Badania słuchu u dzieci – 2 typy audiometrii

20 grudnia 2017, dodał: EKSPERTKA

Wielu rodziców, prowadząc swoje dziecko na badanie słuchu, przeżywa stres spowodowany niedostateczną wiedzą z dziedziny tego typu badań. Rodzice nie są pewni, czego spodziewać się po laryngologu i na co nastawiać mają swoje pociechy. To dla nich powstał ten poradnik!

 

Badania słuchu są bardzo ważnymi badaniami nie tylko dla osób starszych. Powinny brać w nich udział również dorośli, lecz przede wszystkim dzieci. Nie bez powodu wykonuje się oględziny noworodków. Nie bez powodu także prowadzi się do laryngologa przedszkolaki oraz uczniów podstawówek. Wykluczenie chorób mogących mieć realny wpływ na słuch dziecka jest obowiązkiem lekarzy oraz rodziców, którzy powinni zadbać o regularne wizyty swoich maluchów w przychodni.

Bezpłatne badania słuchu możesz wykonać za pośrednictwem firmy Audiofon, która posiada swoje oddziały w praktycznie każdym polskim mieście.

Jak wiadomo – wszelkiego rodzaju badania często okazują się być stresujące zarówno dla dzieci jak ich rodziców. Warto więc przed odwiedzinami u laryngologa zapoznać się z dwoma najczęściej stosowanymi przez lekarzy metodami audiometrycznymi badań słuchu u dzieci.

 2 RODZAJE AUDIOMETRII

 Audiometria to badanie, którego celem jest wychwycenie najcichszych tonów, jakie jest w stanie usłyszeć nasz maluch. Audiometrię podzielić można na dwa typy: tonalną oraz słowną. Warto wiedzieć, że drugi z tych rodzajów wykorzystuje się tylko u dzieci powyżej 6. roku życia, ponieważ wymaga on bardziej zaawansowanych umiejętności komunikacyjnych, rozumienia i powtarzania sylab, słów oraz całych zdań i przede wszystkim – aktywnej współpracy z lekarzem.

  • Audiometria tonalna

Podczas tego badania dziecko ma założone słuchawki na uszach, a przed sobą posiada specjalny przycisk. W chwili, gdy usłyszy jakikolwiek dźwięk wydobywający się ze słuchawek, ma za zadanie wcisnąć guzik. Badanie przeprowadza się do momentu, aż dziecko przestanie sygnalizować słyszenie tonów.

W ramach ciekawostki warto wiedzieć, że dla najmłodszych dzieci została stworzona specjalna odmiana audiometrii tonalnej – tak zwana audiometria zabawowa, która opiera się na bardziej przyjaznych dzieciom metodach – na przykład z używaniem klocków do zabawy zamiast przycisku w celu potwierdzenia usłyszenia danego dźwięku.

Audiometria tonalna trwa od ok. 30 do 60 minut.

  • Audiometria słowna

 Ta metoda, jak zostało już wspomniane, jest przeznaczona dla dzieci w wieku co najmniej 6 lat. Dotyczy rozumienia przez malucha słów oraz innych form komunikacyjnych (sylab, zdań). Ogólnie rzecz ujmując – audiometria słowna (zwana również wokalną) – stanowi głównie uzupełnienie podstawowych badań słuchu. Niemniej jednak jest ona dość często wykorzystywana w celu doprecyzowywania wyników.

Ten typ audiometrii również odbywa się w wyciszonym pomieszczeniu z użyciem słuchawek. Ich działanie jest takie samo jak w przypadku wyżej opisanego badania. Dzieciom jednak przekazuje się już nie dźwięki, lecz sylaby, słowa lub nawet całe zdania. Ich zadaniem jest powtarzanie usłyszanych elementów.

Dzięki audiometrii wokalnej możliwe jest określenie najniższej głośności, w jakiej dziecko jest w stanie zrozumieć mowę drugiego człowieka. Badanie trwa zazwyczaj około 40 minut.

Jak widać – audiometria tylko z nazwy wydaje się być straszna. Okazuje się jednak metodą prostą i niestresującą, a w niektórych przypadkach – może nawet uchodzić za zabawę. Warto od małego uczyć dzieci dbania o własne zdrowie. Badania słuchu na pewno się do tego przyczynią.

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Badania słuchu u dzieci – 2 typy audiometrii

  1. avatar Alicja napisał(a):

    Bardzo przydatny artykuł☺

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Ekspres do kawy ASCASO DREAM Strawberry Gum
Piękno i praktyczność w jednym!
Cena:
2185 zł
Naturalne płatki mydlane do prania Enklare NumberOne
Delikatne dla skóry, wykonane na bazie mydła naturalnego Enklare
Cena:
17,90 zł
Forever Fields of Green
Zielone źdźbła młodych zbóż, pszenicy i jęczmienia oraz lucerny
Cena:
54,40 zł
Zestaw prezentowy - smakołyki od ETERNO
Możliwość nadruku na skryzneczce
Cena:
120 zł
Gorset mocno wyszczuplający talię, brzuch
Kkształtuje talię, górne i dolne partie brzucha
Cena:
31 zł
Sok z jagody kamczackiej
polskarozasklep.pl
Cena:
14 zł

FORUM - bieżące dyskusje

Czy znacie jakiś ośrodek terapii, k…
Zobacz na osrodek-leczenia-uzaleznien.pl. Ośrodek oferuje wiele terapii dla ludzi zmagających się z uzależnieniami,...
Powitalnia - napisz kilka słów o so…
Chcialabym przywitać się na forum ze wszystkimi.Jest mi niezwykle miło, że będę mogła uczestniczyć...
Alkoholizm
alkoholizm niszczy życie!
Pomysł na biznes – salon kosmetyczn…
Jeśli zakładasz salon działający lokalnie to polecam Ci ciekawy artykuł - http://marketing-hq.pl/marketing-internetowy/wypozycjonowac-lokalna-firme-google-maps-mini-poradnik/ według...
facebook