Nie da się ukryć, iż na przestrzeni minionych lat wzrosła popularność diet eliminacyjnych. Jedną z nich jest weganizm. To niewątpliwie dość radykalna odmiana wegetarianizmu – polega nie tylko na całkowitym wykluczeniu mięsa, ale i produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym mleka i jego pochodnych, jaj oraz miodu. Decyzja o przejściu na weganizm może wynikać z różnych przyczyn. Najczęściej są to względy zdrowotne, moralne, religijne oraz ekologiczne. Dieta wegańska opiera się tylko i wyłącznie na produktach roślinnych. Kluczowe jest skomponowanie jadłospisu w taki sposób, by dostarczał organizmowi niezbędnych wartości odżywczych. Co zatem jedzą weganie?
Czym jest dieta wegańska?
Zanim przejdziemy do przedstawienia produktów, jakie możemy spożywać będąc na diecie wegańskiej, najpierw warto dowiedzieć się, na czym dokładnie polega ten sposób odżywiania. Jak już zostało wspomniane, weganizm to bardzo ścisła odmiana wegetarianizmu. Oznacza całkowitą rezygnację z produktów pochodzenia zwierzęcego – mięsa, ryb, owoców morza, nabiału, jajek i miodu.
Podstawowym składnikiem diety wegańskiej są oczywiście warzywa i owoce, ale również orzechy, nasiona roślin strączkowych i produkty zbożowe. Choć ta metoda żywienia może wydawać się uboga i bezwartościowa, wcale tak nie jest. Odpowiednio zbilansowana dieta pozwala pokryć zapotrzebowanie organizmu na wszystkie składniki odżywcze. Ponadto zapobiega powstawaniu rozmaitych chorób cywilizacyjnych i jest pomocna w leczeniu wielu dolegliwości.
Warto zaznaczyć, że weganizm to nie tylko sposób odżywiania, ale również styl życia. Osoby, które świadomie wybrały taką dietę nie noszą futer, skórzanych elementów garderoby, jedwabiu oraz wełny.
Nie biorą także udziału w wydarzeniach, w których wykorzystywane są zwierzęta, jak np. pokazy cyrkowe. Unikają także wizyt w zoo, czy oceanarium. Szczególną uwagę zwracają na składy kosmetyków, suplementów diety oraz leków. Wystrzegają się produktów testowanych na zwierzętach. Przeciwstawiają się cierpieniu istot żywych, a co za tym idzie – działają na rzecz obrony praw zwierząt. Jak dowodzą badania, około 3 mln Polaków stosuje w swoim życiu dietę bezmięsną. Potrawy kuchni wegańskiej w obecnych czasach serwuje większość restauracji i barów, szczególnie w dużych miastach.
Co jedzą weganie?
Warzywa i owoce
W diecie bezmięsnej nie może zabraknąć ekologicznych warzyw i owoców. Nic dziwnego – w końcu produkty te zawierają moc witamin i minerałów, niezbędnych do zachowania zdrowia. Szczególną uwagę należy zwrócić na zielone warzywa, takie jak: natka pietruszki, szpinak, jarmuż, boćwina, brokuły, brukselka, czy kapusta. Produkty te zawierają ogromne ilości żelaza, wapnia, a także witaminy: A, B, C, E i K, kwas askorbinowy, beta-karoten i wiele innych związków mających zbawienny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu.
Warto wybierać różne odmiany i kolory warzyw. Z powodzeniem możemy spożywać je w wersji surowej bądź gotowanej. Pamiętajmy, by wybierać produkty sprawdzone, najlepiej sezonowe. Na okres jesienno-zimowy możemy korzystać z mrożonek.
Tak samo jest z owocami – one również dostarczają mnóstwo cennych składników odżywczych. Na przykład banany zawierają wszystkie najistotniejsze witaminy – A, B, C, E i K. Dodatkowo obfitują w potas, błonnik, fosfor i wapń. Z kolei jabłka są bogate w witaminę B1, B2, B3, B5, B6 oraz B12, a także kwas foliowy, ryboflawinę i niacynę. Dobrze, by w codziennym jadłospisie znalazły się także owoce, takie jak: kiwi, pomarańcze, morele, brzoskwinie, wiśnie, truskawki, czy maliny. Możemy jeść je na surowo lub przygotować pyszny, zdrowy koktajl. Świetnie sprawdzą się jako przekąska w ciągu dnia.
