URODA I ZDROWIE

Bonding, czyli szybka zmiana kształtu oraz koloru zębów

11 lipca 2018, dodał: EKSPERTKA

We współczesnym świecie ładny uśmiech oraz zdrowe, proste i białe zęby są w zasięgu ręki. Większość z nas słyszało o licówkach i kojarzy je z porcelanowymi nakładkami, które przytwierdza się do zębów. A czym są licówki kompozytowe? To bezinwazyjna metoda poprawy kształtu i koloru zębów za pomocą wiertła i kompozytu, który nakładany i modelowany jest bezpośrednio na zębie lub zębach. Poprawa estetyki uśmiechu za pomocą kompozytu stomatologicznego to właśnie tytułowy bonding. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Dla kogo są licówki kompozytowe?

Licówki kompozytowe to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą cieszyć się szybkim efektem ładniejszych, bielszych i zdrowiej wyglądających zębów. Co możemy skorygować lub ukryć za pomocą bondingu?

  • skorygować kształt swoich zębów – kompozyt daje możliwość wizualnego wydłużenia lub poszerzenia zębów;
  • ukryć drobne przebarwienia – pod warstwą kompozytu można m.in. ukryć przebarwienia, które powstały na szkliwie naszych zębów w wyniku leczenia kanałowego, nadużywania fluoru lub w konsekwencji zażywania jakiś leków;
  • ukryć niewielką wadę gryzu – za pomocą bondingu najczęściej ukrywa się diastemę (przerwę między górnymi jedynkami);
  • zabezpieczyć zęby uszkodzone mechanicznie – kompozytem możemy m.in. nadbudować i zabezpieczyć zęby ukruszone oraz różnego rodzaju pęknięcia.

Przeciwwskazaniem do zastosowania licówek kompozytowych będą m.in.: niewyleczone zęby i stany zapalne w jamie ustnej, bruksizm, nieuzupełnione braki w uzębieniu bocznym i rozległe uzupełnienia oraz paradontoza.

Czym jest kompozyt?

Kompozyt stomatologiczny to materiał, który powstaje z połączenia trzech składników (nazywanych również fazami): aktywnych żywic polimeryzujących diametyloakrylowych (faza organiczna), nieaktywnych cząsteczek wypełniaczy (faza nieorganiczna) i substancji, która wiąże dwa poprzednie składniki (faza wiążąca). Najistotniejsza z punktu widzenia estetyczności i trwałości kompozytu jest faza nieorganiczna – stanowi ona około 80% całego materiału. Kompozyt każdorazowo dobierany jest do konkretnego pacjenta i jego zębów – tak, by efekt końcowy był maksymalnie estetyczny i naturalny. Podczas nakładania materiału na zęby miejsce aplikacji musi być utrzymane w suchości, a po nałożeniu kompozytu – wymaga on utwardzenia (najczęściej stosuje się kompozyt światło utwardzalny). Odpowiednio zaaplikowany kompozyt stomatologiczny doskonale przylega do szkliwa i dopasowuje strukturalnie do tkanek zęba, jest trwały i elastyczny, a także zachowuje kontrast w RTG.

Jak wygląda bonding?

Bondign to bezinwazyjna metoda poprawy estetyki uśmiechu, która najczęściej wymaga jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Przed przystąpieniem do bondingu zęby pacjenta powinny być oczywiście wyleczone i wyczyszczone (np. metodą piaskowania i scalingu).

Stomatolog może zadecydować o konieczności przeprowadzenia konturingu – to proces korygujący, który polega na zmianie długości i/lub kształtu zęba oraz ewentualnej korekcie zbyt ciasnych przestrzeni międzyzębowych. Konturing przeprowadzany jest po konsultacji z pacjentem i wspólnym ustaleniu zakresu zabiegu. Korygowanie długości i kształtu zębów odbywa się poprzez ich szlifowanie za pomocą specjalistycznych wierteł oraz gumek i krążków ściernych, a przestrzenie międzyzębowe poszerza się za pomocą pasków diamentowych. Prawidłowo przeprowadzony konturing zoptymalizuje efekt końcowy bondignu, pozwalając na uzyskanie estetyczniejszego rezultatu.

Bonding wymaga od stomatologa precyzji oraz dbałości o zachowanie wszelkich zasad dotyczących zastosowania kompozytu (utrzymanie miejsca aplikacji w suchości, odpowiednie utwardzenia materiału). Po nałożeniu i utwardzeniu kompozytu na zębach – materiał można dowolnie ukształtować, wygładzić i wypolerować. Aplikowanie licówek kompozytowych najczęściej nie wymaga zastosowania znieczulenia, ale może ono zostać podane pacjentom szczególnie wrażliwym na ból oraz tym, u których bonding poprzedzony jest konturingiem.

Wady i zalety bondingu

Licówki kompozytowe są mniej trwałe od licówek akrylowych i ceramicznych oraz bardziej podatne na przebarwienia, dlatego konieczne jest ich odświeżanie co kilka lat. Bonding posiada jednak wiele zalet, wśród których najczęściej wymienia się: naturalny efekt zabiegu, możliwość założenia licówek kompozytowych podczas jednej wizyty oraz stosunkowo niska cena (licówki kompozytowe są około 2-3 razy tańsze od licówek akrylowych i ceramicznych).

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz