Bezpieczna profilaktyka osteoporozy | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Bezpieczna profilaktyka osteoporozy

10 grudnia 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Statystyki pokazują, że osteoporoza dotyczy w skali świata 22 procent kobiet oraz 6 procent mężczyzn powyżej 50. roku życia. To więc często występujące schorzenie. Niestety, choć jego diagnoza nie sprawia problemów, choroba rzadko wykrywana jest we wczesnym stadium. Dzieje się tak, ponieważ osteoporoza może rozwijać się przez wiele lat zupełnie bezobjawowo. Ważne więc, aby postawić na profilaktykę, a po ukończeniu 50 roku życia regularnie udawać się na badanie określające gęstość kości.

dieta osetoporoza

Kilka słów o osteoporozie

Osteoporoza to choroba metaboliczna kości, na którą narażone są w szczególności kobiety w okresie okołomenopauzalnym oraz osoby starsze. Charakteryzuje się postępującym ubytkiem masy kostnej, osłabieniem struktury przestrzennej kości, a co za tym idzie, zwiększoną podatnością na złamania. Więcej na temat schorzenia można przeczytać na stronie https://calperos.pl/o-osteoporozie/. Należy pamiętać, że choroba długo potrafi rozwijać się bezobjawowo. Dopiero liczne złamania, a czasem silny ból kręgosłupa skłaniają daną osobę do wizyty u lekarza. Wystąpienie tego typu symptomów oznacza jednak, że schorzenie jest w zaawansowanym stadium. Leczenie na ogół przynosi dobre efekty. Nie od dziś jednak wiadomo, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

IV zasady profilaktyki osteoporozy

Profilaktyka osteoporozy to w dużej mierze po prostu zdrowy styl życia. Na czym powinien on polegać?

1. Zbilansowana i bogata w wapń dieta

Głównym budulcem kości jest wapń, nie powinno więc go zabraknąć w naszej diecie. Należy spożywać codziennie produkty bogate w ten pierwiastek. Znajduje się on w mleku i przetworach mlecznych, rybach, licznych warzywach i owocach, orzechach i nasionach. Niestety, ludziom niełatwo jest zmieniać swoje nawyki żywieniowe, a zapotrzebowanie na wapń u osób z grupy ryzyka jest znacznie większe. W takich sytuacjach warto rozważyć suplementację. Polecany produkt to Calperos. Zawiera on węglan wapnia, który jest bardzo dobrze przyswajany przez ludzki organizm. Calperos ma status leku, ale jest dostępny bez recepty. Aby dowiedzieć się więcej o produkcie, wystarczy odwiedzić stronę https://calperos.pl/.

2. Rezygnacja z używek

To bardzo ważne, aby dostarczać organizmowi odpowiednią ilość wapnia. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że pewne używki mogą utrudniać wchłanianie tego pierwiastka lub przyśpieszać jego wydalanie z organizmu. Palacze powinni więc pożegnać się z nałogiem. Trzeba także ograniczyć spożycie alkoholu i kawy. Warto przy okazji ograniczyć spożycie soli, białka zwierzęcego, słodyczy oraz napojów gazowanych, które zawierają kwas fosforowy.

3. Regularna aktywność fizyczna

W profilaktyce osteoporozy bardzo ważna jest regularna aktywność fizyczna. Najlepiej sprawdzą się ćwiczenia z obciążeniem i ćwiczenia oporowe, jak bieganie czy aerobik. Tego typu aktywności sprawiają, że mięśnie przeciwdziałają grawitacji, co pomaga zwiększyć masę i gęstość kości. Tak naprawdę jednak każda forma aktywności jest cenna, pobudza ona układ kostny do pracy i pozwala na utrzymanie prawidłowej masy ciała.

4. Regularne badania kontrole

Osoby, które znajdują się w grupie ryzyka, powinny regularnie wykonywać badania kontrole. Pozwolą one na zdiagnozowanie osteoporozy w jej wczesnej fazie. Na baczności powinny mieć się przede wszystkim kobiety w okresie menopauzy, osoby w podeszłym wieku, ludzie, u których obserwuje się rodzinne występowanie osteoporozy oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią. Narzędziem diagnostycznym jest densometria, która pozwala na ustalenie gęstości mineralnej kości. Ma ona formę badania rentgenowskiego, jest bezbolesna i trwa zaledwie chwilę.

Patrząc w statystyki można szybko przekonać się, że osteoporoza jest powszechną, a także podstępną chorobą. To właśnie brak objawów sprawia, że wiele pacjentów żyje w błogiej nieświadomości. Nie warto czekać na pierwsze złamania. Konsekwentnie podejmowanie działania profilaktyczne sprawią, że ryzyko wystąpienia schorzenia znacznie się zmniejszy. Przy okazji można cieszyć się energią i dobrym samopoczuciem.

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz