Ciasta bez jajek – przepisy, ciasto bez jajek, przepisy
Czy zdarzyło Wam się, że mieliście ochotę na jakieś pyszne ciasto, ale nie mieliście an jednego jajka? Nic straconego! Oto kilka pomysłów na pyszne ciasta bez użycia jajek.
Maślane ciasto – przepis z Francji
składniki:
1 szklanka cukru
2 szklanki mąki
3/4 paczki masła extra
1 łyżeczka sody
1/2 łyżeczki soli
cukier waniliowy z prawdziwą wanilią
szklanka maślanki
opcjonalnie: można do ciasta dodać suszoną żurawinę, jabłka, inne owoce, posypać wiórkami
W dużej misce ugniatamy cukier z mąką i masłem. Pół ciasta odkładamy na kruszonkę. Do połowy ciasta dodajemy sól i sodę oraz maślankę i całość porządnie miksujemy. Przekładamy do wysmarowanej formy masłem i np. wiórkami kokosowymi, na wierzch układamy kruszonkę. Pieczemy około 30 minut w temp 180 stopni. Podałam z sezonowymi owocami.
Babka z żurawiną
Składniki:
-330 g przesianej mąki
-200 g drobnego cukru do wypieków
-500 ml jogurtu naturalnego
-200 ml oleju
-1 łyżka cukru waniliowego
-2 łyżeczki sody
-szczypta soli
-odrobina oleju i bułki tartej/kaszy manny do oprószenia formy
-120 g żurawiny
-Foremka 18×29 cm może też być keksówka, foremka do babki albo tortownica 21 cm
Wykonanie:
Formę natłuść i oprósz bułką tartą albo kaszą manną. Wszystkie składniki oprócz żurawiny włóż do miski i zmiksuj (2-3 minuty) do połączenia się składników. Dodaj żurawinę i delikatnie wymieszaj. Przelej do foremki i piecz w 175*C (dolna grzałka i termoobieg) do suchego patyczka około 45-50 minut. Po częściowym przestudzeniu wymnij z formy i jeśli chcesz oprósz cukrem pudrem.
Herbaciana babka z pieprzem
Składniki:
-2 i 1/2 szklanki mąki pszennej,
-szklanka cukru,
-125g masła,
-2 łyżeczki czerwonej herbaty Pu-Erh Slim ,
-2 łyżeczki proszku do pieczenia,
-płaska łyżeczka soli,
-łyżeczka przyprawy do piernika ,
-1/4 łyżeczki pieprzu cytrynowego ,
-50g gorzkiej czekolady,
-cukier puder do oprószenia.
Wykonanie
Herbatę zalać 2 szklankami wrzątku i odstawić, by przestygła, po czym ją przecedzić.
Mąkę przesiać wraz z proszkiem do pieczenia. Dodać cukier, sól, pieprz oraz przyprawę do piernika. Dodać masło, posiekać nożem, by składniki się połączyły. Wlać herbatę, dokładnie wymieszać.
Czekoladę posiekać na dość duże kawałki, dodać do ciasta, wymieszać. Ciasto wylać na przygotowaną foremkę – keksówkę, równomiernie rozprowadzić i piec około 60 minut w temp. 180st.
Przed podaniem oprószyć cukrem pudrem.
Crostata z dżemem i owocami
– 2 i 1/2 szklanki mąki pszennej,
-250g masła,
-szczypta soli,
-4 łyżki zimnej wody.
Mąkę przesiać, dodać szczyptę soli oraz masło. Posiekać nożem, dodać zimną wodę, zagnieść gładkie ciasto. Uformować kulę, owinąć w folię i włożyć na 30minut do lodówki. 3/4 ciasta wylepić dno i boki formy na tartę o śr. 20cm. Nakłuć widelcem. Piec około 20-25minut w temp. 180st.
Dodatkowo:
-5 jabłek,
-2 łyżki cukru,
-słoik powideł śliwkowych (mogą być inne domowe konfitury),
-cukier puder trzcinowy do oprószenia.
Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne, zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Przełożyć do rondla, podlać kilkoma łyżkami wody, zasypać cukrem. Dusić około 20 minut na małym ogniu, mieszając od czasu do czasu. Lekko przestudzić i wyłożyć na podpieczony, wystudzony spód. Posmarować dokładnie powidłami. Z reszty ciasta utoczyć wałeczki, ułożyć na wierzchu ciasta tworząc kratkę. Piec około 15-20minut w temp. 180st. Po upieczeniu oprószyć cukrem pudrem.
Galette ze śliwkami
Składniki:
-240 g mąki pszennej
-140 g masła, schłodzonego
-szczypta soli
-3 łyżki cukru pudru
-80 ml maślanki/kefiru, zimnego
Dodatkowo:
-550 g śliwek węgierek (lub innych), wypestkowanych, pokrojonych w grubsze plasterki
-2 łyżki posiekanych migdałów
-3 łyżki cukru, do posypania
-1 łyżeczka cynamonu, do oprószenia
-1 jajko roztrzepane z 1 łyżką wody, do posmarowania ciasta
Wszystkie składniki na kruchy spód wyrobić, posiekać nożem, następnie szybko zagnieść, uformować z niego kulę, owinąć w folię spożywczą, schłodzić w lodówce przez 30 – 60 minut. Dużą blachę wyłożyć papierem do pieczenia. Schłodzone ciasto rozwałkować na grubość 3 – 4 mm na kształt koła, delikatnie podsypując mąką. Przenieść na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Śliwki wymieszać z posiekanymi migdałami, cynamonem i cukrem. Zostawiając 3 cm wolnego ciasta od brzegu, wyłożyć śliwki. Następnie brzegi ciasta założyć do środka, lekko je zlepiając (by nie odkleiły się podczas pieczenia). Ciasto na brzegach posmarować roztrzepanym jajkiem. Piec w temperaturze 200 st. C przez około 35 – 40 minut, do wypieczenia. Około 10 minut przed końcem pieczenia przełączyć tylko na grzanie dolne, umieścić tartę bliżej grzałki. Wyjąć, wystudzić. Tartę podawać posypaną cukrem pudrem.
Ciasto marchewkowo – bananowe
Składniki:
-2 dojrzałe banany
-sok z 1/4 cytryny
-220 g cukru trzcinowego
-250 ml oleju
-300 ml wody
-350 g startej na dużych oczkach marchewki
-340 g mąki z pełnego przemiału typ. 1850
-2 łyżeczki sody
-2 łyżeczki proszku do pieczenia
-1 łyżeczka cynamonu
-1/4 łyżeczki mielonego imbiru
-1/4 łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej
-1/4 łyżeczki kardamonu
-Tortownica 24 cm, wyłożona pergaminem
Wykonanie:
W misce rozgnieć banany i skrop sokiem z cytryny. Dodaj cukier, olej i wodę. Porządnie wymieszaj albo zmiksuj. Dołóż marchewkę i wymieszaj. W drugiej misce wymieszaj mąkę, sodę, proszek i przyprawy korzenne. Suche składniki wsyp do mokrych, połącz i przelej do foremki. Piecz do suchego patyczka w 180*C (dolna grzałka i termoobieg) około 45 minut.
Ciasto Kubuś bez pieczenia
Masa Kubusiowa:
-1 litr soku Kubuś np. marchewkowo – bananowy,
-3 budynie waniliowe bez cukru,
-3 łyżki cukru,
-150g masła,
-450g herbatników.
Na dnie blaszki o wym. 24×24 cm rozłożyć warstwę herbatników, jeden obok drugiego. W szklance soku rozpuścić budynie. Resztę soku zagotować z masłem i cukrem. Na gotujący się sok wlać rozrobione budynie. Mieszać, aż zgęstnieje. Gorącą masę wylać na ciastka. Przykryć drugą warstwą ciastek i odstawić do całkowitego ostygnięcia.
Masa śmietanowa:
-500ml śmietanki 30%,
-1/2 szklanki cukru pudru,
-2 łyżeczki żelatyny,
-100g mlecznej czekolady,
2 łyżki śmietany 12%.
Śmietankę 30% ubić na sztywno z dodatkiem cukru pudru. Żelatynę rozpuścić w 100ml wrzątku, przestudzić i dodać do śmietanki. Ubijać chwilkę. Masę wylać na ciastka. Przykryć ostatnią warstwą ciastek. Polać stopioną na parez mleczną czekoladą z dodatkiem śmietany 12%.
