Co na zapalenie pęcherza moczowego?

28 lipca 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Zapalenie pęcherza moczowego dotyka przede wszystkim kobiet i jak się okazuje, przynajmniej połowa z nich doświadczy tego schorzenia przynajmniej raz w życiu. Z czego to wynika, a także jakie leki na zapalenie pęcherza moczowego stosować, aby możliwie jak najszybciej pozbyć się tego problemu?

zapalenie pęcherza

Jakie są główne przyczyny zapalenia pęcherza moczowego?

W okolicy ujścia dróg moczowych może gromadzić się wiele drobnoustrojów chorobotwórczych powodujących taką dolegliwość. Często dochodzi także do ich przeniesienia z okolic odbytu do cewki moczowej, choć problem ten dotyczy przede wszystkim kobiet. Czynniki ryzyka to dodatkowo nieprawidłowa higiena intymna, podrażnienie spowodowane używaniem nieodpowiednich preparatów kosmetycznych, a także stosowanie antykoncepcji dopochwowej.

Jakie są objawy zapalenia pęcherza moczowego?

Objawy są w praktyce bardzo nieprzyjemne i te najczęściej występujące to:

  • ból,
  • pieczenie,
  • parcie na mocz,
  • ból w dolnej części brzucha,
  • pogorszone samopoczucie,
  • stan podgorączkowy,
  • krwiomocz.

Zapalenie pęcherza moczowego częściej pojawia się także u kobiet w ciąży wskutek zakażenia bakteriami. Okazuje się jednak, że może ono przebiegać u nich prawie bezobjawowo, a jedynymi symptomami są bóle podbrzusza oraz częsta, ale niewielka ilość oddawanego moczu. Jednak nawet jeśli symptomy są prawie nieodczuwalne, kobiety w ciąży powinny zgłosić się do lekarza.

Jakie są leki na zapalenie pęcherza moczowego?

Sposób leczenia w praktyce zależy przede wszystkim od tego, jak nasilone są objawy i jaki jest ogólny stan pacjenta. Jeśli do choroby doprowadziło zakażenie bakteryjne, wówczas wdraża się leki na zapalenie pęcherza moczowego właśnie o działaniu przeciwbakteryjnym. Substancją, która często wykorzystywana jest w takich preparatach jest furazydyna. To pochodna nitrofuranu, która ma na celu hamowanie namnażania się bakterii, które doprowadzają do takich dolegliwości. Najczęściej są to tabletki na zapalenie pęcherza, które należy przyjmować ściśle według zaleceń lekarskich.

Preparaty mogą zawierać także trimetoprim, który sprawdza się w przypadku ostrych, ale niepowikłanych zakażeń dróg moczowych. Substancją o działaniu przeciwbakteryjnym jest również cyprofloksacyna, sprawdzająca się także przy zapaleniu gruczołu krokowego u mężczyzn, a nawet zakażeniach w obrębie jamy brzusznej oraz skóry.

Tabletki na zapalenie pęcherza to dodatkowo preparaty zawierające w swoich składach wyciągi z ziół oraz ekstraktów roślinnych. Świetnie sprawdza się tutaj żurawina dedykowana m.in. na problemy z drogami moczowymi, a także jałowiec pospolity działający moczopędnie i przeciwbakteryjnie. Kojąco oraz łagodząco w przypadku takich dolegliwości działa też rumianek w formie łatwodostępnych naparów. Preparaty roślinne powinny być jednak wspierane przez inne leki, zwłaszcza jeśli dolegliwości są uciążliwe.

Ile trwa leczenie zapalenia pęcherza moczowego?

W praktyce ustąpienie objawów chorobowych nie jest równoznaczne z wyleczeniem. Dlatego też leki na zapalenie pęcherza moczowego trzeba przyjmować zgodnie z zaleceniami, przez wskazany okres czasu. Samo leczenie zazwyczaj trwa od 7 do 10 dni, przy czym w przypadku niektórych patogenów, czas ten może ulec wydłużeniu nawet do kilku tygodni. Dlatego też częstym zaleceniem jest późniejsze wykonanie badań kontrolnych, aby sprawdzić, czy infekcja rzeczywiście ustąpiła.

Tabletki na zapalenie pęcherza to główny sposób radzenia sobie z dolegliwością. Choroba ma jednak tendencję do nawracania, dlatego też tak ważne jest, aby nie zaniechać leczenia, a także skonsultować się z lekarzem, gdy objawy się nasilają, zamiast ustępować. Warto także dowiedzieć się, jak zapobiegać nawrotom, co najczęściej wymaga zaledwie kosmetycznych zmian w stylu życia oraz szczególnej troski o higienę intymną.

 



FORUM - bieżące dyskusje

Ubrania hand made
Ja się uczę robienia na drutach, żeby mieć własnoręcznie wydziergane sweterki...
Fryzura na półmetek/połowinki
Taka jak na wesele, bo impreza przecież podobna;)
Nauka niemieckiego
Fajnie byłoby uczyć się z native speakerem albo kimś, kto był parę lat w Niemczech...
Jęczmień znacznych rozmiarów
Warto często przemywać oczy np. naparem z rumianku...