Co to jest prezbiopia i jak ją leczyć?

30 czerwca 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Gdy starzeje się nasz organizm nasz wzrok może również zostać osłabiony. Co więcej mogą dotykać Cię różnorodne choroby czy przypadłości. Upływu czasu nie zatrzymamy, ale możemy zapobiec pewnym chorobom. A kiedy już nas one dotkną sprawić, że życie z nimi stanie się znacznie prostsze. Nie chodzi tutaj o zdrowe odżywianie, chociaż wiadomo, że to też jest równie ważne. W tym przypadku mowa jest o wzroku, czyli jednym z najważniejszych narządów człowieka.

primo piano di anziano che legge

 

 

 

40 lat minęło…

Jeżeli masz już ponad 40 lat, możliwe, że zaczynasz dostrzegać objawy prezbiopii. Czym ona jest? To inna nazwa starczowzroczności. Dotyka osoby właśnie pomiędzy 40 a 45 rokiem życia. Zauważyłeś, że wyraźnie musisz odsuwać gazetę, aby przeczytać, co jest w niej napisane? Wyostrzasz wzrok, aby móc odczytać jadłospis czy ulotkę? To właśnie są objawy prezbiopii. Przedmioty, które znajdują się w bliskiej odległości zostają zamazane. Wówczas konieczne jest ich znaczne odsunięcie, aby ponownie nabrały ostrości. Prezbiopia to normalny proces, wynikający z upływu czasu. Jedno jest pewne: dotknie w 100% każdego, w pewnym wieku.

Jak skorygować prezbiopię?

Niestety nie ma odpowiednich ćwiczeń, które mogłyby jej zapobiec ani takich, które pozwoliłyby na jej wyleczenie czy zmniejszenie. Jeśli u Ciebie lub członków rodziny zauważyłeś pierwsze objawy prezbiopii, należy udać się do specjalisty. Warto jednak wiedzieć, że nie występuje ona zazwyczaj wśród osób poniżej 40tego roku życia. Dlatego w przypadku młodszych osób może chodzić o zupełnie inne schorzenie. Wówczas najlepiej jest porobić wszelkie badania, aby ustalić przyczynę. Jedną z diagnoz może być astygmatyzm. W tym przypadku również występują podobne objawy, jednak to już zupełnie inna choroba. Jednak, gdy prezbiopia dostanie potwierdzona, warto zastanowić się nad jej „ujarzmieniem”.

Okulary idealne

Prezbiopii nie da się wyleczyć, można ją jedynie skorygować. Najlepszym do tego sposobem są okulary progresywne. Takie soczewki, bowiem działają dwutorowo: zmieniamy moc widzenia do dali w górnej części soczewki do mocy do bliży w dolnej części soczewki. Dzięki temu widzisz nie tylko wyraźnie dal i bliż, ale również odległości pośrednie. Dlatego też okulary tego typu są „szyte na miarę”, czyli dobierane do indywidualnych potrzeb danej osoby. W tym przypadku niezbędne jest udanie się do optyka, np. Studio Optyczne 9, który wykona badanie wzroku. Następnie dobierze odpowiednie soczewki. Ważny jest maksymalny komfort oraz odpowiednie dopasowanie, ale przede wszystkim odpowiednia jakość widzenia. Dzięki przeprowadzonym badaniom i uzyskanym pomiarom nie ma problemu z dobraniem odpowiednich okularów.