Żyjesz w ciągłym biegu, jesz w pośpiechu i nie stronisz od tłustych potraw? Prędzej czy później twoja wątroba da ci o sobie znać. Typowe objawy jej choroby pojawiają się stosunkowo późno, więc warto zwrócić uwagę na każdą zmianę zachodzącą w organizmie.
Wątroba jest jednym z ważniejszych organów w ludzkim ciele. Bierze udział w wielu istotnych procesach fizjologicznych, dlatego bardzo łatwo ją przeciążyć. Między innymi magazynuje krew i witaminy istotne dla prawidłowego działania całego organizmu. Choć ma niezwykle rozwiniętą funkcję regeneracyjną, niestety nie jest niezniszczalna. Szkodzi jej przede wszystkim to, co jesz i pijesz. Dzieje się tak dlatego, że wątroba pełni rolę detoksykacyjną i filtracyjną. To właśnie do wątroby trafiają wszystkie wydobyte z pożywienia substancje. Są one w niej przetwarzane na korzystne cukry, białka oraz tłuszcze. Natomiast zbędne produkty przemiany materii i toksyny wątroba usuwa z organizmu. Nadmiar tłuszczu w diecie i alkohol spowalniają jej pracę. Na osłabienie wątroby wpływ ma także życie w ciągłym biegu i stresie.
Jakie mogą być objawy choroby wątroby?
Przeciążona wątroba może znacznie zwiększyć swoją objętość. Ucisk na nią powoduje dyskomfort, a z czasem pojawia się charakterystyczne kłucie po prawej stronie brzucha. Za tym idzie też ogólnie słabsza kondycja całego organizmu. Objawy choroby wątroby często nie są oczywiste. Może to być zmęczenie, ogólne złe samopoczucie, brak apetytu i utrata masy ciała. Tego typu objawy mogą mieć wiele różnych przyczyn. Z tego powodu można przeoczyć chorobę wątroby, szczególnie w jej wczesnych stadiach. Mimo to warto zwrócić uwagę na najbardziej charakterystyczne objawy przeciążonej wątroby. Oprócz kłucia pod żebrami, należą do nich wzdęcia, nudności, uczucie pełności i ból brzucha po posiłku, ciemne plamy na skórze, zwłaszcza na dłoniach, zimne i wilgotne ręce, skurcze łydek oraz przerost piersi u mężczyzn.
Co robić, jeśli odczuwasz ból pod żebrami lub masz inne objawy chorej wątroby?
Jeśli zaobserwujesz u siebie któryś z wymienionych wyżej objawów, koniecznie jak najszybciej zgłoś się do lekarza. U osób odczuwających ból wątroby objawy doraźnie łagodzą preparaty z fosfolipidami, na przykład kapsułki Essentiale dostępne w aptekach bez recepty. Co jeszcze możesz zrobić? Wprowadź do diety produkty wspomagające pracę wątroby – owoce awokado, grejpfruty i cytryny, brokuły i zieloną kapustę oraz czosnek. Na pewno warto też zadbać o chwilę relaksu tylko dla siebie. Pamiętaj, że odpowiednia ilość snu odgrywa bardzo istotną rolę w procesie regeneracji całego organizmu, w tym także wątroby. Dlatego postaraj spać nieprzerwanie przez przynajmniej osiem godzin w ciągu doby.