Rośliny strączkowe
Nieodłącznym elementem diety bezmięsnej są rośliny strączkowe. Do przedstawicieli tej rodziny zaliczamy między innymi fasolę, soję, ciecierzycę, groch i bób. Nasiona te zawierają ogromne ilości białka roślinnego, co sprawia, że stanowią doskonałą alternatywę dla wszelkiego rodzaju mięs. Ponadto strączki obfitują w węglodowany, błonnik, fitosterole, witaminy z grupy B oraz minerały, takie jak: żelazo, wapń, miedź, magnez, kobalt, cynk i fosfor.
Warto dodać, że strączki charakteryzują się niewielką zawartością tłuszczu, dzięki czemu są świetną opcją dla osób na diecie oraz dla sportowców. Nasiona roślin strączkowych posiadają niski indeks glikemiczny – stabilizują poziom glukozy we krwi. Przez wzgląd na zawartość błonnika obniżają poziom cholesterolu, co niewątpliwie przyczynia się do poprawy stanu zdrowia.
Istnieje wiele odmian strączek. To sprawia, że kuchnia wegańska jest barwna i różnorodna. Potrawy nie są monotonne i przynoszą wiele korzyści dla naszego organizmu. Warto wiedzieć, że z nasion roślin strączkowych możemy przygotować smaczne, wegańskie kotlety, parówki, a nawet pasztety. Co więcej, rewelacyjnie nadają się jako farsz do gołąbków, czy pierogów.
Jak możemy zauważyć, rośliny strączkowe mają naprawdę wiele zastosowań. Dania charakteryzują się niesamowitym smakiem i aromatem. Z pewnością zasmakują nie tylko weganom, ale również mięsożercom, którzy lubią eksperymentować w kuchni. Warto dodać, że w diecie wegańskiej istnieją zamienniki mleka pochodzenia zwierzęcego, jak np. mleko sojowe (z nasion roślin strączkowych), a także mleko owsiane, ryżowe, jaglane (ze zbóż) i migdałowe (z orzechów).
Oleje, orzechy i pestki
Nie od dziś wiadomo, że tłuszcze mają ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Najwięcej tego składnika znajduje się w mięsie, żółtym serze, maśle oraz w jajkach. Jak zdążyliśmy się dowiedzieć, produkty te są niedopuszczalne w diecie wegańskiej. Czym zatem zastąpić te składniki? Wysoką zawartość tłuszczy znajdziemy przede wszystkim w naturalnych olejach roślinnych.
Szczególnie polecany jest olej lniany (z uwagi na obecność kwasów tłuszczowych omega-3), a także olej rzepakowy i oliwa z oliwek. Warto mieć na uwadze, że oleje oprócz tłuszczy dostarczają także mnóstwo składników odżywczych.
Codzienne menu warto wzbogacić o orzechy. Do wyboru mamy kilka odmian – włoskie, laskowe, brazylijskie, makadamia, pistacje czy orzeszki ziemne. Orzechy są nie tylko doskonałym źródłem tłuszczy, ale także obfitują w błonnik, białko, witaminę E, witaminę B, fosfor, żelazo, potas, wapń, cynk i selen. Możemy je zastosować w formie zdrowej przekąski w ciągu dnia bądź wykorzystać jako dodatek do wielu wegańskich potraw.
Ważnym produktem w diecie wegańskiej są pestki i nasiona. Dla przykładu, pestki dyni zawierają ogromne ilości białka, żelaza, wapnia, a także kwas omega-3. Takie uzupełnienie z powodzeniem możemy dodać do sałatek, owsianek, kasz, a także domowych chlebów czy bułek. Wiele cennych właściwości mają również ziarenka siemienia lnianego, maku i sezamu.
