Ból szyi  – co go powoduje i jak się go pozbyć?

10 stycznia 2022, dodał: Magda
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

W dobie totalnej komputeryzacji naszego życia coraz więcej osób zaczęło zwracać się do lekarzy z różnymi bólami szyi. Są to głównie osoby, które wykonują pracę „siedzącą” i prowadzą siedzący tryb życia. Ja również cierpię na nawracający ból szyi, dlatego też ciągle szukam sposobów na to jak sobie w tym bólu ulżyć. Jeśli też borykasz się z problemem bólu szyi ten artykuł pomoże Ci podjąć środki zapobiegawcze w odpowiednim czasie lub zrozumieć, że nadszedł czas, aby udać się do lekarza.

ból szyi

Silny ból szyi jest zawsze nieprzyjemny. Przyjrzyjmy się, jaki ból szyi występuje i dlaczego szyja boli, jak go leczymy i jaką profilaktykę powinniśmy zastosować.

 

Kręgosłup szyjny jest bardzo mobilny. Mobilność jest potrzebna, aby móc swobodnie obracać głową. Kręgosłup szyjny ma 7 kręgów. Kręgi te podlegają mniejszemu obciążeniu osiowemu niż pozostałe. To determinuje stosunkowo niewielki rozmiar trzonów kręgów szyjnych. Okolica szyjna ma słaby gorset mięśniowy. To sprawia, że ​​jest to najbardziej wrażliwa część kręgosłupa na urazy.

bóle szyjne

Dlaczego pojawia się ból szyi?

Najczęstszą przyczyną bólu szyi jest siedzący tryb życia. Przeciążenia i skurcze mięśni szyjnych, skręcenia więzadeł szyi, zablokowanie stawów międzykręgowych są konsekwencją przedłużającej się nieprawidłowej pozycji ciała i urazów.

Co powoduje ból szyi?

 • przedłużony pobyt w jednej pozycji;
 • niewygodna pozycja głowy podczas snu;
 • praca siedząca;
 • fizyczne przeciążenie mięśni strefy szyi;

Charakterystyczne objawy bólu szyi

 • sztywność przy ruchach głowy;
 • drętwienie i ból rąk;
 • ból głowy;
 • “strzelanie”  w szyi podczas obracania głowy;
 • zawroty głowy;
 • hałas w uszach;
 • niestabilność podczas chodzenia;
 • napięcie mięśni w obręczy barkowej i szyi.

Ból szyi – rodzaje

Ból szyi może być różny np. ciągnięcie, pulsowanie, strzelanie, mrowienie. Kiedy mięśnie w tym obszarze poruszają się lub napinają ból wzrasta.

Zapobieganie – jak zapobiegać bólowi szyi?

masaż

Aby skutecznie zapobiegać bólom szyi, musisz nauczyć się dbać o kręgosłup.

Aby to zrobić, przestrzegaj następujących zasad:

 • wykonuj ćwiczenia wzmacniające mięśnie szyi;
 • nie wykonuj gwałtownych ruchów głową;
 • właściwie zorganizuj swoje miejsce pracy: musi być ergonomiczne i wygodne.
 • rób przerwy w pracy w pozycji siedzącej – wstawaj, chodź, rozgrzej się;
 • śpij na poduszce ortopedycznej i materacu ortopedycznym.
 • odżywiaj się prawidłowo i racjonalnie, pozbądź się ewentualnej nadwagi.

Jak pozbyć się bólu szyi za pomocą automasażu?

automasaż

Przedstawiamy ćwiczenia-masaże, które możesz wykonać samodzielnie. 

Ćwiczenie 1.

Najpierw musisz umyć ręce. Następnie połóż palce obu rąk na mięśniach karku i rozciągnij je okrężnym ruchem. Należy poruszać się od dołu do góry. Znalezione stwardnienia również należy dobrze zagnieść, po czym najprawdopodobniej ból zniknie. Czas trwania takiego automasażu to 10-15 minut, ale wszystko zależy od intensywności masażu i samego bólu.

Ćwiczenie 2.

To ćwiczenie pozwoli rozciągnąć kręgosłup szyjny i pozbyć się zacisków, (uwaga! jest przeciwwskazane w nadciśnieniu, zakrzepach w tętnicach szyjnych, zwiększonym ciśnieniu śródczaszkowym). Musisz napełnić plastikową butelkę ciepłą wodą, położyć się, włożyć pod głowę butelkę. Ważne jest, aby głowa nie opadała do tyłu, a tył głowy opierał się o butelkę. W tej pozycji musisz leżeć przez 10-15 minut.

Co jeśli ból szyi nie ustępuje?

ćwiczenia

Jeśli ból nie ustąpi, skontaktuj się z lekarzem. Ten może zalecić następujące terapie:

Fizjoterapia. Ciepło, zimno i tym podobne zabiegi wraz z dobrze dobranym programem napięcia i rozluźnienia mięśni ciała mogą pomóc w leczeniu odcinka szyjnego kręgosłupa. Najczęściej takie zabiegi wystarczą, aby poprawić stan pacjenta i pozbyć się bólu szyi.

Leki przeciwbólowe. Twój lekarz może również przepisać silne leki przeciwbólowe, które są dostępne bez recepty. 

osteopata

Jeśli oprócz bólu szyi zaobserwujesz inne objawy, które Cię niepokoją, natychmiast poinformuj o nich lekarza! Należą do nich m.in.:

Ciężki ból pourazowy. Jeśli doznasz urazu głowy lub szyi, takiego jak wstrząs lub uraz, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Silny ból szyi może wskazywać na złamanie kości lub zerwanie więzadła, co jest bardzo niebezpieczne i może być leczone wyłącznie w placówce medycznej.

Przeszywający ból, drętwienie. Ból, który rozprzestrzenia się na barki i od obszaru barku w dół ramienia, lub drętwienie lub mrowienie w palcach może wskazywać na podrażnienie zakończeń nerwowych. Ten rodzaj bólu może trwać od trzech do sześciu miesięcy lub nawet dłużej. Ponieważ konsekwencje takiego bólu mogą być bardzo poważne, zdecydowanie powinieneś skontaktować się z lekarzem.

    Utrata siły. Osłabienie rąk lub nóg, uczucie dyskomfortu podczas chodzenia lub szuranie nogami mogą wskazywać, że musisz natychmiast udać się do lekarza.

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz