Co trzeba wiedzieć na temat badania USG

26 lutego 2021, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

badanie usg

Badanie USG – co trzeba o nim wiedzieć?

Ultrasonografia, bo tak naprawdę nazywa się badanie USG, jest bardzo przydatna w medycynie. Aktualnie dzięki niemu można w szybki i co ważne skuteczny sposób dowiedzieć się wielu rzeczy na temat tego co dzieje się w organizmie człowieka. W tym poradniku dowiesz się więcej na temat samego badania USG, oraz różnych kwestii z nim związanych. Przeczytaj!

Badanie ultrasonograficzne – co to jest

Badanie to jest jedną z podstawowych i nowoczesnych technik diagnostycznych. Ultrasonografia opiera się na badaniu obrazowym, dzięki któremu dowiedzieć można się wielu kwestii na temat wielkości oraz kształtów poszczególnych narządów, np. w obrębie jamy brzusznej. USG stosuje się do sprawdzenia kondycji np. nerek, trzustki, wątroby, a także jąder, piersi, jajników itp. Bez większych przeszkód można wykryć za jego pomocą np. guzy, czy inne nieprawidłowości.

Badanie USG stosuje się także u kobiet ciężarnych. Można przez powłoki brzuszne zajrzeć do wnętrza macicy. Dzięki temu lekarz może stwierdzić, czy płód rozwija się prawidłowo.

Co więcej, badanie ginekologiczne z zastosowaniem USG, pozwala ocenić dno macicy, oraz jej szyjkę. Ponadto stan jajników, torbiele, różne choroby nowotworowe narządów rodnych, oraz mięśniaki.

Badanie USG pozwala również na wykonanie biopsji. Można pobrać tkanki do badania histopatologicznego. Skutkować to może postawieniem bardziej skutecznej diagnozy.

badanie usg

Jakie są rodzaje badania USG – USG jamy brzusznej, USG tarczycy i inne

Badanie ultrasonograficzne dzieli się na kilka rodzajów i można wyszczególnić np.:

• USG jamy brzusznej,
• USG tarczycy,
• USG serca (echo serca),
• USG oka,
• USG piersi,
• USG ślinianek,
• USG węzłów chłonnych,
• USG układu moczowego,
• USG ginekologiczne, czyli transwaginalne,
• USG przezodbytnicze, czyli transrektalne,
• USG naczyniowe metodą Dopplera,
• USG stawu łokciowego,
• USG stawu kolanowego,
• USG stawu biodrowego,
• USG barku, czyli stawu ramiennego,
• USG stawu skokowego,
czy chociażby USG nadgarstka.

Badanie ultrasonograficzne – na czym ono polega

Aby zobrazować wnętrze ludzkiego ciała, wykorzystuje się niesłyszalne dla ludzkiego ucha fale akustyczne. Fale te są wysokiej częstotliwości i posiadają zakres od 1 do 10 MHz. Posiadają one również zdolność bezbolesnego wnikania w ludzkie ciało i rozchodzenia się tam. Fale te nie uszkadzają komórek. Dla porównania są one znacznie bezpieczniejsze aniżeli promienie rentgenowskie, czy wykonywanie tomografii komputerowej. Nie wymagane jest także wprowadzanie do organizmu płynów w celu uzyskania kontrastu.

Wiele narządów odbija ultradźwięki inaczej, co za tym idzie, można w taki sposób rozpoznać ich strukturę. Ultrasonograf w pewien sposób układa odbite fale w obrazy, następnie rejestruje kształty, co skutkuje widocznością odchyleń od norm.

Jedną z najważniejszych, o ile nie najważniejszą częścią ultrasonografu jest głowica aparatu. Znajduje się w niej przetwornik ultradźwięków. Np. wykonując USG jamy brzusznej, głowicę przykłada się do ciała, a na monitorze powstaje obraz narządu, lub tkanki. Dzieje się tak za sprawą impulsu akustycznego, który zostaje zamieniony na elektryczny.

Zanim lekarz przystąpi np. do wykonania USG jamy brzusznej, pacjent musi odsłonić część ciała. Lekarz głowicę aparatu smaruje specjalnym żelem. Żel stosowany jest w celu ułatwienia prowadzenia głowicy po ciele, jak również wyeliminowania pęcherzyków powietrza. Lekarz, przykładając głowicę ultrasonografu do ciała i przesuwając ją, uzyskuje obrazy, a właściwie obrazy całego badanego narządu.

Warto także wiedzieć o tym, że np. tkanka kostna, jak również powietrze znajdujące się w przewodzie pokarmowym, czy płucach, nie przepuszczą ultradźwięków. Co za tym idzie, ocena narządów wewnątrz czaszkowych, czy ocena kości jest niemożliwa.

