Słodkie ziemniaki wciąż jeszcze są u nas mało popularne. Ich zastosowanie kulinarne jest bardzo szerokie, a słodki smak nie wyklucza ich jako dodatku do dań obiadowych. Z powodzeniem można je stosować jako zamiennik polskich ziemniaków. Można dodawać je do zup i drugich dań, piec z dodatkiem mięsa i innych warzyw, smażyć lub grillować.
Wartość odżywcza batatów jest bardzo niedoceniona. Powinny je spożywać osoby cierpiące na nadciśnienie krwi i choroby związane z układem sercowo-naczyniowym. Mimo swego słodkiego smaku mają dość niski indeks glikemiczny. Nie wpływają więc na wzrost poziomu cukru we krwi, ale regulują jego poziom. Są niskokaloryczne i sprzyjają utracie zbędnych kilogramów w przypadku nadwagi lub otyłości. Dostarczają nam sporej dawki witaminy A, luteiny, potasu, żelaza i wapnia. Pozytywnie wpływają na pracę układu pokarmowego i są cennym składnikiem zdrowej diety.
Słodki przysmak z Ameryki Łacińskiej
Europa poznała smak batatów dzięki wyprawom Krzysztofa Kolumba. Sprowadzono je w XV wieku do Hiszpanii, skąd dotarły do pozostałych krajów naszego kontynentu. Obecnie uprawia się go głównie w Chinach, Nigerii i Indonezji i to stamtąd pochodzą jego dostawy do naszych sklepów. Jadalne są nie tylko bulwy batatów, ale także ich liście. Ich zastosowanie w kuchni ogranicza tylko nasza wyobraźnia.
Składniki:
2 średnie bataty
2 łyżki masła ziołowego z ulubionymi dodatkami (np. pietruszka,koper, bazylia, pieprz, skórka cytryny)
sól himalajska
Przygotowanie:
Krok 1: Bataty obrać i pokroić na ćwiartki. Umieścić w garnku do gotowania na parze lub na metalowym sitku, włożonym do zwykłego garnka.
Krok 2: Wlać tyle wody, aby pozostał 3-4 cm odstęp między nią a dnem sitka. Dodać sól i gotować bataty ok. pół godziny.
Krok 3: Ostudzić i zmiksować bataty. Polać masłem ziołowym i podawać na ciepło.
Gotowane bataty pasują do wielu dań, m.in. do różnych gatunków mięsa drobiowego, do polskich warzyw, a także do smażonych i pieczonych ryb. Można zastępować nimi ziemniaki podawane z jajkiem i surówką.