Biżuteria, która uczula

27 maja 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Kupujesz wymarzone kolczyki, z dumą je zakładasz, tak aby jak najlepiej wyeksponować ich piękno, ale niedługo potem zdejmujesz biżuterię i zaczynasz walczyć z uciążliwym swędzeniem lub wysypką – brzmi znajomo? Dowiedz się, jak tego uniknąć.

bizuteria

Jak rozpoznać alergię?

Jeśli po założeniu nowego pierścionka lub kolczyków zauważyłaś u siebie zaczerwienienie skóry, swędzenie, podrażnienie lub wysypkę, oznacza to, że biżuteria ta zawiera metal, na który jesteś uczulona. Wśród innych objawów takiej alergii wymienia się również zapalenie spojówek, zapalenie śluzówki nosa, a nawet astmę, czyli symptomy, które nie są zwykle kojarzone z założeniem niewinnej metalowej ozdoby.

Co nas uczula?

Do najczęściej spotykanych należy uczulenie na nikiel – szacuje się, że z tą dolegliwością zmaga się nawet 17% społeczeństwa, w tym znacznie więcej kobiet. Jest to o tyle uciążliwa alergia, że metal ten znajduje się w wielu przedmiotach, z którymi codziennie mamy kontakt. Zawierają go zegarki, guziki, zamki błyskawiczne, kolczyki, klipsy, a nawet pierścionki zaręczynowe czy monety.

Bardzo często uczulają też kobalt i chrom, które również chętnie dodaje się do wyrobów jubilerskich. Alergie na inne metale wykorzystywane do tworzenia biżuterii – takie jak złoto, platyna czy srebro – zdarzają się o wiele rzadziej. Takie uczulenie powodują zwykle stopy niskiej próby, np. 8- lub 10-karatowe. Zawartość metalu szlachetnego jest w nich mniejsza, a reakcję alergiczną powodują pozostałe metale, z którymi go połączono.

Na co zwracać uwagę podczas kupowania biżuterii?

Jeśli zaobserwowałaś u siebie w przeszłości reakcję alergiczną po kontakcie skóry z metalem, zawsze sprawdzaj, z czego wykonana została biżuteria, którą chcesz kupić. Nie sugeruj się też niższą ceną, ponieważ może ona wynikać z zastosowania tańszych materiałów, które uczulają. Zawsze zapytaj więc, jakie metale zostały użyte do stworzenia ozdoby, która Cię interesuje.

Jeżeli zaś chcesz kupić efektowne kolczyki lub pierścionek na prezent, upewnij się, że osoba, którą nim obdarujesz, nie jest alergikiem. W przeciwnym razie Twój upominek okaże się nie tylko nietrafiony, ale także spowoduje uciążliwe dolegliwości.

Jakie metale szlachetne wybierać?

Jeśli zdecydujesz się na klasyczne złoto, zawsze sprawdzaj jego próbę. Wyższa będzie oznaczać też wyższą cenę, ale dzięki temu unikniesz reakcji alergicznej.  Zachowaj ostrożność szczególnie w przypadku białego złota. Wykonane z niego pierścionki zaręczynowe czy kolczyki stają się coraz modniejsze, ale nie wszyscy wiedzą, że aby ten metal szlachetny zyskał białą barwę, miesza się go z palladem lub niklem. Pierwszy z tych metali jest o wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem, ponieważ nie uczula tak często, jak nikiel.

Jeśli jesteś alergikiem, dobrym wyborem okaże się również biżuteria rodowana. Rod to niezwykle rzadki i drogi metal szlachetny. Jego warstwą pokrywa się inne metale, aby dłużej zachowały swój idealny wygląd i stały się odporne na uszkodzenia oraz ciemnienie czy matowienie. Dzięki rodowaniu zapewniasz więc sobie bezpieczeństwo, ale także idealny wygląd ulubionych kolczyków czy pierścionka, którym będziesz cieszyć się przez wiele lat.



FORUM - bieżące dyskusje

Polecane strony w sieci
Ja polecam strony z ciekawostkami historycznymi, np. historykon.pl
Samodzielne matki- 20 proc. wszystk…
To powinno dać części facetów do myślenia, że nie potrafią w większości funkcjonować...
Jak usunąć makijaż permanentny?
Przecież można zamalować go makijażem w innym stylu...
Jak nabrać pewności siebie
Czasem warto brać przykład nawet z facetów jak widać:D