Bonding, czyli szybka zmiana kształtu oraz koloru zębów

11 lipca 2018, dodał: EKSPERTKA

We współczesnym świecie ładny uśmiech oraz zdrowe, proste i białe zęby są w zasięgu ręki. Większość z nas słyszało o licówkach i kojarzy je z porcelanowymi nakładkami, które przytwierdza się do zębów. A czym są licówki kompozytowe? To bezinwazyjna metoda poprawy kształtu i koloru zębów za pomocą wiertła i kompozytu, który nakładany i modelowany jest bezpośrednio na zębie lub zębach. Poprawa estetyki uśmiechu za pomocą kompozytu stomatologicznego to właśnie tytułowy bonding. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Dla kogo są licówki kompozytowe?

Licówki kompozytowe to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą cieszyć się szybkim efektem ładniejszych, bielszych i zdrowiej wyglądających zębów. Co możemy skorygować lub ukryć za pomocą bondingu?

  • skorygować kształt swoich zębów – kompozyt daje możliwość wizualnego wydłużenia lub poszerzenia zębów;
  • ukryć drobne przebarwienia – pod warstwą kompozytu można m.in. ukryć przebarwienia, które powstały na szkliwie naszych zębów w wyniku leczenia kanałowego, nadużywania fluoru lub w konsekwencji zażywania jakiś leków;
  • ukryć niewielką wadę gryzu – za pomocą bondingu najczęściej ukrywa się diastemę (przerwę między górnymi jedynkami);
  • zabezpieczyć zęby uszkodzone mechanicznie – kompozytem możemy m.in. nadbudować i zabezpieczyć zęby ukruszone oraz różnego rodzaju pęknięcia.

Przeciwwskazaniem do zastosowania licówek kompozytowych będą m.in.: niewyleczone zęby i stany zapalne w jamie ustnej, bruksizm, nieuzupełnione braki w uzębieniu bocznym i rozległe uzupełnienia oraz paradontoza.

Czym jest kompozyt?

Kompozyt stomatologiczny to materiał, który powstaje z połączenia trzech składników (nazywanych również fazami): aktywnych żywic polimeryzujących diametyloakrylowych (faza organiczna), nieaktywnych cząsteczek wypełniaczy (faza nieorganiczna) i substancji, która wiąże dwa poprzednie składniki (faza wiążąca). Najistotniejsza z punktu widzenia estetyczności i trwałości kompozytu jest faza nieorganiczna – stanowi ona około 80% całego materiału. Kompozyt każdorazowo dobierany jest do konkretnego pacjenta i jego zębów – tak, by efekt końcowy był maksymalnie estetyczny i naturalny. Podczas nakładania materiału na zęby miejsce aplikacji musi być utrzymane w suchości, a po nałożeniu kompozytu – wymaga on utwardzenia (najczęściej stosuje się kompozyt światło utwardzalny). Odpowiednio zaaplikowany kompozyt stomatologiczny doskonale przylega do szkliwa i dopasowuje strukturalnie do tkanek zęba, jest trwały i elastyczny, a także zachowuje kontrast w RTG.

Jak wygląda bonding?

Bondign to bezinwazyjna metoda poprawy estetyki uśmiechu, która najczęściej wymaga jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Przed przystąpieniem do bondingu zęby pacjenta powinny być oczywiście wyleczone i wyczyszczone (np. metodą piaskowania i scalingu).

Stomatolog może zadecydować o konieczności przeprowadzenia konturingu – to proces korygujący, który polega na zmianie długości i/lub kształtu zęba oraz ewentualnej korekcie zbyt ciasnych przestrzeni międzyzębowych. Konturing przeprowadzany jest po konsultacji z pacjentem i wspólnym ustaleniu zakresu zabiegu. Korygowanie długości i kształtu zębów odbywa się poprzez ich szlifowanie za pomocą specjalistycznych wierteł oraz gumek i krążków ściernych, a przestrzenie międzyzębowe poszerza się za pomocą pasków diamentowych. Prawidłowo przeprowadzony konturing zoptymalizuje efekt końcowy bondignu, pozwalając na uzyskanie estetyczniejszego rezultatu.

Bonding wymaga od stomatologa precyzji oraz dbałości o zachowanie wszelkich zasad dotyczących zastosowania kompozytu (utrzymanie miejsca aplikacji w suchości, odpowiednie utwardzenia materiału). Po nałożeniu i utwardzeniu kompozytu na zębach – materiał można dowolnie ukształtować, wygładzić i wypolerować. Aplikowanie licówek kompozytowych najczęściej nie wymaga zastosowania znieczulenia, ale może ono zostać podane pacjentom szczególnie wrażliwym na ból oraz tym, u których bonding poprzedzony jest konturingiem.

Wady i zalety bondingu

Licówki kompozytowe są mniej trwałe od licówek akrylowych i ceramicznych oraz bardziej podatne na przebarwienia, dlatego konieczne jest ich odświeżanie co kilka lat. Bonding posiada jednak wiele zalet, wśród których najczęściej wymienia się: naturalny efekt zabiegu, możliwość założenia licówek kompozytowych podczas jednej wizyty oraz stosunkowo niska cena (licówki kompozytowe są około 2-3 razy tańsze od licówek akrylowych i ceramicznych).

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Naturalna witamina C
Cena:
139 zł
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 ZŁ
Pasty curry o oryginalnym, pikantnym smaku i niezapomnianym aromacie
Cena:
12,99 zł
Technologia żywej wody „Living Water Technology”
Cena:
390 zł
Sprawdź na bielizna9.com!
Cena:
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

jaki zestaw?
a czy któraś z was mogłaby mi poradzić może nie cały zestaw ale...
Który krem na rozstępy?
Zaden krem nie usunie rozstępów, bo to jest nieodwracalnie popękana tkanka łączna!!! laser...
Gdzie iść na randkę?
Ja bym nie mogła rozmawiać z nieśmiałym chłopakiem, sama sporo mówię, ale...
Rozwód krótko po ślubie
A wcześniej oszukiwała sama siebie, czy on tak dobrze się maskował...?