Co ciekawego warto zobaczyć w Oslo

15 stycznia 2021, dodał: jskonka
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Ostatnio cały świat ogarnęła pandemia koronawirusa i pokrzyżowała wszystkim plany wakacyjne, spowodowała, że musimy zachowywać dystans między sobą, a przede wszystkim zmieniła nasze życia o 180 stopni. Wszystko powoli wraca do normy, coraz to nowe państwa otwierają swoje granice, będzie można znów podróżować, zatem warto mieć na uwadze co ciekawego można zobaczyć w stolicy Norwegii. Osobiście spędziłam tam pół roku i jeśli kiedykolwiek się tam wybierzecie, przygotowałam dla Was TOP10 atrakcji, które wypadałoby zobaczyć będąc w Oslo.

 

 

1. Twierdza Akershus

Zamek, który został zbudowany z myślą o obronie Oslo. Rozpoczęcie budowy tego obiektu zaczęło się w 1290 roku, a w 1306 roku twierdza została użyta po raz pierwszy w bitwie. Widok  stąd na Oslofjord jest po prostu przepiękny.

 

 

2. Park Vigelanda

Park ten jest częścią parku Frognerparken i znajduje się w nim aż 212 rzeźb, które zostały stworzone z kamienia i brązu przez Gustava Vigelanda – norweskiego rzeźbiarza. Każda z tych rzeźb przedstawia prawie 600 postaci. Niektóre z nich mogą naprawdę zaintrygować, a niektóre… wprowadzić w niepokój.

 

 

3. Hovedøya

Wyspa, na którą można dostać się za pomocą małego promu zupełnie za darmo. Latem widoki z niej są przepiękne, a co ciekawe, znajdują się tutaj również ruiny klasztoru powstałego w 1147 roku, który został założony przez mnichów z Anglii.

 

 

4. Skocznia Holmenkollbakken

Miejsce, które powinien odwiedzić każdy kibic skoków narciarskich, ale nie tylko. Dla fanów tego zimowego sportu będzie to niezapomniany moment. Za darmo wejdziemy aż po same trybuny, natomiast za opłatą można wjechać na samą górę i poczuć przez chwilę jak to jest być skoczkiem. Dla tych, którzy nie za bardzo interesują się tym sportem, ale uwielbiają krajobrazy,  polecam odwiedzenie tego obiektu, bo widok ze skoczni zapiera dech w piersiach.

 

 

5. Pałac Królewski

Miejsce warte uwagi i odwiedzenia. Jest to obiekt zamieszkiwany przez norweskich monarchów, a aktualnie mieszka tu król Harald V wraz z rodziną. Co ciekawe, każdego roku 17 maja w dniu święta narodowego Norwegii, król wychodzi na balkon i pozdrawia wszystkich.

 

 

6. Opera

Budynek wybudowany w stylu neomodernistycznym, został oddany do użytku 12 kwietnia 2008 roku. Dach opery jest wybudowany pod kątem, dzięki czemu można na niego wejść i stąd podziwiać panoramę Oslo. Natomiast boki obiektu zbudowane zostały z okien. Środek budynki pokryty jest dębem – ma to zapewniać poczucie ciepła w przeciwieństwie do zimnej powierzchni zewnętrznej.

 

 

7. Ratusz

W tym obiekcie przebywają władze miasta Oslo. Otwarcie budynku miało miejsce 15 maja 1950 roku. Charakterystyczne są dwie wieże należące do Ratusza – wysokość wschodniej to 66 metrów, a zachodniej 63 metry. Co ciekawe, tutaj co roku odbywa się wręczanie Pokojowej Nagrody Nobla.

 

 

8. Karl Johans Gate

Ulica, na której znajdziemy wszystkie potrzebne sklepy z ubraniami np. H&M, szwedzki BikBok, restauracje i nie tylko. Taka typowa handlowo-turystyczna ulica. Kto pochodzi z Łodzi lub kiedykolwiek był na ulicy Piotrkowskiej, to Karl Johans Gate to właśnie taka norweska wersja tzw. Pietryny.

 

 

9. Budynek Parlamentu

Obiekt wybudowany w stylu neoromańskim. Znajduje się w centrum miasta i w środku mieści się jednoizbowy parlament Norwegii. Budynek w całości jest udostępniony do zwiedzania, nie trzeba nic płacić, jedynym warunkiem jest to, że zwiedzanie jest umożliwione tylko i wyłącznie w grupach z przewodnikiem.

 

 

10. Munch-museet

Muzeum Muncha powstało w 1963 roku. Znajdziemy tutaj tylko i wyłącznie dzieła norweskiego malarza Edvarda Muncha. W obiekcie mieści się około 1100 obrazów, 4500 rysunków, rzeźby, pamiątki, które malarz zostawił miastu Oslo, a przede wszystkim znajdziemy tu słynny obraz “Krzyk”.

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Markowe PERFUMY - rankingi, recenzj…
Są trwalsze na pewno, ale przecież tymi tańszymi można pryskać się częściej:)
Bakuchiol w kosmetykach
Ogólnie bakuchiol odżywia i opóźnia starzenie, moja mama używa takich kosmetyków
Kubeczek menstruacyjny
Nie jestem przekonana do takich wynalazków szczerze mówiąc...
Kryminały czy romanse?
Zdecydowanie romanse! na bezludnej wyspie czytając kryminały bałabym się jeszcze bardziej...