Ciemieniucha – jak sobie z nią radzić?

4 czerwca 2012, dodał: MariAnah
Artykuł zewnętrzny
Ciemieniucha jest częstym problemem z jakim spotykają się młodzi rodzice podczas pielęgnacji swojego dziecka. Nie powstaje ona z braku higieny czy troski o niemowlę lecz ma inne podłoże, które do końca jeszcze nie jest znane. Ciemieniucha to małe, żółte i połyskujące strupki, które przylegają do skóry głowy małych dzieci.
Ciemieniucha tworzy się w ciągu pierwszych dni i tygodni po porodzie. Może umiejscawiać się na główce dziecka lub w najgorszych przypadkach schodzić aż do ramion. Ciemieniucha raczej jest obojętna dla zdrowia i stanowi jedynie kosmetyczny problem. Jednak w niektórych przypadkach aby skutecznie ją usunąć potrzeba trochę czasu i pracy.
Jak sobie radzić gdy na skórze delikatnej główki niemowlęcia pojawią się te charakterystyczne suche strupki? W żadnym wypadku nie należy zrywać gdyż one ściśle przylegają do delikatnej skóry główki. Ciemieniuchę trzeba delikatnie usuwać po wcześniejszym wsmarowaniu w skórę główki dziecka preparatu na ciemieniuchę bądź oliwki przeznaczonej do pielęgnacji niemowląt.
Preparaty na ciemieniuchę są skuteczne ale i droższe. O wiele tańszym sposobem jest oliwka dla niemowląt lub masło. Miejsca objęte ciemieniuchą należy natłuszczać. Godny polecenia jest następujący sposób gdzie oliwkę należy delikatnie wmasować w skórę główki dziecka po czym ubrać bawełnianą czapeczkę i pozostawić tak na noc. Rano umyć główkę łagodnym szamponem bardzo delikatnie, nie trzeć. Część strupków odpadnie ze skóry główki, te bardziej uparte można delikatnie usunąć paznokciem albo szczoteczką z naturalnego włosia co pobudza ukrwienie oraz działa profilaktycznie w przypadku nowych łusek. Czynność tę należy powtarzać do ustąpienia ciemieniuchy. Trzeba jednak uważnie obserwować skórę głowy dziecka. Spod strupków  może wydobywać się żółtawa wydzielina, która wskazywać może na wczesną postać atopowego zapalenia skóry lub wczesne stadium wyprysku łojotokowego. Wtedy należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.