Co najczęściej szkodzi wątrobie? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Co najczęściej szkodzi wątrobie?

20 lutego 2018, dodał: EKSPERTKA
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Wątroba odpowiada za metabolizm substancji odżywczych, detoksykację, syntezę białek, magazynowanie niektórych witamin, wydzielanie żółci, syntezę białek… można by tak długo wymieniać! Oczywiste jest, że skoro narząd ten pełni wiele funkcji, jego zaburzenia mają negatywny wpływ na cały organizm. Warto skupić się na wątrobie, gdy pojawia się wzmożone uczucie zmęczenia i senności, zaburzenia koncentracji, wzdęcia, wymioty, jadłowstręt i bóle lokalizowane w miejscu jej położenia. Choroby wątroby to poważny temat.

Co ma negatywny wpływ na wątrobę?

Wątroba składa się z komórek, nazywanych hepatocytami. Wszyscy wiemy, że nie służy jej alkohol i toksyny w pożywieniu. Mniej powszechna jest świadomość szkodliwości leków. Aby uchronić się przed uszkodzeniem wątroby w czasie kuracji, należy wspomagać ją lekami o naturalnym składzie, np. Essentiale forte. Poniżej znajdują się podstawowe informacje o chorobach wątroby. Jeśli chcesz bardziej zagłębić się w temat, koniecznie przeczytaj ten tekst: http://essentiale.pl/najczestsze-choroby-watroby.

NAFLD – co to takiego i jak sobie z nim radzić?

NAFLD to niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby. Dotyka ona tych, którzy cierpią na otyłość. Ryzyko zachorowania jest większe u mężczyzn, osób starszych i gwałtownie tracących na wadze. Jeśli chcesz się odchudzać, rób to rozsądnie. Pamiętaj, że wszelkie gwałtowne zmiany mają negatywny wpływ na Twój organizm. Kilka kilogramów pomoże Ci zrzucić zdrowy tryb życia i odpowiednia aktywność fizyczna.

Alkohol a wątroba

Dlaczego alkohol szkodzi wątrobie? Metabolizm tego trunku produkuje toksyczne substancje. Mamy różną tolerancję na alkohol, zależy ona od płci, przebytych chorób i rodzaju spożywanych posiłków. Mamy dla Was jednak dobrą informację – chorobę tę można odwrócić. Wystarczy zaprzestać raczyć się alkoholem i zwracać na wątrobę szczególną uwagę. Niestosowanie się do przeciwwskazań może skutkować alkoholowym zapaleniem wątroby i jej marskością.

Polekowe uszkodzenie wątroby

Leki hepatotoksyczne są toksyczne dla wątroby. Uszkodzenie tego organu może nastąpić na skutek nieodpowiedniego dawkowania leków lub wystąpienia reakcji alergicznej. Aby wyleczyć się z tej przypadłości, zaleca się zaprzestanie zażywania powodujących ją leków. Jeśli doszło do ostrej niewydolności wątroby, może być konieczne jej przeszczepienie.

Wirusowe zapalenie wątroby

Wirusowym zapaleniem wątroby można się zarazić na skutek nienależytej dbałości o higienę. Gdy lekarz stwierdzi wystąpienie wirusa typu B, sama dbałość o czystość nie wystarczy. W takim wypadku należy umożliwić wątrobie regenerację. Zaleca się spożywanie posiłków bogatych w białko, a unikanie pełnych w tłuszcze. Na wirus typu C nie można się zaszczepić, bo nie powstała jeszcze tego rodzaju szczepionka.

Dlaczego trudno rozpoznać chorobę wątroby?

Wątroba nie boli, bo jej miąższ nie jest unerwiony. Ból pojawia się dopiero w dalszym stadium zaawansowania choroby, gdy dochodzi do powiększenia organu i uciskania innych. Początkowe etapy schorzeń tego organu są bardzo często bezobjawowe. Bywa też, że są niespecyficzne. Co robić w takiej sytuacji? Badać się. Tylko to pozwoli zahamować choroby, trudne do wykrycia na podstawie symptomów.

Czy chora wątroba boli?

Wątroba boleć nie może, jak więc tłumaczyć bóle wątroby? Dyskomfort wywołuje otaczająca narząd torebka – otrzewna. Samą wątrobę unerwia układ autonomiczny – włókna współczulne ze splotu słonecznego i włókna przywspółczulne z nerwu błędnego. Łączą się one z mięśniami gładkimi naczyń krwionośnych. Co powoduje powiększenie wątroby? Przyczyn może być wiele. Zalicza się do nich: kamicę żółciową, nadużywanie alkoholu i leków, zakrzepicę żył wątroby i wiele innych. Należy pamiętać, że ból w części ciała, w której znajduje się wątroba, może być oznaką innych schorzeń. Zainteresował Cię ten temat? Więc koniecznie zajrzyj tutaj: http://essentiale.pl/czy-watroba-boli.

Profilaktyka chorób wątroby

Skoro wątroba nie boli i trudno wykryć dotyczące ją choroby, należy się regularnie badać. Już sama wizyta u lekarza sprzyja profilaktyce. Wywiad lekarski pozwala na postawienie diagnozy, a w oparciu o nią pacjent kierowany jest do odpowiedniego specjalisty. Poza rozmową, lekarz może uciskać brzuch, w celu ustalenia wielkości i kształtu wątroby. Jeśli uzna, że te działania są niewystarczające, należy udać się do laboratorium. Zweryfikować tam można stan hepatocytów i wskaźnik cholesterolu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Co na ściany do salonu?
Moim zdaniem sprawdzą się panele na ścianę. W nowoczesnych wnętrzach świetnie sprawdzą...
Najtrudniejsze kierunki studiów
Moim zdaniem to przyszły student powinien wiedzieć i decydować jakie są jego zainteresowania...
opadająca powieka
Jednym z naturalnych sposobów na zlikwidowanie problemu opadającej powieki są okłady na opadające powieki....
moda męska
Wiosna 2024 to świetny moment na powrót do stylu retro. Płaszcze męskie i cieplejsze...