Wskazania do wykonania USG

Badanie to wykonuje się w różnych przypadkach. Poniżej sprawdzisz przykłady na podstawie USG jamy brzusznej i wskazań do jego wykonania. Oto one:

• bóle w jamie brzusznej,
• urazy brzucha,
• stwardnienia, które zostały wykryte podczas badania palpacyjnego,
• nudności, wymioty, biegunka,
• wyniki badań wskazujące np. na anemie, niekorzystne poziomy enzymów wątrobowych, czy trzustkowych,
• żółtaczka lub gorączka powstała w nieznanych okolicznościach,
• krwawienie (narządów rozrodczych, przewodu pokarmowego, układu moczowego)

i inne. Pamiętaj, że wyżej wymienione wskazania dotyczą USG jamy brzusznej. Zawsze jednak warto skonsultować się z lekarzem, chociażby rodzinnym, zanim zdecydujesz się na USG.

analiza wyników badań

Jak przygotować się do wykonania ultrasonografii

Tak jak do większości badań, również i do tego należy się odpowiednio przygotować. Należy wiedzieć, że przed umówionym badaniem USG, kilka dni wcześniej nie można spożywać pokarmów ciężkostrawnych. Podobnie, należy nie spożywać pokarmów powodujących nadmiernie wytwarzanie gazów. Jest tak z uwagi na to, iż obraz uzyskany poprzez badanie może być niewyraźny.

Najlepiej wybrać się na badanie będąc na czczo, lub jeżeli jest to nie możliwe, spożyć lekkostrawne pokarmy. Dobrze jest przed badaniem wypić minimum litr niegazowanej czystej wody, aby wypełnić pęcherz. Chodzi o to, aby odczuwać parcie, wtedy obraz będzie wyraźniejszy. Należy również powstrzymać się od palenia bezpośrednio przed badaniem, gdyż dym może zniekształcić obraz. Czasami lekarz może zalecić w przeddzień badania wykonanie lewatywy, bądź zażycie leków przeczyszczających.

Wyżej wymienione rzeczy dotyczą zazwyczaj badania USG jamy brzusznej, pęcherza moczowego, itp.

Jeżeli wybieramy się na badanie USG piersi, stawów, płuc, czy innych tkanek miękkich, zazwyczaj niewymagane są żadne specjalne przygotowania.

Przeciwwskazania do wykonywania badania USG

Istnieją również przeciwwskazania, przez które nie można wykonać badania ultrasonograficznego. Do takich przeciwwskazań zaliczają się:

• rany otwarte,
• infekcje wirusowe i bakteryjne w miejscu badania,
• owrzodzenia.

Warto wspomnieć również, że badanie USG można wykonać u każdego pacjenta bez względu na wiek.

Gdzie zrobić USG

Istnieje naprawdę bardzo dużo punktów w naszym kraju, gdzie możemy wykonać badanie ultrasonograficzne. Można tutaj wymienić szczególnie przychodnie i szpitale. Np. Centrum Medyczne Port Zdrowia. Można takie badanie również wykonać prywatnie u niektórych lekarzy.

Zanim jednak zdecydujemy się na wykonanie badania, warto dowiedzieć się, kto będzie je wykonywał, jakie dany lekarz posiada doświadczenie w tego typu badaniach, oraz czy posiada certyfikat.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat USG

Badanie to, bez względu, czy dotyczy jamy brzusznej, pęcherza moczowego itp. jest zupełnie bezinwazyjne i bezbolesne. Jest to również jedno z najczęściej wykonywanych badań obrazowych. Dzięki niemu można zdiagnozować naprawdę mnóstwo nieprawidłowości w organizmie.

Podsumowanie

Jeżeli wybierasz się na badanie USG, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu. Np. aby przeprowadzić prawidłową ocenę pęcherza moczowego, należy wypić minimum litr wody przed badaniem.

Jeśli istnieje taka możliwość, postaraj się wybierać pewne miejsca do wykonania USG. Postaraj się także sprawdzić, czy lekarz posiada wymagany certyfikat.

Badanie USG jest bezbolesne, a czasami może wykryć nieprawidłowości w organizmie, więc jeżeli musisz, przeprowadź je bez zwłoki. 



FORUM - bieżące dyskusje

Moje odkrycie kosmetyczne tego roku
Moje kosmetyczne odkrycie to olejek wonny ogrody sułtana. Bosko pachnie, jasmin, owoce, kwiaty...
botoks gdzie kupić?
Czy są tu osoby prowadzące salony medycyny estetycznej? Gdzie kupujecie botoks? Macie sprawdzone...
Pastelowy makijaż oczu
Dla blondynek to jest dobra opcja, ale brunetki potrzebują wyrazistych makijaży...
Opalona skóra
Picie soku z marchwi powoduje też taki opalony odcień skóry...