Biblia Vege – recenzja
Coraz więcej ludzi na całym świecie rezygnuje z jedzenia mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Powody przejścia na wegański sposób odżywiania się są różne: od ekologii po filozofię. Często przyczyną eliminacji produktów zwierzęcych z diety jest nawiązująca do zdrowego stylu życia moda.
Dieta wegetariańska eliminuje część produktów pochodzenia zwierzęcego z jadłospisu. Może być mniej lub bardziej rygorystyczna – każdy znajdzie w niej wariant dla siebie. Semiwegetarianizm charakteryzuje się dominacją takich produktów jak warzywa, kasze, owoce, lecz dopuszczalne jest w niej spożywqanie niewielkich ilości mięsa, mleka i jajek. W diecie laktowegetarian równoważy się spożywanie produktów pochodzenia roślinnego oraz mleka, jednak z wykluczeniem mięsa i jajek. Dieta wegan zakłada spożywanie produktów wyłącznie pochodzenia roślinnego, wykluczony jest jakikolwiek nabiał. U podstawy piramidy żywieniowej diety wegańskiej znajdują się produkty na bazie zbóż, takich jak: pszenica, ryż, żyto, proso, owies, oraz owoce i warzywa. Witarianizm pozwala na spożywanie wyłącznie tych produktów roślinnych, których nie trzeba gotować, a frutarianizm pozwala wyłącznie na jedzenie owoców.
Podstawą poprawnego wegetariańskiego jadłospisu jest urozmaicenie posiłków. Należy w miarę możliwości codziennie jeść coś innego, łączyć ze sobą różne warzywa, owoce, produkty zbożowe i nabiał. Również stawiając na artykuły zbożowe warto zmienić przyzwyczajenia i przejść na produkty z mąki razowej, w tym pieczywo z dodatkiem różnych ziaren (świetnie skoncentrowane źródło witamin i minerałów). Dania kuchni wegetariańskiej zaskakują bogactwem smaków, aromatów i barw. Nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy i my spróbowali przyrządzić którąś z oryginalnych warzywnych potraw.
W Internecie bez problemu można znaleźć blogi o tematyce wegetariańskiej i wegańskiej, a restauracje dla „roślinożerców” powstają na potęgę i z entuzjazmem odwiedzane są nie tylko przez zwolenników zdrowego odżywiania się. Na rynku dostępnych jest także coraz więcej książek z przepisami kulinarnymi opartymi wyłącznie na składnikach roślinnych. Jedną z najbardziej cennych i polecanych jest książka Wydawnictwa Olimp Media i Studia Kulinarnego Book&Cook, pt.: Biblia Vege.
Biblia Vege to propozycje na lekką i zdrową dietę wegańską i wegetariańską do stosowania na co dzień dla kobiet nowoczesnych, ceniących smak i wygląd potraw oraz dobrze zbilansowane posiłki. Książka na blisko 200 stronach prezentuje multum ciekawych przepisów, z których można skomponować wartościowe menu codzienne, jak również przeznaczone na specjalne okazje. Znajdziemy tu pomysły na śniadania i kolacje, na obiad oraz na proste i wyszukane desery. Fantastyczny zbiór przepisów.
Wśród propozycji na propozycje śniadaniowe i kolację znajdziemy fantastyczne przepisy na amarantusankę z pieczoną dynią, hummus z zielonym groszkiem, jaglankę z granatem, jajka w pomidorach, naleśniki razowe, bruschetty z pomidorami lub ricottą i figami, omlet z bryndzą lub szpinakiem, owsiankę z jabłkami, kurkumą lub sosem żurawinowym, sałatkę z bakłażanem, z buraka i truskawek lub sałatkę z ciecierzycą i fetą, sałatkę z jarmużu, soczewicy i fasoli, sałatkę z rukoli z gruszką i serem pleśniowym, sandwicze z awokado i warzyw, tofucznicę z jarmużem, wrapy z papryką czy szparagi z jajkiem.
Obiadowe wegetariańskie i wegańskie dania z warzywami, to między innymi ciekawe pomysły na brukselkę i dynię z orzechami pekan, gołąbki w liściach buraka, jaglano-ryżową pizzę z pesto i warzywami, kaszę z cukinią i kozim serem, pęczotto z brokułami i migdałami, placki dyniowe, risotto ze szpinakiem, placki z cukinią i marchewką, zapiekankę z ziemniaków i bakłażana, czy ziemniaki pieczone z dynią i tymiankiem. Znajdziemy tu także przepisy na dania mączne, jarskie, w tym między innymi przepisy na wspaniałe kluski leniwe, knedle ze śliwkami, naleśniki ze szpinakiem, kopytka dyniowe, krokiety z kapustą i grzybami, lasagne z bakłażanem i szpinakiem, czy pierogi gryczane z twarogiem.
Wśród zup znajdziemy fantastycznie skomponowane receptury na chłodnik ogórkowy, krem brokułowy, dyniowy, selerowy lub buraczany z siemieniem lnianym, zupę ze szparagów, kremową zupę z soczewicy z pomidorami, zupę jarzynową, szczawiową, ziemniaczaną oraz barszcz z botwinki.
Wśród różnorodnych deserów wege w książce znajdziemy przepisy na: ciastka owsiane z bakaliami, batoniki daktylowe z czekoladą, granitę pomarańczową, lody truskawkowe, chałwę słonecznikową, chlebek bananowy, czekoladowe kulki, mus czekoladowy z bananami i awokado, pralinki jaglane, pudding malinowy czy sezamki.
Wszystkie przepisy są opisane krok po kroku, więc nawet osoby bez dużego doświadczenia w kuchni poradzą sobie z ich przygotowaniem. Dodatkowo przepisy uzupełnione są przepięknymi zdjęciami, które wzbudzają zachwyt w każdym czytelniku, a jednocześnie pokazują, jak można przenieść prezentowane przepisy na własny stół. Nasz zachwyt nad fotografiami kulinarnymi prezentowanymi w tej książce jest nieskończony, a apetyt na proponowane potrawy niezmierny. Właśnie wydanie tego niezwykłego, wegetariańskiego poradnika zasługuje na podkreślenie i największe słowa uznania.
Książka jest naprawdę przepiękna, apetyczna, wydana na najwyższym poziomie, co sprawia, że może stanowić ozdobę każdej kuchni, a także może być wspaniałym pomysłem na niebanalny prezent dla każdego. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem pomysłów na przepisy wegańskie i wegetariańskie, które miejscami dowodzą, że bezmięsna kuchnia też może być rozpustą zarówno recepturową, jak też wizualną. Ta książka, podobnie jak warzywa i owoce, bez zbędnego wysiłku może stać się najlepszą przyjaciółką kobiety…
Książka Wydawnictwa Olimp Media i Studia Kulinarnego Book&Cook pt.: Biblia Vege bez cienia wątpliwości udowadnia, że można jeść i smacznie i kolorowo i zdrowo. Kuchnia vege jest dla każdego, a odchudzanie przepisów oraz eliminacja mięsa to nowoczesne podejście do dobrego odżywiania, w trosce o swoje zdrowie oraz urodę. Polecamy wszystkim dla odkrywania prawdziwej przyjemności gotowania i jedzenia oraz przygotowywania dobrze zbilansowanych posiłków w oparciu o przepisy modnej, lekkiej i zdrowej kuchni. Kuchni vege.