Pamiętasz, ile razy wzdychałaś z niecierpliwością, gdy mama albo babcia mówiły Ci, żebyś się cieplej ubrała? Za krótka bluzka, zbyt cienka bielizna – litania wyrzutów bywała długa. Zaraz po wyjściu z domu ściągałaś ciepły sweter, żeby wyglądać dobrze wśród koleżanek. Być może wysłuchanie rad starszych pokoleń pozwoliłoby Ci uniknąć bolesnych problemów z korzonkami.
Ból nie do przeoczenia
To, co nazywa się zwykle bólem korzonków, jest w istocie atakiem rwy kulszowej. Podstawowym objawem jest silny ból w dolnej części pleców, który szybko przemieszcza się w kierunku kończyn dolnych. Nerw odpowiedzialny za ból, który czujesz podczas ataku korzonków sięga od dolnej części kręgosłupa aż do stóp. Wpływa to za jego intensywność oraz zaburzający normalne funkcjonowanie. Odczuwany jest jako paraliżujący ciało oraz uniemożliwiający poruszanie się. Bywa tak przytłaczający, że zaburza logiczne myślenie.
Zrób to sama!
Rozgrzanie obolałych miejsc to podstawowa czynność, która może pomóc w walce z bólem jeszcze przed wizytą u lekarza. Ciepły pled, termofor, maść – pomogą rozgrzać mięśnie oraz zniwelować ból. Także przyjęcie odpowiedniej pozycji może przynieść ulgę. Kluczowe jest ułożenie ciała w taki sposób, aby nerw nie był ponownie uciskany. Zdarza się, że odczuwany ból nie uniemożliwia poruszania się. W takiej sytuacji warto zaopatrzyć się w pas ortopedyczny. Noszony na plecach, pozwoli rozgrzewać bolące partie kręgosłupa, a Tobie da możliwość zajęcia się codziennymi zadaniami.
Co na to lekarz?
Nawet jeżeli zastosujesz domowe metody, pomogą one co najwyżej zniwelować dolegliwości. Aby skutecznie uporać się z rwą kulszową, niezbędna jest wizyta u specjalisty oraz podjęcie leczenia. Pierwszym krokiem powinno być badanie diagnostyczne, w czasie którego określona zostanie przyczyna urazu. W zależności od wyniku badań wstępnych oraz ustalenia źródła bólu, leczenie wymagać będzie zróżnicowanych oddziaływań. Często stosuje się farmakoterapię: podanie antybiotyków, leków przeciwbólowych, przeciwskurczowych czy przeciwzapalnych. Oprócz tego wskazane są zabiegi fizjoterapeutyczne, które mają zapobiec zmianom stawowym kręgosłupa. W skrajnych przypadkach wprowadza się także leczenie chirurgiczne.
Wiecej o rwie kulszowej i korzonkach na portalu ADAMED.EXPERT
Zadbaj o siebie wcześniej!
Niezależnie od użytych metod, leczenie rwy kulszowej to proces długotrwały, żmudny oraz kosztowny. Powtarzanym do znudzenia przez lekarzy powiedzeniem jest to związane z wyższością profilaktyki nad leczeniem. Nie da się ukryć, że często przyczyna dolegliwości tkwi w niewłaściwym dbaniu o kręgosłup. A to oznacza, że w większości przypadków tej przykrej dolegliwości można było uniknąć! Przede wszystkim warto wzmocnić mięśnie pleców – najlepiej sprawdza się tu pływanie. Dobrze wyprofilowane krzesło, twardy materac do spania, odpowiedni dobór ubrań do pogody to kolejne elementy, o które powinnaś zadbać.
Nie wymaga to wiele wysiłku, a może ustrzec Cię przed długą, przykrą oraz trudną do wyleczenia przypadłością.