Bataty – dwa proste przepisy
To prawdziwa ziemniaczana słodycz. Bataty to wspaniała alternatywa dla ziemniaków. To słodki ziemniak, po angielsku sweet potato, to wilec ziemniaczany (Ipomoea batatas) – bylinowe pnącze pochodzące z Ameryki Środkowej. Jego płożące się po ziemi pędy łatwo się ukorzeniają i dorastają do 5 m. W naszym kraju również można je uprawiać. Warto wiedzieć, iż bataty są źródłem karotenów i karotenoidów, w tym luteiny – substancji, która ma korzystny wpływ na wzrok. A co może zainteresować równie mocno to fakt, że zawartość karotenów i karotenoidów w odmianach batata o żółtym miąższu jest wyższa niż w dyni, brokułach czy szpinaku, które powszechnie słyną z zawartości tych związków.
Już na wstępie warto podkreślić, iż jeżeli macie zamiar przygotować tę potrawę w piekarniku, warto a nawet należy przed pieczeniem delikatnie natrzeć umytą wcześniej skórkę masłem. Dlaczego? Gdyż po ostudzeniu, łatwo obierzecie go ze skórki. Nie zawijamy go w folię aluminiową, ponieważ straci swój słodkawy i smaczny smak.
Przepis na około 150 gram. ( Co wystarcza dla malucha na około 3 porcje po 50g ).
Składniki.
- 1 batat
- Połowa szklanki około ( 120ml ) wody, soku gruszkowego, soku jabłkowego oraz mleka z piersi czy też modyfikowanego. Dodatkowo niesolone masełko ( do pieczenia ).
Do dzieła.
Piekarnik rozgrzewamy do temperatury około 200 – 210 st. Bataty myjemy, najlepiej wyszorować szczoteczką. Kolejny krok to masełko. Nacieramy odrobiną masła i pieczemy do uzyskania miękkości. Czas pieczenia zależy od piekarnika i wielkości batata, ale około 25-60 minut. Po upieczeniu i ostudzeniu, obieramy ze skórki i kroimy na kawałki. Dla maluszka najlepiej zmiksować blenderem razem z połową wody, soku lub mleka, na jednolitą masę. W przypadku, gdy nasze piure jest za gęste dodajemy pozostałe pół szklanki płynu ( około 120ml ).
Jeśli chodzi o mikrofalówkę, to również należy wykonać pierwsze kroki tak jak w przypadku piekarnika. Jednakże skórkę dodatkowo należy nakłuć widelcem w kilku miejscach.
Piure można przechowywać w lodówce, w szczelnie zamkniętym pojemniku maksymalnie 2 dni.
A może owsianka?
Przygotowanie.
- ¾ szklanki wody
- ¼ szklanka zmielonych wcześniej płatków owsianych
- ¼ szklanki mleka z piersi lub modyfikowanego
Do garnuszka wlewamy wodę i zagotowujemy. Następnie wsypujemy zmielone płatki owsiane – cały czas mieszając aby się nic nie przypaliło. Jeśli jest zbyt gęste, można rozrzedzić mlekiem. Kolejno studzimy i serwujemy maluszkowi.
Z tych proporcji uzyskamy około 50g owsianki.
Jeśli mamy niejadka, możemy dodać odrobinę słodkiego piure z owoców, ewentualnie drobno pokrojone owoce. Wszystko zależy od wieku dziecka.