Choroby wieku dziecięcego – co trzeba o nich wiedzieć?

18 marca 2019, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Rodzice zwykle mocno troszczą się o zdrowie swych dzieci i mają tendencje do przesady w tej kwestii. O ile chodzi o zwykłe przeziębienie, nie trzeba od razu biec do lekarza i podawać silnych środków. Jednak pociechy mogą być też narażone na wiele innych chorób, typowych dla wieku dziecięcego, a wielu z nich nie można bagatelizować.

Łatwo o zarażenie

Miejsca, w jakich przebywają duże grupy dzieci, czyli żłobki, przedszkola i szkoły, ale też place i sale zabaw, to prawdziwe wylęgarnie zarazków. Dzieciaki uczęszczające do takich miejsc zwykle dość często chorują, co jednak nie oznacza, że trzeba je trzymać pod kloszem. Każda infekcja pozwala na wyrabianie właściwych reakcji obronnych organizmu. Z pewnego punktu widzenia jest to więc pożądane, zwłaszcza gdy chodzi o przeziębienie i grypę. Niektórzy rodzice chcą też, by ich dzieci przeszły inne choroby wieku dziecięcego, gdyż podniesie to ich odporność. Niektóre z tych chorób mogą też pojawić się w wieku dorosłym (występują tylko raz w życiu) i wówczas mają cięższy przebieg. Dotyczy to na przykład odry, świnki czy ospy. Nieraz więc można spotkać się z przekonaniem, że korzystnie jest wystawić swoją pociechę na możliwość zarażenia, ale lepiej nie ryzykować w ten sposób. Zresztą zarazki wśród dzieci i tak łatwo się przenoszą, stąd powszechność takich chorób, na czele z infekcjami górnych dróg oddechowych.

Kiedy do lekarza?

Każda z chorób wieku dziecięcego, jak szkarlatyna, odra czy ospa, wymaga leczenia pod kierunkiem lekarza. Nieco inaczej jest w przypadku przeziębienia, jednak jeśli towarzyszy mu wysoka gorączka, także potrzebna może być fachowa pomoc. Innych chorób nie wolno bagatelizować, gdyż mogą mieć ciężkie powikłania, nieraz też występuje z nimi gorączka, a znaczne podwyższenie temperatury jest groźne dla zdrowia. W przypadku odry czy szkarlatyny konieczne jest też leczenie antybiotykami, dlatego domowe kuracje nie przyniosą efektu. Dużym zagrożeniem dla dzieci są również infekcje pokarmowe powodowane przez rotawirusy, warto więc jak najwcześniej zaszczepić dziecko przeciw nim.

Leczenie każdej z tych chorób wymaga dokładnego zastosowania się do wskazań lekarza. Rodzicom często wydaje się, że sami wiedzą, co jest dla ich dzieci najlepsze, ale w tej kwestii nie ma miejsca na samowolę. Nie można na przykład odstawiać antybiotyku, trzeba podawać go dziecku do końca opakowania, na przykład w przypadku szkarlatyny, inaczej bowiem mogą wystąpić groźne powikłania pochorobowe. W przypadku chorób, którym towarzyszy wysypka, przyda się także łagodzenie świądu za pomocą środków stosowanych zewnętrznie.

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Ubrania hand made
Ja się uczę robienia na drutach, żeby mieć własnoręcznie wydziergane sweterki...
Fryzura na półmetek/połowinki
Taka jak na wesele, bo impreza przecież podobna;)
Nauka niemieckiego
Fajnie byłoby uczyć się z native speakerem albo kimś, kto był parę lat w Niemczech...
Jęczmień znacznych rozmiarów
Warto często przemywać oczy np. naparem z rumianku...