Bratek leczy trądzik

2 sierpnia 2011, dodał: Justyna Makowska

Bratek (fiołek trójbarwny) jest rośliną roczną, dwu- lub wieloletnią, o zaokrąglonych, sercowatych liściach, podzielonych przylistkach i charakterystycznych trójbarwnych kwiatach. Jest rośliną powszechnie znaną i rozpoznawaną, nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę jak cenne właściwości terapeutyczne posiada ten piękny kwiat.


Fiołek trójbarwny jest wyjątkowo zmiennym gatunkiem o wielu opisanych odmianach, podgatunkach i formach. Produkt handlowy pochodzi głównie od Viola tricolor ssp. vulgaris lub ssp. arvensis, które pochodzą z Europy i Azji i są zbierane ze stanu dzikiego w kwitnieniu, a także uprawiane. Surowiec farmaceutyczny stanowią suszone części nadziemne (Violae tricoloris herba).

Współcześnie ziela używa się głównie w egzemie, liszajcu, swędzeniu i trądziku. Tradycyjnie używany jest także jako wykrztuśny, moczopędny i przeciwzapalny.

Stosowany jest w postaci płukanek w chorobach i stanach zapalnych jamy ustnej i gardła i także czasami jako środek przeciwkaszlowy, żółciopędny, przeciwreumatyczny i tonizujący. Swoje szerokie, choć stosunkowo słabo rozpowszechnione właściwości terapeutyczne roślina zawdzięcza obecności salicylanu metylu i wiolutozydu (pochodnej kwasu salicylowego, stosowanego w chorobach skóry i trądziku młodzieńczym). Surowiec zawiera liczne flawonoidy ( w tym rutynę, wiolantynę czy C-glikozydy witeksyny) oraz kumaryny (umbeliferon). Duża jest także zawartość śluzu (około 10%), saponin i garbników.

Efekt farmakologiczny: triterpeny, flawonoidy i salicylan metylu działają przeciwzapalnie i sekretolitycznie. Obecność tych związków może uzasadniać użycie V.tricolor jako wykrztuśnego i przeciwzapalnego w terapii nieżytów i podrażnień skóry.

Napar można sporządzić z 1,5 g suszonego ziela i 150 ml wody, przyjmując trzy razy dziennie (ważne jest by pić je nieposłodzone!) . Kompresy ze świeżego ziela lub odwar z 4 g ziela na 150 ml wody mogą być używane do stosowania zewnętrznego.

Postawmy na moc natury!Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Pełen wdzięku komplet wykonany ze zmysłowego, szyfonowego materiału
Cena:
96 zł
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zl
Trójwarstwowe dno z aluminiowym dyskiem, miarka, lejek i system odcedzania - wyższa jakość gotowania!
Cena:
649 zł
Piękne włosy, skóra i paznokcie
Cena:
99
Oryginalna forma i intrygujący efekt świetlny - teraz w promocyjnej cenie!
Cena:
699 zł
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

wzdęcia
Sama dość długo zmagałam się z takim problemem i ostatecznie na końcu okazało...
Hosting- gdzie?
Firehost działa przyzwoicie. Na spokojnie wystarczy pod postawienie na jednym koncie kilku małych stronek. Powinno...
Co sądzicie o implantach zębów?
Implanty to kosztowna sprawa, ale choćby ze względu na wygodę i efekt...
Sztuczne kwiaty to dekoracji
Jest duży wybór artykułów florystycznych i sztuczne kwiaty też widziałam. Wpadły...