Szarlotka z serkiem bez jajek
Składniki:
-3 szklanki mąki pszennej,
-1 i 1/2 kg jabłek,
-400g homogenizowanego serka waniliowego,
-1/2 szklanki cukru,
-cukier waniliowy,
-łyżeczka cynamonu,
-2 łyżeczki proszku do pieczenia,
– 300g masła lub margaryny.
Przygotowanie
Mąkę przesiać wraz z proszkiem do pieczenia, dodać 2 łyżki cukru, posiekane masło i serek homogenizowany. Zagnieść gładkie ciasto. Owinąć w folię spożywczą i włożyć na 30minut do lodówki. 2/3 ciasta wylepić dno przygotowanej formy o śr. 23x33cm. Nakłuć widelcem. Jabłka obrać, usunąć nasienne pokroić w plastry, rozłożyć równomiernie na cieście. Posypać cukrem oraz cukrem waniliowym i cynamonem. Resztę ciasta rozwałkować, ułożyć na jabłkach. Piec ok. 45-50minut w temp. 170-180st. Ostudzić. Podawać oprószone cukrem pudrem.
Ciasto Maxi King
Składniki:
-3/4 szklanki mleka,
-350g masła,
-300g mleka w proszku,
-2 czubate łyżki cukru waniliowego,
-400g herbatników,
-puszka masy krówkowej (400g),
-100g mlecznej czekolady,
-50g gorzkiej czekolady,
-1/4 szklanki mleka,
-150g orzeszków ziemnych w miodzie.
Wykonanie
Zwykłe mleko zagotować z cukrem waniliowym. Ostudzić. Miękkie masło utrzeć, dodawać na przemian zwykłe mleko i mleko w proszku. Na dnie blaszki o wym. 24x27cm rozłożyć warstwę ciastek, rozsmarować połowę masy i przykryć kolejną warstwą herbatników. Schłodzić. Rozsmarować masę krówkową (można ją lekko podgrzać, by łatwiej dało się ją rozprowadzić). Wyłożyć resztę masy i przykryć ostatnią warstwą ciastek. Czekolady połamać na kawałki, połączyć z mlekiem i stopić na parze. Lekko przestudzić i polewą polać wierzch ciasta. Posypać posiekanymi orzeszkami. Odstawić ciasto na całą noc, by ciastka zmiękły.
Tarta z kajmakiem na paluszkowym spodzie
Spód:
-150g słonych paluszków
-50 g herbatników
-150 g rozpuszczonego masła
Masa kajmakowa:
-400 g kajmaku
-2 łyżki mleka
Masa śmietankowa:
-250g serka mascarpone
-220g gęstego jogurtu naturalnego
-2 łyżeczki żelatyny
-Forma do tart 24-25 cm
Wykonanie:
Paluszki i herbatniki mielimy, dodajemy rozpuszczone masło, mieszamy a następnie przekładamy do foremki. Dociskamy do dna i boków formy. Wkładamy do lodówki minimum 30 minut (możemy też przygotować spód dzień albo dwa wcześniej). Masę kajmakową wkładamy do miski z gorącą wodą i czekamy aż zrobi się bardziej płynna. Dodajemy mleko i mieszamy aż składniki się połączą. Kajmak przekładamy na spód, wyrównujemy i czekamy aż jego temperatura spadnie.
Serek miksujemy z jogurtem dodajemy żelatynę rozpuszczoną w jak najmniejszej ilości wody. Masę przekładamy na kajmak, wyrównujemy i wkładamy do lodówki.
Tartaletki z kremem morelowym
Spody:
-120 g masła
-200 g ciasteczek zbożowych
-100 g wiórków kokosowych
Masło roztopić, ostudzić. Ciastka rozdrobnić blenderem, połączyć z masłem i wiórkami kokosowymi. Przygotowaną masą wylepić dno i boki foremek, schłodzić w lodówce (u mnie chłodziły się przez całą noc).
