Ból pleców – jakie postępowanie może przynieść ulgę?

31 października 2019, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Ból pleców, najczęściej dotyczący okolicy lędźwiowo-krzyżowej, jest problemem dotykającym znaczną część społeczeństwa. Pierwszy epizod zazwyczaj pojawia się pomiędzy 20. a 40. rokiem życia. W większości przypadków dolegliwości mają charakter samoograniczający się i ustępują po kilku dniach [1].

Objawy alarmujące

Większość przypadków bólu pleców wynika z braku aktywności fizycznej, przeciążeń, siedzącego trybu życia i pracy. Istnieje jednak grupa objawów określanych mianem „czerwonych flag”. Ich wystąpienie powinno obudzić czujność zarówno lekarza, jak i pacjenta. Do tych objawów zaliczamy:

  • niewyjaśnioną utratę masy ciała
  • nietrzymanie moczu lub stolca
  • tkliwość kręgów, ograniczony zakres ruchu kręgosłupa
  • towarzysząca gorączka lub zakażenie układu moczowego [1].

Jak postawić diagnozę?

Najczęściej mimo występujących nawet kilku objawów ostrzegawczych, przyczyna bólu nie jest poważna. Do postawienia rozpoznania bardzo ważny jest wywiad lekarski oraz dokładne badanie fizykalne pacjenta. Badań obrazowych nie trzeba wykonywać w pierwszej kolejności. Lekarze powinni się na nie decydować dopiero po około miesiącu leczenia, które nie przynosi rezultatów. Jeżeli podejrzewa się poważne schorzenia, zazwyczaj specjalista decyduje się zlecić rezonans magnetyczny (w razie przeciwskazań do rezonansu zleca się tomografię komputerową). RTG to najpowszechniejsze badanie przesiewowe [2].

Leczenie doraźne

W przypadku leczenia bólu kręgosłupa należy myśleć długoterminowo. Warto zastanowić się nad wprowadzeniem aktywności fizycznej (joga, basen), zmiany trybu życia, wizyt u fizjoterapeuty. Natomiast w postępowaniu doraźnym, ułatwiającym codzienne funkcjonowanie mają zastosowanie leki przeciwbólowe. W początkowej fazie bólu najlepiej zacząć od stosowania niesteroidowych leków przeciwbólowych (NLPZ), jak np. deksketoprofen. Lek szybko zmniejsza  bólu i działa przeciwzapalnie. W przypadku bólu ostrego można go przyjąć przed posiłkiem, co 8 godzin, nie przekraczając dawki dobowej 75 mg deksketoprofenu. Niesteroidowe leki przeciwzapalne należy stosować tak krótko, jak to konieczne. Przed rozpoczęciem stosowania leku dobrze skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Ważne jest również, aby pamiętać, że długotrwałe leżenie nie jest sposobem na leczenie bólu. Owszem wskazany jest odpoczynek i nieprzeciążanie kręgosłupa, ale odnosi się to bardziej do ograniczenia skręcania i zginania pleców. Natomiast lekki wysiłek do granicy występowania bólu jest wręcz wskazany.

Jeżeli ból wstępuje epizodycznie i powtarza się, warto przemyśleć wizytę u fizjoterapeuty. Specjalista nauczy nas ćwiczeń stabilizujących kręgosłup i innych czynności, które przyczynią się do zmniejszenia ryzyka nawrotu bólu i poprawy stanu naszego zdrowia. Będziemy mogli wyrobić sobie prawidłowe wzorce ruchowe, które nie będą prowokowały kolejnych napadów bólu. Dodatkowo fizjoterapia oferuje wiele zabiegów wykorzystujących laser, elektrostymulację czy ultradźwięki. Cały proces leczenia warto uzupełnić postępowaniem rehabilitacyjnym [1,2].

 

Bibliografia:

[1] – https://www.mp.pl/medycynarodzinna/diagnostyka-kliniczna/objawy-kliniczne/119389,rozpoznanie-i-leczenie-ostrego-bolu-krzyza

[2] – https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/151271,bole-krzyza

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Pastelowy makijaż oczu
Dla blondynek to jest dobra opcja, ale brunetki potrzebują wyrazistych makijaży...
Opalona skóra
Picie soku z marchwi powoduje też taki opalony odcień skóry...
Praca w dużej firmie a zarobki
Często takie duże firmy mają nieormowany czas pracy i za nadgodziny nikt nie płaci...
Kolczyki
Fajne są takie z dodatkiem naturalnych kamieni, np. hematytu, kwarcu itp.