Ból jelit – przyczyny, leczenie. Dlaczego bolą jelita?

26 kwietnia 2021, dodał: Redakcja

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Ból w jelitach to bardzo nieprzyjemne uczucie, które, nawet przy niskim natężeniu, może zaburzyć skupienie i możliwość poprawnego funkcjonowania. Przyczyny dolegliwości bywają różne i mogą przydarzyć się każdemu. Często powodem jest niewłaściwa dieta lub nietolerancje pokarmowe, choć ból jelit może być związany także z poważniejszymi schorzeniami, np. zapaleniem jelita grubego. Dlaczego bolą jelita i kiedy dolegliwości powinny stać się sygnałem do niepokoju?

ból jelita

Jakie są przyczyny bólu jelit?

Jelita mogą boleć z różnych powodów. Czasem bywają oznaką stanu chorobowego w organizmie, innym razem przyczyną jest przejedzenie lub problemy z trawieniem. Warto zwrócić uwagę na lokalizację bólu, gdyż dzięki temu może to ułatwić diagnostykę i pomóc ustalić przyczynę dolegliwości.

Ból jelit po prawej stronie:

 • stany zapalne górnego odcinka przewodu pokarmowego (żołądka, dwunastnicy, przełyku);
 • niewydolność zastoinowa serca;
 • zapalenie jelit;
 • zapalenie wyrostka robaczkowego (ból często jest promieniujący, dlatego trudno go dokładnie zlokalizować);
 • schorzenia dróg żółciowych.

Ból jelit po lewej stronie:

 • choroba Leśniowskiego-Crohna;
 • zatrucie pokarmowe;
 • IBS, czyli zespól jelita drażliwego;
 • niedrożność jelit;
 • zapalenie uchyłków jelita grubego;
 • wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Ból jelit może być wywołany także nagromadzeniem gazów. Przyczyną nadmiernej ich produkcji może być przejedzenie lub zły dobór produktów. Częste gazy występują także w wyniku nadmiernego łykania powietrza podczas jedzenia lub gdy wypijemy zbyt dużo napojów gazowanych.

Ból jelit po jedzeniu bywa wynikiem niestrawności lub nietolerancji pokarmowych. Często bywa też objawem refluksu żołądkowo-przełykowego lub wrzodów żołądka i dwunastnicy.

Chcąc pozbyć się bólu jelit, warto stosować naturalne suplementy diety, poprawiające trawienie i pomagające pozbyć się nadmiernych gazów. Warto sięgnąć po ziołowy preparat Iberogast, który stanowi połączenie naturalnych składników, korzystnie wpływających na pracę układu pokarmowego.

Ból jelit – kiedy do lekarza?

Kiedy ból w jelitach powinien być powodem do niepokoju? Przede wszystkim wtedy, gdy zdarza się często i bez konkretnej przyczyny, a do tego nie zmniejsza się po zastosowaniu środków na trawienie i redukcję gazów.

W większości przypadków ból jelit ustępuje samoistnie, a jeżeli znów się pojawia, możemy stwierdzić, że przyczyną było coś, co zjedliśmy lub wypiliśmy. Czasem jednak konsultacja lekarska jest niezbędna. Rady specjalisty powinniśmy zasięgnąć, gdy:

 • ból jest tak silny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie, a środki dostępne bez recepty nie przynoszą ulgi;
 • występują inne objawy, np. ostre wymioty lub biegunka oraz objawy odwodnienia, np. skąpe oddawanie moczu, apatia, utraty świadomości.

Ból jelit to coś, co może przydarzyć się każdemu i z pewnością większość osób spotkała się z podobnym problemem kilkakrotnie w ciągu życia. Jeżeli dolegliwości zdarzają się dość często, zazwyczaj zmiana diety pozwala je załagodzić i zapobiegać nawrotom. Warto zawsze mieć pod ręką także ziołowe suplementy na trawienie lub herbatki, które wspomagają pracę jelit.

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tanie dodatki
Ja lubię niedrogie dodatki, bo nie przywiązuję się do biżuterii na co dzień wybieram...
Filmy
To ja ostatnio na chyba netflix oglądałam "Rytuał". Całkiem przyjemny. Teraz na dziś planujemy...
Seriale
Mnie mega wciągneła "Chyłka". Zazwyczaj nie oglądam polskich seriali ale ten jest świetny,...