Krem morelowy:
-½ kg moreli
-2 łyżki cukru
-laska wanilii
-łyżeczka żelatyny
-2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
-250 g mascarpone + łyżka cukru pudru
Żelatynę rozpuścić w niewielkiej ilości gorącej wody. Laskę wanilii przekroić, wydrążyć ziarenka. Morele sparzyć wrzątkiem, po minucie wodę odlać i zalać zimną wodą. Obrać ze skórki i wypestkować. Wrzucić do rondelka, zasypać cukrem, dodać ziarenka wanilii plus laskę i gotować na wolnym ogniu, aż owoce się rozpadną. Wyciągnąć laskę wanilii, owoce zmiksować na gładko, ponownie wstawić na ogień, wsypać przesianą mąkę ziemniaczaną dokładnie wymieszać. Chwilę pogotować, zdjąć z ognia i wlać rozpuszczoną żelatynę. Wymieszać, przykryć folią spożywczą i odstawić do całkowitego wystudzenia, schłodzić w lodówce przez noc. Serek mascarpone zmiksować z cukrem pudrem, dodawać stopniowo krem z moreli, cały czas miksując, aż do uzyskania gładkiej masy. Spody babeczek wyciągnąć z foremek. Krem morelowy przełożyć do rękawa cukierniczego i wycisnąć go ozdobnie na spody kokosowe. Podawać. Spody są dość kruche, nie polecam tarteletek jeść rękami, a raczej na talerzyku :)
Czekoladowy torcik Oreo
Składniki:
-352 g ciastek oreo ( 2x176g)
-100 g rozpuszczonego masła
-400 ml śmietany kremówki
-400 g serka waniliowego ( u mnie danio)
-100 g gorzkiej czekolady
-5 łyżeczek żelatyny
-szczypta soli
-Tortownica 21 cm
Wykonanie:
Ciasteczka przekręcamy, wyjmujemy nadzienie a herbatniki mielimy. Dodajemy masło i całość porządnie mieszamy. Połowę ciasteczek wysypujemy na dno tortownicy, lekko dociskamy i wkładamy do lodówki. Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej i studzimy. Żelatynę zalewamy niewielką ilością wody, odstawiamy do napęcznienia a następnie rozpuszczamy i studzimy. Śmietanę kremówkę ubijamy na sztywno, dodajemy serek waniliowy, nadzienie z oreo i miksujemy do połączenia składników. Następnie pomalutku dodajemy czekoladę ( całości od razu nie dodajemy żeby uniknąć zważenia masy) i żelatynę. Gdy całość będzie już gotowa przekładamy na wcześniej przygotowany spód, posypujemy pozostałymi okruszkami z ciastek. Wkładamy do lodówki.
Ciasto Lion
Spód:
-400g herbatników,
-400g masy krówkowej.
Na dnie formy rozłożyć warstwę herbatników, posmarować lekko ciepłą masą krówkową i przykryć drugą warstwą ciastek. Odstawić.
Masa serowa:
-750g serka mascarpone,
-150 ml śmietanki 30%,
-4 łyżki cukru pudru,
-3 duże batony „Lion”.
Śmietankę ubić na sztywno z dodatkiem cukru pudru. Następnie, stale miksując, powoli dodawać do serka mascarpone ubitą śmietankę. Dodać posiekane batony, wymieszać szpatułką. Masę wylać do formy. Przykryć ostatnią warstwą herbatników. Schłodzić.
Śmietanka:
-500ml śmietanki 36%,
-2 łyżki cukru pudru,
-2 duże batony „Lion”.
Śmietankę ubić na sztywno z dodatkiem cukru pudru. Rozsmarować na wierzchu ciasta. Posypać posiekanymi batonami. Ciasto wstawić na całą noc do lodówki, by herbatniki nieco zmiękły. Przechowywać w lodówce.
Sernik z coca colą
Ciasto:
-200 g herbatników
-100 g masła
-2 łyżki cukru pudru
Ser:
-350 g sera śmietankowego
-400 ml śmietanki 36%
-250 ml jogurtu greckiego
-1/2 szklanki cukru pudru
-200 ml coca-coli
-1/2 opakowania żelatyny na 2,5 l
Galaretka:
-250 ml coca-coli
-1 czubata łyżeczka żelatyny
-foremka 22 cm
Wykonanie:
Do miski wsypać drobno rozkruszone herbatniki, cukier i rozpuszczone masło. Wymieszać i wyłożyć dno foremki. Odłożyć w chłodne miejsce na 30 minut. Colę wlać do garnka, wsypać odmierzoną ilość żelatyny i odstawić. Śmietanę kremówkę ubić, dodać jogurt, serek i cukier. Wymieszać. Colę podgrzewać na małym ogniu do momentu, aż żelatyna się rozpuści. Jeśli powstanie piana należy ją zebrać. Ostudzić. Do masy serowej wlać colę, wymieszać i wylać na wcześniej przygotowany spód. Odstawić w chłodne miejsce, aż masa stężeje. Colę wlać do garnuszka i wsypać żelatynę, odstawić. Gdy żelatyna już napęcznieje podgrzać. Zebrać pianę. Colę wylać na masę serową. Przechowywać w chłodnym miejscu.
