Co powinny stosować osoby cierpiące na bezsenność?

18 stycznia 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Bezsenność, czyli przewlekłe kłopoty ze snem, dotykają nawet co drugą osobę dorosłą przynajmniej raz w życiu. Jak sobie radzić z bezsennością? Co zażywać, aby się wyspać? Kiedy udać się do specjalisty?

Przyczyny bezsenności

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia, bezsenność jest obecnie jedną z chorób cywilizacyjnych, która na różnych etapach życia dotyka nawet połowy populacji. Najczęstszymi przyczynami bezsenności są chroniczny stres, kłopoty w życiu zawodowym i prywatnym, ale także różnorodne schorzenia, w tym zarówno fizyczne (m.in. zaburzenia hormonalne, cukrzyca, przerost prostaty, deformacje kręgów w kręgosłupie, zaburzenia krążenia i schorzenia kardiologiczne), jak i psychiczne (np. nerwice, depresja). 

Ponieważ przyczyn bezsenności jest tak wiele, nie istnieje zatem jeden idealny lek na sen, który sprawdzi się w każdym przypadku. Zdiagnozowanie przyczyn problemów ze snem jest niezbędne, aby móc jej trwale zaradzić.

Domowe sposoby na bezsenność

Większość osób doświadczających bezsenności, jest w stanie wskazać moment, który ją zapoczątkował. Warto się dokładnie zastanowić, co wywołuje problemy ze snem. Jeśli są to przejściowe kłopoty w życiu zawodowym lub prywatnym, pomocny może okazać się sprawdzony , bazujący np. na wyciągach z ziół takich jak waleriana, szyszki chmielu, kozłek lekarski. Dobre rezultaty przynosi również zażywanie syntetycznej melatoniny (czyli hormonu naturalnie wydzielanego przez szyszynkę).

Oprócz przyjmowania ziół i leków koniecznie należy przyjrzeć się swojej higienie snu. Czy śpimy w odpowiednio zaciemnionym i wywietrzonym pomieszczeniu, czy nie korzystamy z telefonu, laptopa i telewizora bezpośrednio przed udaniem się na spoczynek, czy chodzimy spać o regularnych porach. Warto mieć świadomość, że bezsenność może być często powodowana tym, że zwyczajnie nie organizujemy sobie odpowiedniego czasu na sen: kładąc się bardzo późno i będąc zmuszanymi wstać wcześnie, „zmuszamy” nasz organizm do przejścia w rytm, który nie jest dla niego naturalny. W efekcie może wydzielać się kortyzol (hormon stresu), który uniemożliwia zaśnięcie i powoduje wybudzenia w nocy. Pacjenci doświadczający tego rodzaju bezsenności często się skarżą, że w nocy gdy się obudzą „stresują się” tym, że nie śpią, co prowadzi do kłopotów z zaśnięciem i tworzenia się błędnego koła.

Specjalistyczna pomoc przy bezsenności

Lekarzem zajmującym się terapią bezsenności jest psychiatra. Jednak jeśli bezsenność przytrafia się nam po raz pierwszy w życiu, możemy również udać się do lekarza pierwszego kontaktu. W zależności od przyczyn bezsenności lekarz przepisze stosowne leki na receptę lub wskaże odpowiednie tabletki na sen będące lekami, ale dostępnymi bez recepty.

Warto pamiętać, że wszelkie leki nasenne,, nie powinny być zażywane bez kontroli lekarza. Wiele leków i preparatów nasennych może wywoływać skutki uboczne oraz efekt przyzwyczajenia (uzależnienia) organizmu. Leki zawierające doksylaminę, takie jak np. Noctis Noc lub Senamina działają nawet od pierwszej tabletki i są przeznaczone do krótkotrwałej terapii zaburzeń snu. Przy chronicznej bezsenności zazwyczaj wskazana jest terapia: zgodnie z badaniami, najlepsze efekty w leczeniu zaburzeń snu przynosi terapia behawioralno-poznawcza (CBT).



FORUM - bieżące dyskusje

Pastelowy makijaż oczu
Dla blondynek to jest dobra opcja, ale brunetki potrzebują wyrazistych makijaży...
Opalona skóra
Picie soku z marchwi powoduje też taki opalony odcień skóry...
Praca w dużej firmie a zarobki
Często takie duże firmy mają nieormowany czas pracy i za nadgodziny nikt nie płaci...
Kolczyki
Fajne są takie z dodatkiem naturalnych kamieni, np. hematytu, kwarcu itp.