Jak zwalczyć jesienną chandrę?
Jesienna aura jest częstą przyczyną przygnębienia i złego nastroju. Częste opady deszczu, wczesny zachód słońca sprawiają, że jesteśmy rozdrażnieni, smutni i nie mamy chęci do działania. Okazuje się, że banan może być naszym wspaniałym sprzymierzeńcem. Duża zwartość węglowodanów oraz obecna w bananach serotonina już chwilę po zjedzeniu owocu poprawiają humor. Banany są ponadto znakomitym źródłem wapnia, potasu i magnezu. W słodkim miąższu znajduje się również wiele witamin, m.in. C, B1, E i PP. Zjedzenie już trzech bananów dziennie zaspokaja dzienne zapotrzebowanie naszego organizmu na witaminy i sole mineralne. Niestety banany nie należą do małokalorycznych owoców. Jeden, średniej wielkości owoc zawiera bowiem ok. 162 kcal. Ze względu na znaczną ilość cukru, bananów powinny unikać osoby chore na cukrzycę. Dotyczy to szczególnie w pełni dojrzałych owoców. Osoby z cukrzycą, a także otyłe lub z podwyższonym poziomem kwasu solnego w soku żołądkowym powinny sięgać raczej po banany na pół dojrzałe lub gotowane. Jedzenie bananów jest szczególnie zalecane dzieciom, kobietom spodziewającym się dziecka, osobom starszym, cierpiącym na anemię lub zaburzenia odżywiania, a także osobom powracającym do zdrowia. Substancje zawarte w bananach mają bardo korzystny wpływ na nasz układ pokarmowy. Pomagają łagodzić objawy kolek żołądkowych, wrzodów żołądka i dwunastnicy, a także stanów zapalnych jelit. Uzupełnienie diety w banany zaleca się również osobom ze schorzeniami wątroby i nerek. Doceniony został także dobroczynny wpływ bananów na urodę. Maseczki z tych owoców działają nawilżająco, odżywczo i ujędrniająco. Sprawiają, że cera staje się gładsza i odświeżona.
- jeden bardzo dojrzały banan
- łyżka oliwy z oliwek
Miąższ banana należy dokładnie rozgnieść widelcem i wymieszać z oliwą. Przygotowaną maseczkę nakładamy na skórę twarzy, szyi i dekoltu i pozostawiamy na ok. 20-30 minut. Oliwę z oliwek można również zastąpić miodem, wówczas maseczka zyska dodatkowo działanie przeciwzapalne.
Banan jest nie tylko owocem zdrowym i wspaniale poprawiającym nasz nastrój. Nie można przecież zapominać o jego wyjątkowym smaku i aromacie. Proponujemy kilka sprawdzonych przepisów z wykorzystaniem tego pysznego owocu.
- 2 banany
- 1 łyżka miodu
- 200 ml mleka
- 100 g jogurtu
- 100 g lodów waniliowych
Obrane i pokrojone banany umieścić w blenderze. Dodać pozostałe składniki i wszystko razem zmiksować. Podawać w wysokich szklankach.
Drożdżowe racuchy z bananami
- 3 banany
- ½ kg mąki
- 2 jaja
- 1 1/2 szkl. mleka
- 1 łyżka cukru
- 30 g drożdży
- szczypta soli
- olej do smażenia
Drożdże rozkruszyć, posypać cukrem i zalać ciepłym mlekiem (nie gorącym). Następnie dodać jajka, mąkę, sól i wymieszać. Powinno powstać dosyć gęste ciasto. Banany obrać, pokroić na plasterki i dodać do ciasta. Całość pozostawić do wyrośnięcia. Racuchy smażyć na rozgrzanym, głębokim na ok. 2 cm tłuszczu z dwóch stron. Podawać z cukrem pudrem lub sosem czekoladowym.
- 150 g mąki
- 100 g masła
- 2 łyżki cukru pudru
- żółtko
- szczypta soli
- tabliczka deserowej czekolady (100 g)
- 4 dojrzałe banany
- sok z połowy cytryny
- 1 puszka masy krówkowej
- 300 ml śmietany kremówki (36%)
- 1 łyżeczka żelatyny
Masło posiekać z mąką, łyżką cukru pudru i solą, dodać żółtko i szybko zagnieść. Schłodzić w lodówce 15 minut. Ciastem wylepić formę do tart, nakłuwć widelcem i piec w temp. 200˚C do zarumienienia. Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej i wylać na ciasto. Żelatynę zalać łyżką zimnej wody i odstawić do napęcznienia. Banany obrać, pokroić w plasterki, skropić sokiem z cytryny i ułożyć na cieście. Na banany wyłożyć masę krówkową. Śmietanę ubić z łyżką cukru pudru. Żelatynę rozpuścić w łyżce wrzątku i dodać do ubitej śmietany, cały czas miksując. Ubitą śmietanę wyłożyć na masę krówkową. Wierzch można udekorować tartą czekoladą.
CIEKAWOSTKA: Czy wiesz, że banan to nie drzewo?
Bananowiec jest trwałą rośliną zieloną o krótkiej, podziemnej łodydze, na której znajdują się pąki. Z każdego pąka wyrastają olbrzymie (do 10 m długości) liście zwinięte w rolkę. Wyrastając z ziemi liście rozwijają się, jednak tylko do pewnej wysokości. Następne wyrastające liście muszą przebijać się przez zwinięte ogonki liściowe i dopiero nad nimi mogą się rozwijać. W ten sposób roślina staje się coraz wyższa, osiągając ostatecznie 6-8 m wysokości. Przez rulon ogonków liściowych przedostaje się również kwiatostan złożony z męskich i żeńskich kwiatów. Cały kwiatostan zawiera od 100 do 400 owoców, które pod względem botanicznym są jagodami.
Źródło: Karabela M.: Banan. Panacea 2011; 1 (34).