Co ciekawego warto zobaczyć w Łodzi | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Co ciekawego warto zobaczyć w Łodzi

20 marca 2020, dodał: jskonka
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Istnieje wiele hipotez na temat od czego wzięła się nazwa “Łódź”. Podobno wywodzi się od szlacheckiego nazwiska rodowego, imienia staropolskiego “Wodzisław” lub od rzeki “Łódka”. Łódź zyskała prawa miejskie w 1423 roku, a nadał je król Władysław Jagiełło. Znajduje się tutaj wiele muzeów, teatrów czy zabytków wartych uwagi.

 

 

Ulica Piotrkowska

Uznawana jest za jedną z najdłuższych ulic handlowych w Europie. Jej długość to około 4 km. Swój początek ma na placu Wolności, a kończy się na placu Niepodległości. Od początku wokół niej rozbudowywało się miasto. Na ulicy znajdziemy wiele sklepów, pubów, restauracji, Urząd Miasta Łodzi, a także Aleję Gwiazd.

 

 

Pałac Izraela Poznańskiego

W 1877 roku Izrael Poznański zakupił narożną kamienicę u zbiegu obecnej ulicy Ogrodowej i Zachodniej. W latach 1883-1903 budynek przeszedł wiele przekształceń i ostatecznie został zakończony w stylu eklektyzmu (połączenie neorenesansu i neobaroku). Przebudowywaniem zajęli się architekci Hilary Majewski i Juliusz Jung. W 2015 pałac uznano za pomnik historii.

 

 

Manufaktura

Aktualnie znajduje się tutaj centrum handlowo-usługowe z elementami rozrywki takimi jak kino, kręgielnia, ściana wspinaczkowa. Zostało otwarte w 2006 roku. Wcześniej, na miejscu obecnej Manufaktury, znajdował się, wybudowany w stylu neoromanizmu, kompleks fabryczny Izraela Poznańskiego. Pierwotnie budynki fabryki wybudowano w 1872 roku. W kompleksie znajdowały się m.in. przędzalnie, tkalnie, drukarnie tkanin. Budynki z zewnątrz są oryginalne, jednak wewnątrz dokonano całkowitej przebudowy. W kompleks Manufaktury wchodzi również hotel.

 

   

Ogród Botaniczny

Ogród o powierzchni 67 hektarów jest jednym z największych ogrodów w Polsce. Ogród ma charakter parkowo-leśny, a także na jego terenie znajdziemy 2 sztucznie usypane wzgórza. Znajdziemy tutaj także ponad 3000 różnych gatunków roślin i 2000 gatunków roślin szklarniowych.

 

 

Palmiarnia

W Palmiarni znajduje się kolekcja roślin egzotycznych. Każdy może tu nacieszyć oko podziwiając dzikie, niespotykane na codzień rośliny oraz zwierzęta takie jak żółwie. Palmiarnia mieści się w obrębie najstarszego parku w Łodzi – Parku Źródliska, który można zwiedzić tuż po wizycie w Palmiarni lub przed nią.

 

Księży Młyn

Obecnie znajdują się tu lofty zamieszkałe przez mieszkańców Łodzi. Kiedyś znajdowały się tu fabryki włókiennicze – przędzalnie bawełny, których właścicielem był Karol Scheibler. Księży Młyn składał się z trzech zespołów fabrycznych, przy których wybudowano mieszkania dla robotników pracujących w fabrykach. 5 lat temu, w 2015 roku uznano Księży Młyn za pomnik historii.

 

 

Księży Młyn obecnie.

 

Muzeum Pałac Herbsta

Oficjalna nazwa to Willa Edwarda Herbsta. Jest to budynek wybudowany w stylu neorenesansowym, zaprojektowany przez Hilarego Majewskiego. Budowę obiektu zaczęto w 1875 roku i ukończono 2 lata później. W tejże willi mieszkał Edward Herbst – mąż córki Karola Scheiblera, Matyldy. Obecnie znajduje się tu muzeum, w którym możemy zobaczyć dzieła malarstwa polskiego i europejskiego, a także zwiedzić należący do willi ogród, który urzeka zarówno zimą jak i latem.

 

 

Skansen Architektury Drewnianej

Otwarcie skansenu miało miejsce w 2008 roku, a 7 lat później uznano go za pomnik historii. Znajdziemy tutaj ponad 200-letni kościół, czy też pięć prawie stuletnich domów rzemieślników pochodzących m.in. z ulic Żeromskiego czy Kopernika. W środku budynków zobaczymy jak wyglądały one za czasów mieszkających w nich robotników.

 

     

 

Archikatdera św. Stanisława Kostki

Budowa bazyliki rozpoczęła się w 1901 roku i zakończyła 11 lat później. W 1920 roku kościół uzyskał miano katedry, a 51 lat później dach katedry spłonął. Odbudowę zaczęto od razu i po roku ponownie oddano ją do użytku. W 1987 roku odwiedził to miejsce papież Jan Paweł II, a 5 lat później papież Polak utworzył archidiecezję łódzką i takim sposobem katedra stała się archikatedrą.

 

 

 

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz