Tuż przed miesiączką oraz podczas jej trwania kobiety skarżą się na różne dolegliwości. Przeważnie są to bóle brzucha oraz uczucie ciężaru w okolicy miednicy. Powodem tego są prostaglandyny. Są to związki chemiczne, które podobne są do hormonów. Prostaglandyny powodują powodują skurcze mięśnia macicy, a podczas tych skurczów opróżnia się ona z płynu miesiączkowego.
Kobieta, która boryka się z uporczywymi i silnymi bólami miesiączkowymi powinna niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Ten przeprowadzi badanie ginekologiczne i pobierze wymaz cytologiczny. Lekarz może zlecić również badanie krwi oraz badanie ultrasonograficzne. Leczenie bolesnych miesiączek musi być zawsze prowadzone pod kontrolą lekarza. Jest również wiele środków dostępnych bez recepty, które możemy zażyć po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Są to środki zawierające najczęściej ibuprofen. Leczenie bolesnego okresu należy rozpocząć na dzień lub dwa przed miesiączką i kontynuować przez pierwsze dni okresu. Jeżeli ogólne dostępne środki nie pomogą lekarz może zlecić inne leki.Leczenie bolesnego okresu na pewno wspomoże hydroterapia czyli kąpiele w ciepłej wodzie z dodatkiem kilku kropli olejku jałowcowego. Może to złagodzić ból.
Przy łagodzeniu bólu miesiączkowego pomocne również jest przyłożenie do bolących miejsc elektrycznej poduszki lub butelki z gorącą wodą jak i umiarkowane ćwiczenia np. szybki spacer. Możemy również łagodzić ból ziołowymi preparatami dostępnymi w aptece np. kapsułkami z korą wierzby, które zmniejszają odczuwanie bólu.