Co zrobić, żeby cienkie włosy wydawały się optycznie grubsze? Cienkie włosy od urodzenia są sprawą genetyczną i niestety nie można ich pogrubić tak aby rosły grubsze. Natomiast jest wiele sposobów, aby takie cienkie włosy wydawały się optycznie grubsze. Używanie odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych i odpowiednia fryzura, mogą zapewnić ładny i zdrowy wygląd.
Cienkie włosy oraz delikatne sprawiają wrażenie rzadszych niż są w rzeczywistości. Przypominają delikatną, trudną do ułożenia, czuprynę. Taki rodzaj włosów nawet zaraz po ich umyciu wyglądają na nieświeże. Nawet pomimo efektownego uczesania włosy szybko opadają, a fryzura, która jeszcze nie tak dawno wyglądała na bardzo trwałą staje się oklapnięta pomimo dołożonych wszelkich naszych starań. Ponadto włosom z natury cienkim i delikatnym towarzyszy brak objętości. Dodatkowym mankamentem włosów cienkich jest fakt, że są one również bardzo podatne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia oraz uwrażliwienia. Są one łamliwe i podatne na rozdwajanie się końcówek włosów.
Jeśli Twoje włosy są:
– niezdyscyplinowane,
– podatne na czynniki egzogeniczne (np. zmianę pogody),
– problematyczne przy układaniu,
– trudno nadać im dodatkową objętość,
– bez połysku,
– pozbawione sprężystości,
– łamliwe i często się rozdwajają
– podatne na czynniki egzogeniczne (np. zmianę pogody),
– problematyczne przy układaniu,
– trudno nadać im dodatkową objętość,
– bez połysku,
– pozbawione sprężystości,
– łamliwe i często się rozdwajają
diagnoza jest prosta: masz cienkie i delikatne włosy.
Przy takim rodzaju włosów konieczna jest ich odpowiednia pielęgnacja. Począwszy od używania odpowiednich kosmetyków po posiadanie estetycznej fryzury. Aby poprawić wygląd fryzury, należy odpowiednio o nią dbać i przestrzegać ważnych zasad. Musisz znaleźć szampon do włosów delikatnych. To że masz cienkie włosy nie oznacza, że powinnaś je mniej myć rzadziej. Możesz używać szamponu nawet codziennie. Odpowiednio dobrany szampon sprawi, że włosy będą puszyste oraz pełne blasku. Szampony te dodatkowo mają na celu dodać włosom objętości, której niestety brak. Wszystko dzięki temu, że w składzie tego szamponu znajdują się cząsteczki powodujące wzajemne odpychanie się pasm. Wśród producentów kosmetyków profesjonalnych są tacy, którzy mają w swojej ofercie szampony i odżywki zwiększające objętość włosów cienkich. Poprzez odpowiednie oczyszczenie włókna włosa od zewnątrz i nadanie mu grubości ( m.in dzięki naturalnym polimerom ryżowym, aminokwasom z kiełków pszenicy) sprawiają, iż problem z objętością fryzury znika. Bądź ostrożna podczas suszenia. Musisz zrezygnować z suszarki, a nawet wycierania włosów ręcznikiem. Zamiast tego możesz użyć miękkiej bawełnianej koszulki – będzie to przyjaźniejsze dla Twoich włosów. Odżywkę do włosów delikatnych kładź na końce włosów. Nakładanie jej u nasady głowy może być zbyt obciążające. Lekkie pianki do włosów oraz lekkie żele do stylizacji będą wystarczyć na dłużej, ponieważ niewielka ilość kosmetyku wystarczy dla uzyskania efektu. Unikaj preparatów, które obciążają włosy np. szamponów z odżywką 2 w 1 i odżywek bez spłukiwania. Kosmetyki ciężkie i gęste (gumy i pasty) też są odradzane. Kosmetyki powinny być tak dobrane, aby nie obciążały włosów, a tym samym nie sprawiały wrażenia nieświeżej oraz nieestetycznej fryzury. Powinny odbijać włosy od ich nasady, co powoduje, że włosy na dłużej pozostają świeże i ładnie ułożone. Cienkie włosy są wyjątkowo wrażliwe. Posiadając cienkie pasma powinno się zachować umiar w stosowaniu wszelkich kosmetyków i dodatków do włosów. Nie tapiruj włosów, bo to niszczy włosy i jeśli możesz nie korzystaj z prostownicy do włosów, która wygładza włosy, ale jednocześnie pozbawia je objętości. Unikaj zadymionych pomieszczeń i nakryć głowy. Polecane jest używanie grubych wałków lub okrągłych szczotek, które również mogą zwiększyć objętość.
Jak ratować cienkie i delikatne włosy?
