Co jeść żeby uchronić się przed rakiem: profilaktyka nowotworowa | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Co jeść żeby uchronić się przed rakiem: profilaktyka nowotworowa

13 marca 2012, dodał: dietetyk medyczny
Artykuł zewnętrzny

Zadbaj o siebie już dziś! Rujnujący styl życia i nieprawidłowa dieta powoduje aż 80% nowotworów.Wystarczą niewielkie zmiany, aby uniknąć wyroku. Rzuć palenie, ogranicz kąpiele słoneczne i … zmień dietę!

Dieta powinna składać się z produktów zbożowych pełnoziarnistych, dużej ilości warzyw (także strączkowych) i owoców oraz olejów i oliwy. Zamiast soli i gotowych mieszanek przypraw do dań dodawaj duże ilości czosnku i świeżych ziół (rozmaryn, oregano, tymianek, bazylia, mięta, kurkuma, curry oraz imbir). Mięso czerwone oraz drób i jaja powinny znajdować się w menu okazjonalnie. Co poza tym?

Zielona herbata, zawiera spore ilości przeciwutleniaczy oraz związków katechinowych blokujących rozwój choroby – aby z naparu uwolniły się katechiny parz ją przynajmniej 10 minut.

Warzywa i owoce bogate w karotenoidy wykazują właściwości silnie przeciwutleniające. Codziennie spożywaj któryś z spośród wymienionych produktów: marchew, dynia, cukinia, morele, buraki, pomidory (przecier pomidorowy, keczup), papryka czerwona i żółta, szpinak, sałata (byle nie lodowa). Produkty te są także źródłem likopenu, bardzo silnego przeciwutleniacza.

Warzywa kapustne zawierają indoliei sulforafan, które ułatwiają obumieranie chorych komórek i uniemożliwiają przekształcanie się zarodkowym komórkom nowotworowym w złośliwe. Włącz do swojego menu brukselkę, kapustę, brokuły i kalafiora. Nie zapomnij o kiełkach brokułowych – spożywaj je na surowo!

Warzywa strączkowe, szczególnie soja, która zawiera izoflawony blokujące rozrost komórek nowotworowych przez hormony płciowe. Zmniejsza ryzyko wystąpienia szczególnie raka piersi, powinna się znaleźć w diecie każdej kobiety – zwłaszcza w czasie menopauzy!


Owoce jagodowe: truskawki, maliny, jagody, borówki są źródłem polifenoli, które działają stymulująco na układ odpornościowy i samoistnie „odtruwają” organizm z substancji rakotwórczych (np. wdychanych wraz z zanieczyszczonym powietrzem).

Warzywa i owoce obok produktów pełnoziarnistych stanowią również źródło błonnika pokarmowego, który powinien znajdować się w diecie w odpowiedniej ilości – gdyż jego niedobór może prowadzić m.in. do zwiększonego ryzyka rakiem jelita grubego.

Jogurty, kefiry, zsiadłe mleko, maślanka – obecne w nich bakterie probiotyczne wspomagają trawienie i regulują florę bakteryjną w jelitach. Uniemożliwiają rozrost komórek już istniejącego raka okrężnicy.


Tłuste ryby bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 wykazują działanie przeciwzapalne. Zadbaj o to, aby przynajmniej dwa razy w tygodniu na Twoim stole znalazła się makrela, sardynki lub łosoś oraz każdego dnia siemię lniane, olej lniany, sojowy, rzepakowy lub oliwa z oliwek.

Gorzka czekolada oraz wino czerwone są bogate w polifenole, jednak ze względu na kaloryczność nie należy przesadzać z tymi produktami.

Justyna Marszałkowska-Jakubik, dietetyk medyczny

Zobacz również:

  1. Dieta antyrakowa czyli jak zapobiegać rakowi?
  2. Dieta antycholesterolowa
  3. Dieta dla grupy krwi B
  4. Dieta Okinawa – sekret długowieczności



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tabletka "po" od 15 roku życia
Dla mnie seks 15 latki jest czymś niepojętym, przeraża mnie to! ale teraz...
Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Będąc w związku trzeba wręcz należy rozmawiać. Nie tylko o problemach, bo te bardzo...
Podwyżka renty socjalnej
Uważam, że skutki podniesienia renty socjalnej będą korzystne społecznie. Grupa osób najbardziej w...
Złomowanie auta
Też tak myślę, że dzisiaj każdy patrzy gdzie kupić coś taniej tym bardziej...