Alergie na metal są bardzo uciążliwe, zwłaszcza dla kobiet, które nie mogą nosić biżuterii. Istnieją jednak rozwiązania, które pozwalają cieszyć się błyskotkami bez narażania swojego zdrowia.
Jeżeli planujesz kupić obrączki dla osoby uczulonej na złoto, dobrym rozwiązaniem mogą być obrączki srebrne i odwrotnie. Gorzej, jeżeli ktoś uczulony jest zarówno na jeden, jak i drugi stop metali. Wtedy warto zainteresować się biżuterią wysokich prób metali szlachetnych, bez dodatku niklu, który bardzo uczula (ponad 10 % populacji). Można także wybrać obrączki z platyny lub tytanu z połączeniem z metalami szlachetnymi, które mogą zminimalizować ryzyko alergii.
Warto wcześniej wypróbować konkretne stopy metali przed ostatecznym zakupem. Pamiętajmy także, aby kupować biżuterię cenionych marek, wykonywaną ręcznie, z certyfikatami. Nawet designerskie marki biżuterii produkowanej masowo nie dadzą nam takiej gwarancji bezpieczeństwa i czystości stopu, jak biżuteria certyfikowana.
Alergicy a wybór obrączek
- Srebro
Czyste srebro, tak samo jak czyste złoto nie uczula. Jednak metale te są zbyt miękkie i plastyczne do wyrobu biżuterii. Stosuje się więc różne stopy metali wraz z metalami szlachetnymi i to te dodatki są najczęściej przyczyną alergii.
Obrączki srebrne są często proponowane alergikom, którzy cierpią na problemy skórne związane z kontaktem z różnymi metalami. Jednak wybierając pierścionki lub obrączki srebrne powinniśmy zwrócić uwagę na jego próbę i koniecznie wybrać tę najwyższą (925 g). Im wyższa próba, tym więcej metalu szlachetnego a mniej uczulających dodatków, więc i mniejsze ryzyko problemów. Niektórzy alergicy nie powinni także kupować starych wyrobów srebrnych, gdyż najczęściej ich kłopoty alergiczne w starej biżuterii związane są z alergizującym azotanem srebra, który przed 1950 rokiem wchodził jeszcze w skład stopu, czego obecnie się nie robi.
- Złoto
Złote pierścionki, tak samo jak obrączki srebrne powinny być wybierane na tej samej zasadzie – czyli im wyższa próba, tym lepiej dla osób cierpiących na alergie. Złoto w biżuterii występuje w próbie 750 (18 karatów), 585 (14 karatów) i najtańsza próba 333. Oczywiście alergikom polecana jest biżuteria próby 750. Metale, które najczęściej wchodzą w skład stopu złota to: pallad, kadm, nikiel i srebro. Jeszcze do niedawna sądzono, że stop złota i palladu nie jest alergizujący, jednak to nieprawda – każdy z tych metali może uczulać, prócz czystego srebra.
Metale ze stopów
- Nikiel, pallad, tytan
To niestety najtańszy i często używany metal do stopów ze srebrem i złotem. Niestety – bowiem jest bardzo silnie alergizujący. Innym metalem jest pallad, który osoby uczulone na nikiel także może uczulić. Dlatego dla alergików polecane są najczęściej stopy z tytanem, który jest mało alergizujący i nie spotyka się wielu przypadków uczuleń. Jest obojętny dla organizmu, dlatego coraz częściej się go stosuje do wyrobu biżuterii także dla dzieci oraz w medycynie. Obrączki srebrne ze stopem z tytanu to propozycja najmniej alergizującej biżuterii.