1. Myj włosy delikatnym szamponem tak często, jak trzeba (nawet codziennie), a spośród kosmetyków wybieraj preparaty zwiększające objętość włosów. Nawilżaj włosy. Szampon do cienkich włosów powinien zawierać wyciągi roślinne, witaminy i pantenol, który wiąże wilgoć wewnątrz włosa. Dobrze nawilżone włosy nie elektryzują się, są mocniejsze, mniej podatne na uszkodzenia.
2. Unikaj suszenia włosów ręcznikiem, możesz zamiast tego użyć miękkiej bawełnianej koszulki, która będzie delikatniejsza dla Twojej czupryny.
2. Unikaj suszenia włosów ręcznikiem, możesz zamiast tego użyć miękkiej bawełnianej koszulki, która będzie delikatniejsza dla Twojej czupryny.
4. Odżywkę kładź na końce włosów, unikaj nakładania preparatu u nasady głowy.
5. Postaw na lekkie pianki do włosów oraz żele do stylizacji w sprayu. Pamiętaj, że w wypadku cienkich pasm wystarczy niewielka ilość kosmetyku. Do ułożenia półdługich włosów wystarczy kulka pianki wielkości mandarynki. Możesz nakładać ją tylko u nasady włosów – wtedy lekko się podniosą. Innym sposobem jest wyciśnięcie porcji kosmetyku na grzebień i przeczesanie nim wilgotnych włosów. Rozprowadzona równomiernie pianka sprawi, że pasma staną się lżejsze, a fryzura będzie bujniejsza.
6. Poleca się używanie grubych wałków lub termoloków i okrągłych szczotek. Wybieraj grube, okrągłe szczotki z włosem z tworzywa. Powinny mieć w środku dziurki, przez które powietrze może docierać do włosów z każdej strony i rozdmuchiwać je. Podczas suszenia staraj się jednocześnie wyciągać włosy na szczotce i podkręcać je.
7. Idealne są też odżywki typu „włos w płynie”. Zawarta w nich keratyna, budulec włosa, wypełni w nim wszystkie ubytki, dzięki czemu stanie się grubszy i lśniący. Umyte włosy spryskaj odżywką i podsusz. Pod wpływem ciepła keratyna stwardnieje i zwiąże się z włosami.
8. Na koniec lekko spryskaj głowę lakierem. Pojemnik trzymaj w odległości 20 – 30 cm, inaczej preparat nierównomierne się rozprowadzi i obciąży włosy, pasma się posklejają, a fryzura straci lekkość.
8. Na koniec lekko spryskaj głowę lakierem. Pojemnik trzymaj w odległości 20 – 30 cm, inaczej preparat nierównomierne się rozprowadzi i obciąży włosy, pasma się posklejają, a fryzura straci lekkość.
Na pierwszy ogień w walce z brakiem objętości powinna iść także dobrze dobrana fryzura. Pamiętaj, że nie ma żadnego pożytku ze świetnie wyglądającej fryzury tuż po wyjściu od stylisty, jeśli musisz poświęcać jej codziennie kilka godzin, by podtrzymać efekt. Doskonale dopasowana fryzura naturalnie się układa, podtrzymując objętość. „Właścicielki” cienkich włosów mogą zrezygnować z długich splotów, ponieważ niestety długie włosy można nosić tylko wtedy, gdy są grube i zdrowe. Maksymalna długość dla cienkich włosów to ta sięgająca ramion. Warto zaufać krótszym fryzurom. Dobre będą ostre cięcia, cieniowanie, postrzępione końce i wywinięte kosmyki. Fryzura wyglądająca na rozczochraną i potarganą jest nie tylko fantazyjna, lecz również tuszuje wady cienkich włosów. Cienkie, rzadkie i delikatne pasma włosów wymagają jednak wyjątkowo precyzyjnego strzyżenia, dlatego posiadając tego typu włosy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę jakiemu fryzjerowi je powierzamy. Podczas doboru koloru oraz metody barwienia włosów, należy wybierać świetliste odcienie, unikać jednolitego koloru. Warto jest zastosować świetliste refleksy w okolicy korony głowy. W przypadku kiedy włosów jest więcej na czubku głowy, a znacznie mniej z tyłu głowy powinno się rezygnować z dłuższych fryzur. Ponieważ im dłuższe włosy, to stają się one optycznie coraz cieńsze i jeszcze bardziej delikatne. Efekt jaki wówczas osiągamy nie jest zbytnio zachwycający.
Niestety, także im więcej mamy lat, tym cieńsze stają się włosy. Jeśli chcesz pozbyć się problemów z fryzurą, przeczytaj, czego nie lubią twoje włosy, a za co będą ci wdzięczne. Uwierz, że odpowiednia pielęgnacja potrafi zdziałać cuda.
Zobacz również: