Chirurgia jednego dnia – operacja i do domu?
Medycyna jest dziedziną nauki, która stale się rozwija i wprowadza innowacyjne metody leczenia. Postęp technologiczny znacząco ułatwia wdrażanie nowych rozwiązań. Jednym z takich przykładów jest procedura chirurgii jednego dnia, która skupia się na kompleksowej opiece nad osobą chorą oraz przeprowadzeniu koniecznego zabiegu w przeciągu jednej doby. Nie tylko pacjenci bardzo chwalą sobie tę metodę. Zyskała ona również uznanie wśród personelu medycznego, usprawniając ich pracę i eliminując długie kolejki.
Na czym polega chirurgia jednego dnia?
Medycyna poszerza zakres swojej wiedzy oraz możliwych świadczeń czy innowacyjnych rozwiązań. Udoskonalanie swoich dotychczasowych działań oraz wprowadzanie nowego zakresu usług, powoduje, że leczenie staje się coraz korzystniejsze dla pacjenta. Tak właśnie zrodziła się chirurgia jednego dnia. Model ten powstał w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie, gdzie stanowił alternatywę dla przepełnionych szpitali.
Chirurgia jednego dnia określana również jako krótkoterminowa to procedura polegająca na przyjęciu pacjenta, przeprowadzeniu określonych zabiegów medycznych bądź operacji oraz obserwacji pozabiegowej w ciągu 24 godzin. Oznacza to, że kompleksowa opieka wraz z wykonaniem określonej procedury, trwa nie dłużej niż jedną dobę. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne zarówno ze strony pacjentów, jak i personelu medycznego. W Polsce chirurgia jednego dnia funkcjonuje od kilku lat i zyskała grono zwolenników. Jednak, aby była sprawnie przeprowadzana, konieczna jest odpowiednia organizacja pracy oraz niezbędne wyposażenie. Jednym z przykładów jest profesjonalny fotel medyczny, np. FoZa Surgi. Meble medyczne muszą spełniać szereg bardzo restrykcyjnych wymogów. Jest to konieczne, aby mogły służyć na co dzień zarówno pacjentom, jak i personelowi medycznemu.
Fotel FoZa Surgi jest wykonany z profili i rur stanowych, które zostały pokryte lakierem proszkowym, dzięki czemu są odporne na uszkodzenia mechaniczne, promieniowanie UV czy częste mycie środkami dezynfekującymi. Dodatkowo posiada funkcję regulowania wysokości siedziska, kąta pochylenia segmentów, oparcia pleców czy podgłówka, co daje możliwość komfortowego ułożenia każdego pacjenta niezależnie od jego sylwetki. Dużą zaletą jest również układ jezdny z blokadą kół. Model ten posiada funkcję zabiegową, dzięki czemu doskonale sprawdza się w procedurze chirurgii jednego dnia. Tapicerka jest bezszwowa, co uniemożliwia gromadzenie się drobnoustrojów, ponadto można ją w szybki i prosty sposób zdezynfekować.
Chirurgia jednego dnia stale zyskuje na popularności i jest pozytywnie odbierana przez pacjentów. Jednak nie każdy może być poddany takiej procedurze. Głównym przeciwskazaniem jest powyżej 70 roku życia lub cukrzyca, padaczka czy choroby układu oddechowego bądź układu krążenia oraz choroby hematologiczne.
Zalety chirurgi jednego dnia
Chirurgia jednego dnia opiera się na procedurze trwającej nie dłużej niż 24 godziny. Pacjent zgłasza się do placówki medycznej, zostaje przeprowadzony zabieg, po którym następuje obserwacja. Osoba chora w krótkim czasie jest obsłużona kompleksowo, jeżeli wszystko jest w porządku, pacjent otrzymuje dokumentację medyczną i zostaje wypisany do domu. Taka procedura znacząco wpływa na komfort psychiczny osoby chorej. Krótki pobyt w szpitalu wiąże się z mniejszym stresem oraz obawami. Dodatkowo sprzyja to rekonwalescencji, która odbywa się w zaciszu domowym. Zabiegi, które są wykonywane w ramach chirurgii jednego dnia, w znacznie mniejszym stopniu naruszają rytm życia pacjenta, dzięki czemu nie wiąże się to z przeorganizowaniem swoich codziennych czy zawodowych obowiązków. Dużym atutem jest krótszy czas oczekiwania na zabieg, ponieważ pacjent nie wymaga długiej hospitalizacji. Zmniejsza to również ryzyko ewentualnych zakażeń. Z perspektywy zespołu medycznego chirurgia jednego dnia również ma wiele zalet. Jedną z nich jest upłynnienie przepływu pacjentów w placówkach medycznych, dzięki czemu lekarze mogą pomóc większej liczbie osób w krótkim czasie.
Jakie zabiegi się wykonuje w jej zakresie?
Niewątpliwie chirurgia jednego dnia ma wiele zalet, jednak należy pamiętać, że nie wszystkie zabiegi czy operacje mogą być objęte tą procedurą. Zakres prowadzonych świadczeń jest dość zróżnicowany i są one dostępne w wielu placówkach medycznych w całej Polsce. Jednak liczba możliwych zabiegów stale się powiększa. Chirurgia jednego dnia pozwala na przeprowadzenie operacji żylaków zarówno kończyn dolnych, jak i odbytu. Dodatkowo wykonywana jest w przypadku różnego rodzaju przepuklin. Jednym z najpopularniejszych zabiegów w oparciu o tę metodę jest wycinanie migdałków lub trzeciego migdałka. Często przeprowadzana jest także korekta krzywej przegrody nosowej. Operacje metodą laparoskopową również cieszą się dużą popularnością zwłaszcza z zakresu ginekologii, np. usunięcie torbieli z jajników, ponadto torbiele usuwane są także z przewodu pokarmowego.
Chirurgia jednego dnia daje możliwość przeprowadzania zabiegów z zakresu dermatologii, np. usunięcie włókniaków, tłuszczaków, kaszaków, zmian barwnikowych czy powierzchniowych zmian skórnych. Postęp medycyny ułatwił również wykonywanie operacji plastycznych oraz usług związanych z medycyną estetyczną. Chirurgia jednego dnia to także możliwość usunięcia pęcherzyka żółciowego, ponadto dzięki użyciu lasera można usunąć kamienie nerkowe czy przeprowadzić enukleacje prostaty.
Przeczytaj także: Dlaczego warto kupować meble medyczne od polskich producentów?
Co ważne, nie w każdym przypadku konieczna jest krótkotrwała hospitalizacja. Po niektórych zabiegach pacjent od razu może udać się do domu i tam poddać się rekonwalescencji. Jednak należy pamiętać o systematycznych wizytach kontrolnych.
Chirurgia jednego dnia daje szereg możliwości do kompleksowego świadczenia zabiegów medycznych na rzecz pacjenta. Z roku na rok powiększa się lista możliwych procedur, które mogą być wykonywane na podstawie tej metody.