Bratek leczy trądzik

2 sierpnia 2011, dodał: Justyna Makowska

Bratek (fiołek trójbarwny) jest rośliną roczną, dwu- lub wieloletnią, o zaokrąglonych, sercowatych liściach, podzielonych przylistkach i charakterystycznych trójbarwnych kwiatach. Jest rośliną powszechnie znaną i rozpoznawaną, nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę jak cenne właściwości terapeutyczne posiada ten piękny kwiat.


Fiołek trójbarwny jest wyjątkowo zmiennym gatunkiem o wielu opisanych odmianach, podgatunkach i formach. Produkt handlowy pochodzi głównie od Viola tricolor ssp. vulgaris lub ssp. arvensis, które pochodzą z Europy i Azji i są zbierane ze stanu dzikiego w kwitnieniu, a także uprawiane. Surowiec farmaceutyczny stanowią suszone części nadziemne (Violae tricoloris herba).

Współcześnie ziela używa się głównie w egzemie, liszajcu, swędzeniu i trądziku. Tradycyjnie używany jest także jako wykrztuśny, moczopędny i przeciwzapalny.

Stosowany jest w postaci płukanek w chorobach i stanach zapalnych jamy ustnej i gardła i także czasami jako środek przeciwkaszlowy, żółciopędny, przeciwreumatyczny i tonizujący. Swoje szerokie, choć stosunkowo słabo rozpowszechnione właściwości terapeutyczne roślina zawdzięcza obecności salicylanu metylu i wiolutozydu (pochodnej kwasu salicylowego, stosowanego w chorobach skóry i trądziku młodzieńczym). Surowiec zawiera liczne flawonoidy ( w tym rutynę, wiolantynę czy C-glikozydy witeksyny) oraz kumaryny (umbeliferon). Duża jest także zawartość śluzu (około 10%), saponin i garbników.

Efekt farmakologiczny: triterpeny, flawonoidy i salicylan metylu działają przeciwzapalnie i sekretolitycznie. Obecność tych związków może uzasadniać użycie V.tricolor jako wykrztuśnego i przeciwzapalnego w terapii nieżytów i podrażnień skóry.

Napar można sporządzić z 1,5 g suszonego ziela i 150 ml wody, przyjmując trzy razy dziennie (ważne jest by pić je nieposłodzone!) . Kompresy ze świeżego ziela lub odwar z 4 g ziela na 150 ml wody mogą być używane do stosowania zewnętrznego.

Postawmy na moc natury!


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
Na bazie orzechów piorących
Cena:
35,99 zł
Świetnie oczyszcza i nawilża skórę. Zawiera hydrolat z lawendy i inne składniki roślinne.
Cena:
12,66 zł
Skuteczny demakijaż z olejkiem herbacianym i olejkiem z orzechów macadamia
Cena:
36 zł
Sklep Peruka.pl - zaprasza!
Cena:
324 zł
Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zl
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Jakie gadżety reklamowe polecacie
Dobrym pomysłem są również kalendarze, wiszą na ścianie cały rok i są funkcjonalne....
klejenie butów
Buty noszę do szewca. Sama chyba nie umiałabym naprawić a szewc zrobi...
zakupy przez internet
Ja już nie umiem żyć bez internetowych zakupów :D . Właśnie wyglądam listonosza...
Co ugotować dziś na obiad?
U mnie dziś żółta fasolka szparagowa, mięsko z indyka i buraczki zapiekane