Cechy dobrego taty

26 września 2014, dodał: nogawkuchni
Artykuł zewnętrzny

23 czerwca to święto ojców, dzień zarezerwowany do celebrowania faktu bycia tatą. Bycie ojcem to ogromny obowiązek, ale też wspaniała funkcja. Mimo, że to mamy zazwyczaj więcej czasu poświęcają dzieciom, w większym stopniu się nimi opiekują, to i ojcowie odgrywają ogromną rolę w życiu dziecka. Ojcowie są dla dzieci wzorcami, punktem odniesienia co do tego, jaki powinien być i jak powinien zachowywać się dorosły człowiek, mężczyzna, mąż (partner) i ojciec.

images

Dlatego bardzo istotne jest, by ojcowie mieli świadomość swojego ogromnego wpływu na potomstwo i zastanawiali się nad tym, jak się zachowywać, jak postępować, by przykładali uwagę do tego co mówią i co robią, gdyż ich postawy będą powielać dzieci. Ojcowie często skupiają się głównie na zapewnieniu dzieciom materialnych środków do ich właściwego rozwoju, dbają o zapewnienie rodzinie godnych warunków do życia, jednak nie jest to jedyna rola jaką ojciec powinien realizować, nie jest to jedyna powinność –  są jeszcze inne kwestie, które ojciec powinien wypełniać, by zapewnić swojemu potomstwu właściwy rozwój i szczęśliwe dzieciństwo.

images2

Jaki powinien być dobry ojciec? Jakimi cechami powinien odznaczać się mężczyzna, by jego ojcowska funkcja była właściwie realizowana i by był dla swoich dzieci kimś ważnym, autorytetem?
1. Dobry ojciec powinien poświęcać dzieciom czas. Powinien pomimo swoich zawodowych i domowych obowiązków i zmęczenia znaleźć każdego dnia chwilę na zabawę z dzieckiem, rozmowę, wspólne odkrywanie i wyjaśnianie świata.
2. Ojciec powinien interesować się dziećmi. Powinien zarówno interesować się ich stanem zdrowia, samopoczuciem, jak i postępami w nauce, wynikami szkolnymi. Ojciec powinien śledzić rozwój swoich dzieci w każdej ze sfer. Powinien także wiedzieć co lubią robić jego dzieci, czym się interesują, co lubią jeść, czego słuchają, jakie oglądają filmy, znać ich znajomych i miejsca, gdzie spędzają dużo czasu.
3. Ojciec powinien umieć znaleźć równowagę pomiędzy opieką nad dziećmi, rozpieszczaniem ich, a między dyscyplinowaniem pociech, nadzorowaniem ich. W rodzicielstwie, w tym także w ojcostwie istotne jest nie popadanie w skrajności, ważna jest umiejętność wypośrodkowania swoich postaw i reakcji. Ojciec powinien właściwie do sytuacji i zachowania dzieci dostosowywać swoje postępowanie. Jeśli dzieci zachowują się grzecznie, słuchają sugestii rodziców, czy osiągają jakieś sukcesy, coś im się udaje nie wolno zapominać o ich chwaleniu, nagradzaniu, podkreśleniu ich dokonań. Natomiast jeśli dzieci zachowują się niewłaściwie, to mimo to, że każdy rodzicom bardzo kocha swoje pociechy powinno się względem nich zastosowań odpowiednią karę, by dzieci wiedziały, że za niewłaściwe postępowanie trzeba ponieść konsekwencje. Oczywiście niedopuszczalna są jakiekolwiek kary cielesne, karą może być słowne pouczenie, czy też odebranie pewnych przywilejów, brak nagrody.
4. Dla prawidłowej atmosfery w domu i prawidłowego rozwoju dzieci ważne jest, by między rodzicami panowała właściwa, ciepła relacja, by widać było, że rodziców łączy miłość, by tata i mama potrafili się ze sobą komunikować, zgodnie między sobą postanawiać i omawiać wszelakie kwestie dotyczące dzieci i ich wychowywania. Dobry tata to dobry mąż, partner, jeśli między rodzicami nie ma więzi to ciężko jest tworzyć ojcu szczerą i ciepłą relację z dziećmi.
5. Nikt nie jest idealny, każdy popełnia błędy, także dorośli się mylą i niewłaściwie postępują. Wiarygodny ojciec, od którego dzieci będą chciały się uczyć, komu zaufają i na kim zechcą polegać, to taki, który umie przyznać się do swojego błędu. Nie udaje on, że nic się nie stało, nie zamiata mówiąc kolokwialnie swojego niewłaściwego postępowania pod dywan, nie boi się wyznać, że coś zrobił nie tak, że coś poszło mu niewłaściwie. Takiemu szczeremu ojcu dzieci nie dość, że bardziej zawierzą, ale także nauczy ich to tego, że każdy czasem zrobi coś nie tak, grunt, by się do tego przyznać, nie bać się wyjścia na jaw pomyłki i umieć ponieść konsekwencję swoich czynów.
6. Nikt z nas nie wie wszystkiego od razu. Zwłaszcza młodzi ojcowie, przy pierwszym dziecku poznają wszystko stopniowo. Dobry ojciec to taki, który jest otwarty na wszystko to co nowe, nieznane, z chęcią się uczy wszelakich rzeczy związanych z funkcjonowaniem dziecka, jest otwarty na rozwój i stałe zdobywanie nowych doświadczeń i wiadomości. Dobry ojciec jest zarówno otwarty na wskazówki od innych, jak i pamięta o tym, że jego dziecko jest indywidualnością i należy traktować je w sposób specjalny, jednostkowy. W wychowaniu dziecka ojciec powinien kierować się zarówno wiedzą zdobytą ze źródeł naukowych, jak i czerpaną od innych, jak i własną intuicją, a przede wszystkim powinien brać pod uwagę dobro dziecko i kierować się miłością do swojej pociechy.

images3

Bycie tatą to niełatwa sprawa. Nagle wraz z przyjściem na świat dziecka zmienia się całe życie, cały świat mężczyzny. Ulegają zmianie priorytety, a codzienność często wywraca się do góry nogami Często bywa trudno, niewygodnie, wychowanie dziecka wymaga wysiłku, poświęcenia, zrezygnowania wielokrotnie z siebie na rzecz opieki nad dzieckiem. Ale cały ten trud warty jest tych wszystkich wysiłków, gdyż nie ma chyba większej satysfakcji i dumy dla ojca niż po kilkunastu latach stwierdzić, że wychowało się mądre, szczęśliwe dziecko, które w dodatku potrafi podziękować za ojcowskie poświęcenie swoją miłością i czułością.