URODA I ZDROWIE

Ból jelit – przyczyny, leczenie. Dlaczego bolą jelita?

26 kwietnia 2021, dodał: Redakcja

Ból w jelitach to bardzo nieprzyjemne uczucie, które, nawet przy niskim natężeniu, może zaburzyć skupienie i możliwość poprawnego funkcjonowania. Przyczyny dolegliwości bywają różne i mogą przydarzyć się każdemu. Często powodem jest niewłaściwa dieta lub nietolerancje pokarmowe, choć ból jelit może być związany także z poważniejszymi schorzeniami, np. zapaleniem jelita grubego. Dlaczego bolą jelita i kiedy dolegliwości powinny stać się sygnałem do niepokoju?

ból jelita

Jakie są przyczyny bólu jelit?

Jelita mogą boleć z różnych powodów. Czasem bywają oznaką stanu chorobowego w organizmie, innym razem przyczyną jest przejedzenie lub problemy z trawieniem. Warto zwrócić uwagę na lokalizację bólu, gdyż dzięki temu może to ułatwić diagnostykę i pomóc ustalić przyczynę dolegliwości.

Ból jelit po prawej stronie:

 • stany zapalne górnego odcinka przewodu pokarmowego (żołądka, dwunastnicy, przełyku);
 • niewydolność zastoinowa serca;
 • zapalenie jelit;
 • zapalenie wyrostka robaczkowego (ból często jest promieniujący, dlatego trudno go dokładnie zlokalizować);
 • schorzenia dróg żółciowych.

Ból jelit po lewej stronie:

 • choroba Leśniowskiego-Crohna;
 • zatrucie pokarmowe;
 • IBS, czyli zespól jelita drażliwego;
 • niedrożność jelit;
 • zapalenie uchyłków jelita grubego;
 • wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Ból jelit może być wywołany także nagromadzeniem gazów. Przyczyną nadmiernej ich produkcji może być przejedzenie lub zły dobór produktów. Częste gazy występują także w wyniku nadmiernego łykania powietrza podczas jedzenia lub gdy wypijemy zbyt dużo napojów gazowanych.

Ból jelit po jedzeniu bywa wynikiem niestrawności lub nietolerancji pokarmowych. Często bywa też objawem refluksu żołądkowo-przełykowego lub wrzodów żołądka i dwunastnicy.

Chcąc pozbyć się bólu jelit, warto stosować naturalne suplementy diety, poprawiające trawienie i pomagające pozbyć się nadmiernych gazów. Warto sięgnąć po ziołowy preparat Iberogast, który stanowi połączenie naturalnych składników, korzystnie wpływających na pracę układu pokarmowego.

Ból jelit – kiedy do lekarza?

Kiedy ból w jelitach powinien być powodem do niepokoju? Przede wszystkim wtedy, gdy zdarza się często i bez konkretnej przyczyny, a do tego nie zmniejsza się po zastosowaniu środków na trawienie i redukcję gazów.

W większości przypadków ból jelit ustępuje samoistnie, a jeżeli znów się pojawia, możemy stwierdzić, że przyczyną było coś, co zjedliśmy lub wypiliśmy. Czasem jednak konsultacja lekarska jest niezbędna. Rady specjalisty powinniśmy zasięgnąć, gdy:

 • ból jest tak silny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie, a środki dostępne bez recepty nie przynoszą ulgi;
 • występują inne objawy, np. ostre wymioty lub biegunka oraz objawy odwodnienia, np. skąpe oddawanie moczu, apatia, utraty świadomości.

Ból jelit to coś, co może przydarzyć się każdemu i z pewnością większość osób spotkała się z podobnym problemem kilkakrotnie w ciągu życia. Jeżeli dolegliwości zdarzają się dość często, zazwyczaj zmiana diety pozwala je załagodzić i zapobiegać nawrotom. Warto zawsze mieć pod ręką także ziołowe suplementy na trawienie lub herbatki, które wspomagają pracę jelit.

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Wypożyczalnia sprzętu fitness
Ja mam swoje hantle domowe, matę do ćwiczeń i to w zasadzie tyle,...
Promocje na kosmetyki
W Rossmannie najczęściej widzę fajne promocje, właściwie do innych drogerii już nie chodzę.
TOŁPA, dermo face, Physio - warto k…
Tołpa fajna ,jeszcze nie trafiłam na nieudany kosmetyk u nich... Pozostałych nie znam.
styl gwiazd
Ja lubię styl J.Lo, Taki na luzie, a jednocześnie elegancki.