Produkty pełnoziarniste
Nie da się nie zauważyć, że dieta wegańska bazuje wyłącznie na produktach pochodzenia roślinnego. W związku z tym nie może w niej zabraknąć zbóż, takich jak: pszenica, ryż, owiec, proso, żyto oraz pełnoziarnistych makaronów, kasz, chleba oraz mąki.
W produktach tych znajdziemy spore ilości błonnika, białka i węglowodanów złożonych. Są doskonałym źródłem witaminy B, C, a także wapnia, krzemu, sodu, potasu i fosforu. Produkty pełnoziarniste najlepiej łączyć z nasionami roślin strączkowych. Takie posiłki to prawdziwa bomba witaminowa! Oczywiście należy zadbać o to, by były prawidłowo zbilansowane.
O tym, jak korzystny wpływ na zdrowie mają produkty pełnoziarniste nie trzeba długo przekonywać. Błonnik w nich zawarty wspomaga perystaltykę jelit, a jednocześnie eliminuje zaparcia. Co więcej, odpowiednia dawka błonnika chroni przed otyłością, a także rozwojem chorób przewlekłych, w tym cukrzycy typu II, chorób układu krążenia i nowotworem.
Przeciwutleniacze i polifenole zawarte w zbożach wzmacniają układ nerwowy oraz odpornościowy. Na liście zakupów wegan bezwzględnie powinna znaleźć się mąka razowa, pieczywo razowe, otręby, kasza jaglana, jęczmienna, gryczana, komosa ryżowa, ryż brązowy, płatki gryczane, jaglane, jęczmienne, żytnie.
Chciałbyś spróbować diety wegańskiej, ale nie lubisz gotować?
Restauracja Krosno Wegańskie to miejsce, gdzie możesz zasmakować wielu wyjątkowych potraw kuchni wegańskiej. W menu są również dania z wielu zakątków świata, domowe lody, ciasta, smoothies i pyszne desery. Dzięki restauracji wegańskiej nie musisz kompletować wszystkich produktów i zamykać się w kuchni na długie godziny. Wystarczy, że odwiedzisz Krosno, lub zamówisz pyszne wegańskie dania na wynos.
Dlaczego warto przejść na weganizm?
• Nie przyczyniamy się do cierpienia zwierząt.
• Wykluczenie mięsa z diety przynosi wiele korzyści dla środowiska.
• Dieta roślinna ma zbawienny wpływ na układ krążenia – zapobiega rozwojowi miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca,
• Dieta bezmięsna pozwala skutecznie obniżyć poziom cholesterolu LDL we krwi.
• Rezygnacja z mięsa jest równoznaczna z eliminacją niezdrowych tłuszczy, które negatywnie odbijają się na zdrowiu.
• Zdrowe odżywianie pozwala cieszyć się smukłą sylwetką.
• Kuchnia wegańska jest różnorodna, a możliwości przygotowania smakowitych potraw są nieograniczone.
• Weganizm to szansa na spróbowanie nowych, nieznanych dotąd smaków.
• Produkty roślinne są bogate w białko, błonnik, żelazo i wiele innych cennych związków.
Podsumowanie
Dieta roślinna polega na wyeliminowaniu z jadłospisu mięsa oraz wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Mogłoby się wydawać, że ten styl odżywiania jest bardzo ubogi, pozbawiony witamin i minerałów. Tymczasem weganizm to prawdziwe bogactwo smaków i kolorów! Z pewnością wiele osób zastanawia się, co jedzą weganie. Jak się okazuje istnieje wiele alternatyw dla mięsa, przetworów mlecznych, nabiału i jajek.
Odpowiednio zbilansowane bezmięsne posiłki potrafią dostarczyć organizmowi komplet witamin i składników mineralnych. Osoby, które na co dzień stosują dietę wegańską cieszą się dobrym samopoczuciem oraz witalnością. Żywienie bezmięsne ogranicza ryzyko wystąpienia rozmaitych chorób i schorzeń. Jednocześnie weganie mają świadomość, że przyczyniają się do ochrony zwierząt.