Co powinnam wiedzieć o depilacji laserowej?

6 kwietnia 2017, dodał: Małgorzata Kopeć
Artykuł zewnętrzny

 

Depilacja laserowa zyskuje coraz więcej zwolenniczek w naszym kraju. Coraz więcej kobiet decyduje się na rozpoczęcie zabiegów, której efektem jest trwałe pozbycie się zbędnego owłosienia. Niestety, zabieg depilacji laserowej, jest ciągle swego rodzaju novum, wokół którego narosło wiele mitów i fałszów. Możemy się o tym przekonać czytając pierwsze lepsze forum internetowe – nie wiemy czy depilacja jest dla nas, czy jest to zabieg, który przynosi założone efekty, etc.

 

Dlatego postanowiliśmy rozprawić się z najbardziej powszechnymi mitami dot. depilacji laserowej, tak aby decyzja o wyborze tej właśnie formy depilacji mogła być podjęta świadomie. Listę wątpliwości związanych z zabiegiem depilacji laserowej, przygotowaliśmy w oparciu o rozmowy prowadzone przez konsultantki w salonach Depilacja.pl.

Depilacja laserowa trwale usuwa owłosienie

Prawda. Depilacja laserowa, to jedyna metoda, która może usunąć owłosienie bezpowrotnie. Najszybciej pozbędziemy się włosów ciemnych, które zawierają dużo barwnika – melaniny. Przenikająca do skóry wiązka energii jest pochłaniana przez komórki barwnikowe i zamienia się na ciepło, co uszkadza macierz włosa, czyli część mieszka, gdzie następuje regeneracja. Po uszkodzeniu macierzy włos nie odrasta.

Latem nie można wykonywać zabiegów depilacji laserowej

Mit. Zabiegi depilacji laserowej mogą być wykonywane przez cały rok pod warunkiem, że przestrzegamy odpowiednich zaleceń po zabiegowych. Wiązka lasera emituje promieniowanie, które utrzymuje się w skórze przez około 2 tygodnie. Najważniejsze, aby w tym czasie nie narażać partii ciała, które były poddane zabiegowi, na dodatkowe promieniowanie, np. słoneczne – może to grozić poparzeniami, obrzękami lub przebarwieniami. W okresie letnim zaleca się zabiegi na takie partie ciała jak: bikini, uda czy pachy, ponieważ można je bezpiecznie chronić przed słońcem poprzez zakrycie odzieżą. Najlepszą ochroną w cieplejsze dni jest stosowanie filtrów z wysokim filtrem UV, które będą bezpiecznie chronić naszą skórę po wykonaniu zabiegów laserowego usuwania owłosienia.

Niektóre lasery usuwają nawet bardzo jasne włosy

Mit. Dotąd nie został wynaleziony laser, który skutecznie usunąłby włosy blond, rude czy siwe. Istnieją lasery, które usuwają takie włosy, ale ich skuteczność jest niewielka.

Depilacja laserowa likwiduje owłosienie po 1 zabiegu

Mit. Zwykle należy wykonać cykl 6 – 8 zabiegów w odstępach około 7 tygodni. Po każdym zabiegu początkowo włosy zaczynają normalnie rosnąć, ale po 2-3 tygodniach wszystkie (lub prawie wszystkie) wypadają. Po około 6-8 tygodniach pojawiają się nowe włosy i należy wykonać kolejny zabieg. Po każdej depilacji będzie odrastać coraz mniej nowych włosów, aż do ich całkowitego zaniku.druga sprawa to całkowitego zaniku  włosów nie mamy ,więc warto dodać coś w stylu: do prawie całkowitego zaniku, a włosy które pozostają zmieniają strukturę na cienkie i meszkowate. (usuwamy ok. 85-92% włosów).

Liczba zabiegów do wykonania to kwestia indywidualna

Prawda. Liczba zabiegów zależy od struktury włosa – jego grubości i koloru. Ponadto na twarzy kobiety w przyszłości mogą się pojawić nowe włosy. Jest to uzależnione m.in. od hormonów, zaś laser usuwa owłosienie, które aktualnie występuje w fazie wzrostu.

Skóra po zabiegu depilacji laserowej jest bardzo podrażniona

Mit. Skóra po zabiegu może być lekko podrażniona zaczerwieniona, jednak po upływie kilkunastu godzin objawy te powinny ustąpić.

Czy depilacja IPL jest tak samo skuteczna jak laser diodowy?

