Co najczęściej powoduje wysypkę u dziecka?

23 listopada 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Wysypka u dziecka to powszechna i często niejednoznaczna dolegliwość. Przebarwienia skórne, występujące w towarzystwie świądu, podrażnień, wysięków, pęcherzy i strupków, mogą powodować infekcje wirusowe czy grzybicze, ale także bywają związane z przegrzaniem ciała.

wysypka u dziecka

Przyczyny niechorobowe

Wysypka to jedna z najpowszechniejszych zmian skórnych, pojawiająca się w wieku dziecięcym. W jej przebiegu dochodzi do powstania tzw. wykwitów, objawiających się na wiele sposobów. Swoją obecność manifestują najczęściej w formie przebarwień, pęcherzy i grudek, którym mogą towarzyszyć dodatkowe miejscowe dolegliwości, takie jak zaczerwienienie skóry, świąd, pieczenia, obrzęk czy wysięk.

Wysypka u dziecka nie zawsze stanowi objaw chorobowy. Bywa, że związana jest z reakcją organizmu na działanie szkodliwych bodźców zewnętrznych, szczególnie takich, jak wilgoć i zabrudzenia pochodzenia fizjologicznego. Ze względu na to, że płaszcz lipidowy maluchów nie jest jeszcze w pełni ukształtowany, skóra, zwłaszcza okolic intymnych, łatwo ulega podrażnieniom. Odparzenia i wykwity zwykle nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, ale powodują dyskomfort i sprzyjają nadżerkom. Aby uchronić malucha przed nieprzyjemnymi dolegliwościami, już od pierwszych dni życia należy zapewnić mu odpowiednią higienę i pielęgnację ciała, stosując emolienty i dermokosmetyki. Dzięki skoncentrowanej formule składniki aktywne stwarzają właściwe warunki biochemiczne dla regeneracji delikatnej skóry, łagodzą powstałe objawy i zabezpieczają przed ich nawrotami. Wysypkę u dziecka wywołuje nie tylko długotrwała maceracja skóry i kontakt z ekskrementami. Ryzyko zwiększa też zbyt ciasna i źle dopasowana pieluszka, uczulenie na materiał, z którego została wykonana, niedostateczna higiena ciała, a nawet zmiana diety, zwiększająca toksyczność stolca. Wykwity skórne nierzadko pojawiają się także w efekcie przegrzania. Poza okolicami krocza tzw. potówki mają tendencję do występowania na karku, plecach i klatce piersiowej.

Infekcje, alergie, choroby

Wysypka u dziecka może być niepokojąca, zwłaszcza kiedy pojawia się niespodziewanie i nie znika pod wpływem ucisku, a wykwitom towarzyszą dodatkowe dolegliwości, takie jak dreszcze, gorączka czy senność. Wówczas można podejrzewać np. chorobę zakaźną, najczęściej na tle wirusowym. Wiele chorób jest charakterystycznych dla wieku dziecięcego, np. ospa wietrzna, odra, różyczka i trzydniówka. Swędzące wykwity bywają także spowodowane infekcją grzybiczą. Powszechnie reakcję tego typu wywołują dermatofity. Przyczynę ognisk rumieniowych, nieregularnych bądź geometrycznych grudek czy pęcherzy wypełnionych płynną treścią stanowią także alergie. Substancja uczuleniowa, która wywołuje objawy skórne i zespół dolegliwości, nazywana jest alergenem. Nadwrażliwość organizmu mogą wywołać np. składniki pokarmowe, substancje lotne czy sierść zwierzęca. Wysypka kontaktowa u dziecka najczęściej pojawia się w miejscach, w których skóra miała styczność z alergenem. Zmiany dermatologiczne występują także w przebiegu atopowego zapalenia skóry.

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jak ukryć zbyt pełne policzki?
Fajny efekt daje strobing, czyli różne odcienie podkładu i pudru umiejętnie rozłożone na twarzy,...
Jakie ćwiczenia są dobre dla senior…
Moja babcia ćwiczy podstawowe pozycje jogi, ma na płycie DVD takie ćwiczenia -...
Syndrom sztokholmski w związku
Dla mnie to facet jest głupi, mając możliwość wyboru póki jest młody...
Przemoc ekonomiczna w rodzinie
Nie jest tak, że każda odmowa kupienia czegoś to przemoc, czasem tego wymaga...