Kiedy rodzi się wcześniak ważne jest, aby obliczyć dla niego wiek skorygowany. Jak to zrobić? Do czego są potrzebne te wszystkie obliczenia? Co dokładnie oznaczają lekarskie zwroty? Na te i podobne pytania odpowiedź znajdziecie w tym artykule.
Dziecko, które przedwcześnie wychodzi na świat musi nadrobić wszelkie braki. Najprościej mówiąc, powinno zdobyć cechy charakterystyczne dla noworodków urodzonych w terminie. Dla właściwego i dokładnego ocenienia stopniu rozwoju wcześniaka, najlepiej posłużyć się tzw. wiekiem skorygowanym.
Nie należy się jednak przejmować trudnymi terminami, ponieważ wyliczenie takiego wieku wcale nie jest trudne. Wystarczy tylko odjąć od wieku metrykalnego czyli dnia urodzenia, ten czas, którego zabrakło maluszkowi do wyznaczonego terminu porodu.
Przykładowo jeżeli dziecko ma trzy miesiące, a urodziło się o miesiąc za wcześnie to jego wiek korygowany wynosi dwa miesiące.
Można również liczyć w tygodniach, czyli jeżeli wcześniak skończył 17 tygodni, a wyszedł z brzucha mamy o 5 tygodni za wcześnie, to jego wiek wyniesie 12 tygodni.
Dzięki temu lekarz jest w stanie dokładnie określić na jakim etapie znajduje się jego pacjent i czy wszystko przebiega prawidłowo.
Oczywiście ewentualne różnice i opóźnienia w rozwoju nie są powodem do zmartwień. Doktor prowadzący z pewnością udzieli odpowiedzi na wszystkie nurtujące Was pytania. Pamiętać należy, że każde dziecko rozwija się indywidualnie.
Pojęcie to stosuje się tylko do 18 miesiąca życia dziecka.