Mit. IPL nie jest laserem. Różnica polega głównie na skuteczności usuwania owłosienia i ilości zabiegów potrzebnych do depilacji. Fale lasera mają tę samą długość fali i działają w sposób celowany na włos, a konkretnie na jego barwnik, nie szkodzą tkankom dookoła. W przypadku zastosowania IPL pacjent poddawany jest naświetlaniu różnej długości fali, co powoduje rozgrzanie okolicznych tkanek – IPL nie działa wybiórczo na włos. Dodatkowo osoby korzystające z naświetlań IPL mogą mieć uszkodzone, zdeformowane cebulki włosów, przez co obniża się skuteczność depilacji laserowej.

Depilacja laserowa w Salonie jest tak samo skuteczna jak domowe urządzenia do depilacji laserowej.

Mit. Obecnie na rynku można znaleźć urządzenia do domowej depilacji laserowej, które nie wykazują takiej skuteczności jak lasery stosowane w Salonie. Wiązka lasera medycznego posiada jedną długość fali, która działa wybiórczo na włos i niszczy jej wewnętrzne struktury (brodawkę i macierz). Urządzenia w wersji domowej nie są laserami medycznymi – są to sprzęty, które posiadają rozproszoną wiązkę światła, która działa niszcząco na płytkie struktury włosa oraz na skórę – daje to efekt zmniejszonej skuteczności.

Depilacja laserowa jest zabiegiem bezpiecznym

Prawda. Depilacja laserowa przeprowadzona w profesjonalnym Salonie, za pomocą odpowiedniego sprzętu np. lasera Light Sheer Duet jest całkowicie bezpieczna. Zabieg, w przypadku stosowania się do zaleceń konsultantki, nie powoduje uszkodzeń czy podrażnień skóry.

Depilacja laserowa jest zabiegiem bezbolesnym

Mit. Depilacja laserowa nie jest całkowicie bezbolesna. Proces naświetlania włosa może powodować dyskomfort w postaci szczypania lub pieczenia. Natomiast natężenie tych dolegliwości zależne jest od indywidualnej wrażliwości na ból.

Depilacja laserowa jest zabiegiem, który można przeprowadzić od razu

Mit. Do zabiegu depilacji laserowej należy się przygotować. Bezpośrednio przed zabiegiem należy zgolić włosy w miejscu depilacji, ale tak aby pozostał fragment nieogolonych włosów – dzięki niemu będzie można ocenić barwę włosów i dokładnie ustalić proces depilacji. Włosów nie należy jednak wyrywać pęsetą, woskiem lub depilatorami mechanicznymi. Istotne jest również, aby przed zabiegiem nie stosować kremów lub maści z witaminą A, retinoidami, witaminą C lub kwasami owocowymi. Miejsca poddane depilacji nie powinny mieć również świeżych skaleczeń oraz jakichkolwiek innych zmian skórnych.

Depilacja laserowa jest skierowana do osób w ciąży

Prawda. Kobiety w ciąży oraz osoby ze skłonnością do przebarwień nie powinny być kierowane na zabieg depilacji laserowej. Ponadto, czynnikami dyskwalifikującymi są, oprócz skaleczeń, osoby chorujące na łuszczycę, bielactwo, opryszczkę oraz osoby, u których występuje wysoka nadwrażliwość skóry na światło wynikająca z zażywania leków światłouczulających (retinoidy, tetracykliny).

Sprzęt do depilacji laserowej powinien być nowoczesny

Prawda. Wybierając salon, w którym przeprowadzimy zabieg depilacji laserowej, powinniśmy kierować się sprzętem, którym będzie wykonywany zabieg. Ważne jest, aby sprzęt opatrzony był wymaganymi certyfikatami, w szczególności certyfikatem bezpieczeństwa FDA (Amerykański Urząd do spraw Żywności i Leków). Najbardziej popularnym i najlepszym urządzeniem do depilacji jest sprzęt Light Sheer Duet, oferowany m.in. w salonach Depilacja.pl.

Depilacja laserowa jest zabiegiem drogim

Fałsz. Jakkolwiek jednorazowy zabieg depilacji laserowej, może wydać się dużym wydatkiem, to na przestrzeni kilku lat może okazać się on dużą oszczędnością. Koszt depilacji tradycyjnych, ponoszone regularnie przez kilka lat, okazują się koniec końców zdecydowanie wyższe, niż jednorazowy koszt trwałego usunięcia zbędnego owłosienia.

 

Źródło: Depilacja.pl

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Ubrania hand made
Ja się uczę robienia na drutach, żeby mieć własnoręcznie wydziergane sweterki...
Fryzura na półmetek/połowinki
Taka jak na wesele, bo impreza przecież podobna;)
Nauka niemieckiego
Fajnie byłoby uczyć się z native speakerem albo kimś, kto był parę lat w Niemczech...
Jęczmień znacznych rozmiarów
Warto często przemywać oczy np. naparem z rumianku...