Bruschetta z szynką parmeńską. Szybkie przystawki, które zawsze robią wrażenie

dodał: Małgorzata Kopeć
Czasami najlepsze rzeczy w kuchni są najprostsze. Jednym z takich cudownych odkryć jest dla mnie bruschetta z szynką parmeńską – włoska klasyka, którą można zrobić w kilka minut, a efekt jest naprawdę jak z najlepszej trattorii. Idealna na szybkie spotkanie z przyjaciółmi, rodzinny wieczór w ogrodzie albo po prostu na poprawę humoru.
Uwielbiam bruschettę za jej prostotę i niesamowity smak. Chrupiący chleb, aromatyczne dodatki i ta cudownie delikatna szynka parmeńska… Czego chcieć więcej?
Bruschetta wywodzi się z Włoch, a dokładniej z regionu środkowych Włoch, takich jak Toskania czy Lacjum. To pierwotnie był sposób na wykorzystanie czerstwego chleba – plasterki skrapiano oliwą, nacierano czosnkiem i pieczono lub grillowano, a potem dodawano proste, sezonowe składniki.
W swojej najbardziej klasycznej formie bruschetta to po prostu chleb z oliwą i czosnkiem, ale z czasem zaczęto dodawać pomidory, sery, zioła i, oczywiście, wędliny. A szynka parmeńska – dojrzewająca, delikatna i pełna smaku – okazała się wprost stworzona do takiej przekąski.
Dlaczego bruschetta to genialna przekąska?
Po pierwsze – robi się ją w kilka minut.
Po drugie – wystarczy kilka dobrej jakości składników, żeby osiągnąć efekt „wow”.
Po trzecie – jest niesamowicie uniwersalna. Można ją serwować na zimno lub na ciepło, jako przystawkę, snack do wina albo lekką kolację.
I wierz mi, jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się, żeby bruschetta nie zniknęła ze stołu błyskawicznie.
Trzy moje ulubione przepisy na bruschettę z szynką parmeńską
Klasyczna bruschetta z pomidorami i szynką parmeńską
Składniki:
-
bagietka lub ciabatta
-
dojrzałe pomidory (najlepiej koktajlowe)
-
szynka parmeńska
-
świeża bazylia
-
oliwa z oliwek
-
czosnek
-
sól i pieprz
Wykonanie:
Kroję chleb na kromki, skrapiam oliwą i podpiekam w piekarniku lub na patelni grillowej, aż będzie chrupiący. Gorące kromki nacieram przekrojonym ząbkiem czosnku. Pomidory kroję w kostkę, doprawiam solą, pieprzem i odrobiną oliwy. Na każdej kromce układam pomidory, plaster szynki parmeńskiej i świeżą bazylię.
Prosto, klasycznie i pysznie!
Bruschetta z kremowym serkiem i szynką parmeńską
Składniki:
-
ciabatta
-
kremowy serek (np. ricotta albo mascarpone)
-
szynka parmeńska
-
rukola
-
oliwa z oliwek
-
pieprz
Wykonanie:
Grilluję kromki chleba na złoto. Smaruję je cienką warstwą kremowego serka, układam listki rukoli i plasterki szynki. Całość skrapiam dobrą oliwą i oprószam świeżo zmielonym pieprzem.
Ten wariant jest bardziej delikatny i kremowy – dosłownie rozpływa się w ustach!
Bruschetta z figami i szynką parmeńską
Składniki:
-
bagietka
-
świeże lub suszone figi
-
szynka parmeńska
-
ser kozi lub gorgonzola
-
orzechy włoskie
-
miód
Wykonanie:
Kromki chleba podpiekam na chrupko. Na każdej kromce układam kawałek sera, plasterek szynki i pokrojoną figę. Posypuję posiekanymi orzechami i delikatnie polewam miodem.
To idealna bruschetta na bardziej wykwintne spotkania – słodko-słone połączenie fig, szynki i sera jest absolutnie nie do pobicia.
Bruschetta + szybki dip = duet idealny!
Czasami, szczególnie przy prostszych wariantach, lubię podać do bruschetty szybki sosik. Np. pikantny jogurtowy dip – świetnie kontrastuje ze słodkimi figami lub kremową ricottą.
Szybki przepis na dip jogurtowo-chili:
-
3 łyżki gęstego jogurtu
-
1 łyżeczka ostrego sosu chili
-
szczypta soli i pieprzu
-
odrobina miodu
Wszystko mieszam i gotowe! Taki dip podany w małej miseczce obok talerza z bruschettami to świetny patent na imprezę.
Co najbardziej kocham w bruschetcie? To, że za każdym razem można ją przygotować inaczej. To, że bazuje na prostych składnikach. I to, że momentalnie wprowadza na stół włoski klimat – bez wielkich przygotowań, stresu i całego dnia spędzonego w kuchni.
Jeśli szukasz szybkiej, efektownej przystawki, która zachwyci gości, albo po prostu masz ochotę na coś dobrego do wieczornego wina – bruschetta z szynką parmeńską będzie strzałem w dziesiątkę!