Cappuccino na zimno
Składniki:
-500ml mleka,
-2 budynie czekoladowe,
-4 łyżki cukru,
-80g masła,
-16 herbatników.
W 3/4 szklanki mleka rozrobić budynie. Resztę mleka zagotować z cukrem i masłem. Na gotujące się mleko wlać budynie, mieszać, aż masa zgęstnieje. Herbatniki ułożyć na dnie tortownicy i śr. 21cm (w razie potrzeby połamać je na mniejsze kawałki). Wylać gorący budyń, przykryć kolejną warstwą herbatników. Odstawić do całkowitego ostygnięcia.
Krem cappuccino:
-250ml śmietanki 30%,
-400g serka mascarpone,
-8 łyżek cappuccino w proszku,
-2 czubate łyżki żelatyny,
-3/4 szklanki cukru pudru.
Śmietankę ubić na sztywno, dodawać po łyżce serka mascarpone oraz cukru pudru. Żelatynę rozpuścić w 1/3 szklanki wrzątku, przestudzić i dodać do masy. Na koniec dodać sproszkowane cappuccino. Krótko zmiksować. Masę wylać na ostudzony budyń. Wstawić na całą noc do lodówki.
Ciasto z galaretką i owocami
Składniki:
-125 g masła lub margaryny
-1/2 szklanki cukru
-2 łyżki kakao
-2 łyżki dżemu
-1 1/2 szklanki mąki kukurydzianej
-1/2 szklanki mleka
-1 łyżeczka sody oczyszczonej
-4 serki homogenizowane brzoskwiniowe (po 125 g każdy)
-1 galaretka brzoskwiniowa
-Garść mrożonej czerwonej porzeczki
-2 galaretki o smaku owoców leśnych
-Garść mrożonych jagód
-Tortownica o średnicy 28 cm
-Tłuszcz do wysmarowania dna tortownicy
-Bułka do wysypania tortownicy
Wykonanie:
Do miski dałam masło, wsypałam cukier, 2 łyżki dżemu, 2 łyżki kakao i robotem ubiłam na jednolitą masę. Wsypałam mąkę, wymieszaną z sodą oczyszczoną, wlałam mleko i wszystko na wolnych obrotach wymieszałam. Tak przygotowane ciasto wylałam do wysmarowanej tortownicy. Piekarnik nagrzałam do temperatury 180 stopni i wstawiłam ciasto na około 25-30 minut. Czy ciasto było upieczone sprawdzałam patyczkiem. Ciasto wyjęłam z piekarnika i zostawiłam do wystygnięcia.
Galaretkę brzoskwiniową rozpuściłam w szklance gorącej wody, gdy zaczęła tężeć dodałam do serków homogenizowanych i wymieszałam. Wsypałam czerwoną porzeczkę i wyłożyłam na upieczone ciasto. 2 galaretki o smaku owoców leśnych rozpuściłam według zalecenia na opakowaniu, gdy zaczęły tężeć wsypałam garść mrożonych jagód i wylałam na zastygnięty serek. Tak przygotowane ciasto włożyłam do lodówki, do całkowitego zastygnięcia.
Źródło: przepisyjoli.com, z-milosci-do-slodkosci.blogspot.com, fabrykakulinarnychinspiracji.blogspot.com,
kuchcikola.blogspot.com
zobacz również:
-
Czekoladowe desery na walentynki
-
Sałatki owocowe – różne przepisy na zdrowe i oryginalne sałatki!
-
Kuchnia kurpiowska – przepisy na tradycyjne dania
-
Smaczne Inspiracje