Profilaktyka w walce z osteoporozą

10 grudnia 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Osteoporoza to podstępna choroba, która dotyka wielu ludzi. Szacuje się, że jest ich w Polsce ponad 2 miliony! Choć o schorzeniu dużo się mówi, walka z nim nie jest łatwa. Przede wszystkim dlatego, że potrafi się ono długo rozwijać, zupełnie nie dając o sobie znać. Dopiero zaawansowany etap choroby staje się widoczny. Dlatego tak ważne jest, aby postawić na profilaktykę.

dieta w osteoporozie

Dieta bogata w wapń

Podstawą skutecznej profilaktyki osteoporozy jest odpowiednia dieta. Powinna być ona bogata w wapń – pierwiastek, który stanowi materiał budulcowy kości. Znajduje się on w mleku i jego produktach, jak kefir, jogurty, maślanka, śmietana, sery. Występuje on także w rybach (zwłaszcza w sardynkach i szprotkach) oraz w roślinach strączkowych np. w fasoli i soczewicy. Źródłami wapnia są również warzywa, m.in. kapusta, brokuły, natka pietruszki, jarmuż, brukselki, groszek zielony oraz owoce cytrusowe. Warto sięgać po owoce suszone, np. figi i morele. Wapń występuje też w pieczywie razowym i kaszach oraz w nasionach i orzechach, np. w pestkach dyni i słonecznikach, sezamie i maku.

Suplementacja wapnia

W niektórych przypadkach warto zdecydować się na suplementację wapnia. Niestety, nie wszyscy mają zdrowe nawyki żywieniowe, trudno im zbilansować swoją codzienną dietę. Warto mieć także na uwadze, że zapotrzebowanie na wapń zmienia się w ciągu życia. Przyjmuje się, że osoba dorosła powinna go spożywać w ilości 1000 mg na dobę. W pewnych przypadkach organizm potrzebuje jednak wyższej dawki wapnia, np. w okresie intensywnego wzrostu u dzieci i młodzieży, w okresie ciąży i w laktacji, po długotrwałym unieruchomieniu. O suplementacji wapnia powinny pomyśleć osoby, które znajdują się w grupie ryzyka osteoporozy: są to przede wszystkim kobiety w okresie menopauzy oraz osoby starsze. W aptece nie brakuje preparatów z wapniem, warto jednak wybrać spośród nich Calperos Duo. Posiada on status leku, ale jest dostępny bez recepty. Jego główną zaletą jest to, że zawiera on wapń w formie zjonizowanej, która jest bardzo dobrze przyswajana przez ludzki organizm.

Rezygnacja z używek

Profilaktyka osteoporozy to w dużej mierze zdrowy styl życia, w którym nie powinno być miejsca na używki, zwłaszcza picie alkoholu oraz palenie papierosów. Sprawiają one, że wchłanianie wapnia przez organizm jest znacznie utrudnione. Inne szkodliwe substancje to pita w nadmiarze kawa, sól, przetwory mięsne konserwowane fosforanami i zbyt duża ilość tłuszczów zwierzęcych oraz kolorowe napoje gazowane.

Regularna aktywność fizyczna

Aby utrzymać układ kostno-stawowo-mięśniowy w dobrej kondycji należy postawić na regularną aktywność fizyczną, najlepiej 30-60 minut dziennie. Szczególnie zaleca się ćwiczenia wytrzymałościowe, takie jak marsz, jazda na rowerze czy nordic walking oraz ćwiczenia siłowe, które angażują różne grupy mięśniowe, przede wszystkim brzucha, pleców, nóg i ramion. Warto postawić również na ćwiczenia rozciągające, zaleca się praktykowanie jogi. Rodzaj treningu powinien być dostosowany do wieku i możliwości konkretnej osoby. Odpowiedni plan ćwiczeń uelastyczni kości i przyśpieszy ich mineralizację, a mocne mięśnie będą stabilizować postawę ciała i minimalizować ryzyko upadku oraz złamań. Aktywność fizyczną warto podejmować na świeżym powietrzu. Jest to okazja do zażycia kąpieli słonecznych, co pobudza organizm do produkcji witaminy D, która zwiększa wchłanialność wapnia.

Profilaktyka osteoporozy to przede wszystkim zdrowa i zbilansowana dieta bogata w wapń oraz regularna aktywność fizyczna. Warto także rozważyć opcję suplementacji (więcej na https://calperos.pl/marka-calperos/calperos-lek-bez-recepty/). Osoby, które znajdują się w grupie ryzyka, powinny wykonywać regularne badania diagnostyczne, w tym densytometrię, która pozwala na zbadanie gęstości mineralnej kości. To najlepszy sposób na to, aby wykryć pierwsze oznaki osteoporozy, ponieważ rozwija się ona w sposób bezobjawowy.

 

 

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jaki pies dla rodziny z małymi dzie…
Również mam yorka i jest bardzo łagodny i lubi dzieci. Moim zdaniem wszystko...
Auto na minuty
Miałam okazję kilka razy skorzystać z takiego wynajmu na minuty i wcale to...
astma u dzieci
Przy astmie nebulizator w domu to podstawa, bo nierzadko podaje się sterydy...
Jak przygotować piersi do karmienia…
Nie ma na to recepty i moim zdaniem nie można się do tego przygotować,...