Wiele osób marzy o tym, aby ich skóra była w idealnym stanie i nie sprawiała żadnych problemów w pielęgnacji. Niestety doskonale zdajemy sobie sprawę, jak przedstawia się to w rzeczywistości. Zmarszczki, wypryski, zaskórniki czy przebarwienia – wszystko to jest w stanie sprawić, że dobranie odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych dla niektórych osób staje się prawdziwym wyzwaniem. Kolejnym, dość istotnym problemem jest odwodnienie skóry, które może być spowodowane różnymi czynnikami. Dowiedz się, czym charakteryzuje się cera odwodniona oraz poznaj sposoby na jej nawodnienie.
Przyczyny odwodnionej skóry
Dlaczego moja skóra jest odwodniona? Wpływ na taki stan może mieć kilka czynników, jednak podstawową przyczyną są nieprawidłowości w budowie naszego naskórka, a dokładniej płaszcza hydrolipidowego, który najprawdopodobniej jest uszkodzony, przez co naskórek nie jest w stanie utrzymać swojego nawodnienia. Do pozostałych czynników, które mają wpływ na to, że cera staje się odwodniona, zalicza się:
- wpływ promieni słonecznych i brak odpowiedniego zabezpieczenia przed ich działaniem;
- częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, jazda samochodem z włączoną klimatyzacją;
- bardzo niskie temperatury;
- zmęczenie i stres;
- zanieczyszczenia;
- alkohol i papierosy;
- niektóre leki, np. stosowane podczas leczenia trądziku;
- niewłaściwa pielęgnacja.
Niestety nieodpowiednia pielęgnacja może mieć czasami decydujący wpływ na to, że nasza skóra staje się odwodniona. Korzystanie z kosmetyków, które nie są dopasowane do wymagań naszej skóry lub co gorsza, posiadają zbyt agresywne działanie, może sprawić, że staniemy się posiadaczkami cery odwodnionej. Nie należy zapominać także o tym, że wpływ na stan naszej cery ma odwodnienie naszego organizmu. Jeśli nie pijemy wystarczającej ilości wody każdego dnia, skutki tego jesteśmy w stanie zauważyć na naszej skórze.
Cera odwodniona – objawy
W jaki sposób rozpoznać, że mamy do czynienia z cerą odwodnioną? Cera odwodniona jest nadwrażliwa, pozbawiona blasku, elastyczności, często jest zaczerwieniona, piekąca i towarzyszy jej uczucie ściągnięcia (np. tuż po umyciu). Występuje także łuszczenie się skóry. Mówiąc o objawach cery odwodnionej, warto pamiętać, że nie jest ona tym samym co cera sucha. Posiadanie cery odwodnionej jest procesem odwracalnym i nie zawsze musi oznaczać, że osoba z cerą odwodnioną jest jednocześnie posiadaczką suchej skóry. Odwodnienie może bowiem wystąpić nawet w przypadku cery tłustej lub trądzikowej.
Jak nawodnić odwodnioną skórę?
Skóra odwodniona potrzebuje solidnej dawki nawodnienia. Tylko w ten sposób będziemy w stanie przywrócić jej elastyczność, jędrność i blask. Jak nawodnić odwodnioną skórę? Przede wszystkim warto zacząć od wewnątrz. Należy pamiętać o regularnym piciu odpowiedniej ilości wody każdego dnia. Warto również zwrócić uwagę na napoje, jakie spożywamy. Niektóre z nich, jak słodzone napoje gazowane nie zapewnią nam odpowiedniego nawodnienia. Unikanie ciągłego przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach również okaże się pomocne.
Oczywiście równie istotnym sposobem na to, jak nawodnić odwodnioną skórę, będzie odpowiednia pielęgnacja. Aby naprawić uszkodzony płaszcz hydrolipidowy, konieczne będzie codzienne nawilżanie i zmiękczanie skóry. W tym celu szczególnie polecane są dermokosmetyki. Warto pamiętać również o właściwym zabezpieczeniu skóry przed działaniem promieniowania UV.