Niewiedza może zaszkodzić, dlatego warto zapoznawać się z informacjami naniesionymi na etykietę produktu.
O ile z wiadomościami przekazywanymi w sposób tekstowy nie mamy większego problemu, o tyle poszczególne symbole graficzne mogą niejednego konsumenta wprowadzić w zakłopotanie.
Dlatego też poniżej umieszczam małą ściągawkę dotyczącą poszczególnych symboli.
Ręka przy książce oznacza, że do produktu doczepiono ulotkę, kartkę, tasiemkę z dodatkowymi informacjami (w tym ostrzeżeniami), które nie zmieściły się na etykiecie.
Ta grafika jest dosyć znana. Oznacza, że opakowanie należy wyrzucić w odpowiednim miejscu (segregacja śmieci), aby mogło być wtórnie wykorzystane .
W środek powyższej grafiki wpisana jest zazwyczaj liczba. Oznacza ona ilość miesięcy, w trakcie których powinno się wykorzystać kosmetyk po jego otwarciu. Znak ten określa się skrótem PAO (Period After Opening). Niektóre produkty nie porzebują tego oznaczenia, np. te jednorazowego użytku.
To oznaczone energetycznym kolorem ognisko informuje, że produkt jest łatwopalny – tzn. należy go chronić przed słońcem i nie wystawiać na działanie temperatury powyżej 50 stopni. Opakowania nie wolno przekłuwać, ani podpalać. Również rozpylanie w pobliżu ognia jest niewskazane. Jeżeli nad tym symbolem znajduje się wyrażenie „F+” to oznacza ono, że produkt jest skrajnie łatwopalny.
Tak zwane odwrócone „epsilon”. Informuje nas, że produkt jest w aerozolu i spełnia wszystkie standardy bezpieczeństwa wymagane na terenie Polski i Europy.
Ta grafika oznacza datę minimalnej trwałości.
Znak ten informuje, że producent wypełnia obowiązek odzysku opakowania.
Bodajże w latach dziewięćdziesiątych ten znak był bardzo popularny. Informuje nas, że produkt nie zawiera związków szkodzących warstwie ozonowej, takich jak freony, czy halony.
Obrazek przedstawiający to przemiłe stworzenie oznacza, że w fazie badań produktu nie wypróbowywano na zwierzętach. Czasami zamiast tego obrazka wykorzystuje się skrót BWC (Beauty Without Cruelty), lub napisy – Animal Friendly, czy No tested on Animals.
Tą grafikę odnajdziemy zwykle w pobliżu liczby określającej masę produktu podaną w gramach lub mililitrach. Oznacza ona, że producent na etapie wytwarzania korzystał z powszechnie uznanych standardów kontroli wagi lub objętości.
Ten znak spotkamy na opakowaniach wykonanych z aluminium, bądź tworzyw sztucznych, które nadają się do przetworzenia i ponownego wykorzystania.
Grafika ta ma zapewnić użytkownika, że produkt spełnia unijne wymogi dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa. Spotkamy ją przede wszystkim na importowanych produktach.
Zamiast trójkąta można też się spotkać z kółkiem wykonanym ze strzałek. Znak określa rodzaj tworzywa, które złożylo się na opakowanie. To infomacja o tym, że materiał podlega recyclingowi.
Znajomość tych znaków z pewnością ułatwi nam wybór pożądanego kosmetyku.
W artykule wykorzystano informacje z następujących portali: http://www.federacja-konsumentow.org.pl , http://www.drogerienatura.pl , http://skladnikikosmetyczne.blogspot.com , http://www.niveapolska.pl , http://www.eucerin.com/pl .
Zobacz również:
- Grzyby i pleśń jak działają na organizm człowieka
- Zanieczyszczona żywność: czy wiesz co jesz?
- Jak rozumieć etykiety?
- Niebezpieczne konserwanty żywności