Uporczywy łupież? Nasze sposoby pomogą Ci o nim zapomnieć | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Uporczywy łupież? Nasze sposoby pomogą Ci o nim zapomnieć

24 listopada 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Białe lub żółtawe płatki złuszczonego naskórka dostrzegalne na włosach i ubraniach to objaw dosyć powszechnej choroby skóry, jaką jest łupież. Często towarzyszy mu także nadmierne wydzielanie łoju oraz wypadanie włosów. Ponadto łupież jest przypadłością dosyć krępującą, zwłaszcza, gdy jest obfity i bardzo widoczny. Co zrobić, aby go zwalczyć? Przede wszystkim warto sięgnąć po dobry szampon, dostosowany do rodzaju łupieżu: suchego bądź tłustego. Przeczytaj, jak je od siebie odróżnić i wybierz odpowiedni preparat.

łupież we włosach

Jakie są przyczyny powstawania łupieżu?

Choć czynników sprzyjających powstawaniu łupieżu jest bardzo wiele, zwykle jako główną przyczynę wymienia się drożdżaki Malassezia furfur, które w sprzyjających warunkach namnażają się na skórze. Ponadto łupież może być sprowokowany także przez inne czynniki, jak wahania hormonów, osłabienie organizmu, stres. Błędy w codziennej pielęgnacji włosów i skóry głowy także mogą skutkować pojawieniem się łupieżu. Na przykład nadmierne używane pianek, lakierów, żeli, elektrycznych wałków do włosów albo błędne korzystanie ze środków koloryzujących także mogą skończyć się łupieżem. Szkodliwa dla skóry głowy jest także chlorowana woda i bardzo suche powietrze w mieszkaniu.1

Łupież suchy a tłusty – czym się od siebie różnią?

Ze względu na stopień nasilenia łojotoku łupież dzielimy na suchy i tłusty. Łupież suchy (inaczej zwykły) jest biały i drobny, a w jego przebiegu można zauważyć zmiany w kondycji włosów, które stają się bardziej suche i łamliwe. W przypadku łupieżu tłustego, jak sama nazwa wskazuje, płatki są tłuste, mają żółtawy odcień, a chorobie towarzyszą łojotok i zwiększone wypadanie włosów. Warto zaznaczyć, że łupież nie musi dotyczyć tylko skóry głowy, bo objawy czasami występują na innych obszarach ciała – pojawiają się w okolicach brwi, pach, a nawet twarzy i kończyn.2 Co robić, gdy łupież ma intensywną postać albo nawraca? Oczywiście najlepiej jest skonsultować się z dermatologiem. Bardzo ważnym elementem kuracji przeciwłupieżowej jest natomiast szampon, który warto dobrać do rodzaju łupieżu. Regularne stosowanie specjalistycznego szamponu przynosi dobre rezultaty i, co ważne, zmniejsza ryzyko uciążliwych nawrotów.

Szampon, który zadba o Twoje włosy i pomoże Ci zapomnieć o łupieżu

Po specjalistyczny szampon najlepiej jest sięgnąć od razu po pojawieniu się objawów. Wtedy masz najwięcej szans na szybkie pozbycie się problemu. Który preparat wybrać? Jeżeli masz łupież suchy, ratunkiem dla Ciebie będzie H-PURIN DRY – specjalistyczny preparat do skóry wrażliwej, którego formuła zawiera Piroctone Olamine – składnik ten efektywnie zwalcza objawy łupieżu u osób z wrażliwą skórą głowy. Ma działanie przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, a także oczyszcza skórę głowy, eliminując łupież i swędzenie, które może towarzyszyć łupieżowi. Zawartość D-panthenolu łagodzi natomiast podrażnioną i zaczerwienioną skórę głowy, aby odzyskała naturalną równowagę. Włosy po użyciu szamponu pozostają miękkie i łatwe do rozczesania.

Gdy Twoim kłopotem jest łupież tłusty, koniecznie wypróbuj szampon H-PURIN-OILY, który skutecznie oczyszcza skórę głowy i działa przeciwłupieżowo. Receptura preparatu oparta jest na połączeniu oleju tymiankowego i ekstraktu z wierzbiny, które regulują proces złuszczania się martwych komórek skóry. Olej Manuka oraz wyciąg z drzewa herbacianego mają właściwości przeciwbakteryjne i wzmacniają działanie przeciwłupieżowe szamponu. Systematyczne stosowanie preparatu zmniejsza łojotok i eliminuje swędzenie oraz zaczerwienienie skóry, dbając jednocześnie o dobrą kondycję i piękny wygląd włosów.

Masz tendencję do nawrotów łupieżu? Najlepiej, jeśli będziesz stosować swój ulubiony szampon również profilaktycznie, aby ta przykra przypadłość już więcej nie powodowała u Ciebie skrępowania i spadku pewności siebie. Dodatkowo zastanów się, czy w Twoim przypadku wchodzą w grę czynniki sprzyjające łupieżowi, na przykład obfite używanie produktów do stylizacji i jeśli tak, postaraj się je ograniczyć.

Bibliografia:

  1. Maciejewską J. Czynniki prowokujące łupież. https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/lista/113649,czynniki-prowokujace-lupiez Data dostępu: 21.11.2021.
  2. Marek L. Łupież łojotokowy. https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/73316,lupiez-lojotokowy Data dostępu: 21.11.2021.

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Fotowoltaika - największy problem r…
Zespół naukowy z USA, Wielkiej Brytanii i Włoch opracował urządzenie rozwiązujące problem nagrzewających...
Wczesne truskawki niezdrowe?
Wczesnowiosenne owoce i warzywa zawierają szeroką gamę szkodliwych dla zdrowia pestycydów. Te sprowadzane...
W jakiej pozycji spać?
Spanie w nieodpowiedniej pozycji może prowadzić do dolegliwości bólowych, migren, uczucia zmęczenia. Zdaniem kręgarzy...
Dyrektywa budynkowa EPBD
Parlament Europejski przegłosował dyrektywę EPBD. Jej celem jest zwiększenie efektywności energetycznej budynków i eliminacja paliw...