Borówka brusznicy – właściwości dla zdrowia i zastosowanie
Borówka brusznica bardzo często mylona jest z żurawiną. Nie tylko przypomina ją wyglądem, ale również właściwościami zdrowotnymi. Preparaty wykonane z borówki brusznicy to idealny lek na problemy żołądkowe, z jelitami, z wrzodami oraz na dolegliwości trawienne. Jedząc owoce brusznicy przyspieszysz swój metabolizm oraz trawienie tłuszczów. Zobacz na co jeszcze wpływa borówka brusznica.
Co to za roślina?
Inna nazwa borówki brusznicy to czerwona borówka albo czerwona jagoda. Spotkasz ją w lasach, zaroślach, a nawet porębach. Dodatkowo możesz ją swobodnie hodować w swoim ogródku, ponieważ jej uprawa jest mało wymagająca. Zasadź borówkę w żyznej, dobrze przepuszczalnej glebie, w miejscu lekko nasłonecznionym i dodaj nawóz.
Kiedy zbierać?
Owoce borówki brusznicy stają się dojrzałe w sierpniu, pod koniec września oraz w październiku. Owoce możesz spożywać zarówno na surowo, jak i w formie przetworzonej. Idealnie sprawdzą się w ciastach, deserach, a nawet mięsach. Stworzysz z nich również soki i nalewki.
Skład borówki brusznicy
Przede wszystkim borówki to źródło składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Znajdziesz w nich również antocyjany, garbniki, pektyny, cukry, sole mineralne, kwasy organiczne oraz witaminy A i C.
Na układ moczowy
Liście borówki brusznicy są stosowane w leczeniu schorzeń układu moczowego, czyli przy zapaleniach pęcherza, nerek, czy kamicy nerkowej.
Na problemy z żołądkiem
Warto sięgać po liście borówki również przy biegunkach, nieżytów jelit, czy żołądka. Posiadają one właściwości antybakteryjne i ściągające.
Na skórę
W liściach borówki brusznicy znajduje się arbutyna, która świetnie wpływa na naszą skórę. Rozjaśnia ją, likwiduje przebarwienia i reguluje koloryt.
Na otyłość
Włącz borówkę do swojej diety, aby łatwiej zwalczyć otyłość. Dzięki polifenolom przyspieszysz trawienie tłuszczów.
Nalewka z brusznicy
Co kupić?
- 1 kg owoców borówki brusznicy
- 1 l spirytusu
- 0,5 kg cukru
- 1 l wody
Przygotowanie:
Owoce należy umyć, osuszyć i delikatnie rozgnieść. Następnie włóż je do słoika i zalej spirytusem. Odstaw do momentu, aż owoce wyblakną. Teraz ugotuj wodę z cukrem i po wystudzeniu dodaj do słoika z owocami i spirytusem. Całość przefiltruj i przelej do butelek. Odłóż nalewkę w ciemne i suche miejsca na co najmniej rok.