Badania profilaktyczne dla kobiet – dlaczego warto je wykonywać?
Profilaktyka ratuje życie – w tym stwierdzeniu nie ma ani odrobiny przesady, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy, raka jajnika, raka piersi czy problemy ze zdrowiem, wynikające z zaburzeń równowagi hormonalnej. Przekonaj się, że badania profilaktyczne dla kobiet warto zacząć wykonywać już we wczesnych latach dorosłości i dowiedz się, jakie badania powinny na stałe zagościć w Twoim zdrowotnym kalendarzu.
Dlaczego kobiety powinny wykonywać badania profilaktyczne?
Wiele chorób rozwija się bardzo podstępnie – we wczesnym stadium na dają żadnych objawów lub są to objawy tak mało uciążliwe i niepozorne, że nie kojarzy się ich z poważną chorobą. Mowa tu nie tylko o chorobach nowotworowych, ale także zaburzeniach równowagi hormonalnej czy problemami z układem sercowo-naczyniowym, wątrobą, nerkami, układem moczowym czy wreszcie nadmiernym stężeniem cukru we krwi.
Jakie korzyści płyną z wykonywania badań profilaktycznych dla kobiet?
- Wczesne wykrycie choroby istotnie zwiększa szansę na jej całkowite wyleczenie i uniknięcie poważnych powikłań w kolejnych latach, a w konsekwencji dłuższe życie w zdrowiu.
- Złe wyniki badań są wskazaniem do zmiany trybu życia, który pomoże lepiej zadbać o swoje zdrowie, mowa tu m.in. o nowych nawykach żywieniowych, ograniczeniu używek czy rozpoczęciu aktywności fizycznej.
- W zdrowym ciele zdrowy duch, dlatego kontrola swojego zdrowia i ewentualne działania podjęte w celu jego poprawy są pierwszym krokiem do tego, aby stworzyć sobie możliwość do realizowania swoich ambicji, celów i marzeń.
Na jakie badania profilaktyczne powinny decydować się kobiety?
Wraz z upływem lat należy przykładać do swojego zdrowia coraz większa wagę i kontrolować coraz więcej jego aspektów. Jednak profilaktyka powinna zacząć się już po ukończeniu 20. roku życia – niezależnie od obecnego stanu zdrowia w przyszłości na pewno podziękujesz sobie za regularne wykonywanie badań.
Pakiet podstawowych badań
Ogólny stan swojego zdrowia można sprawdzić wykonując pakiet badań dla kobiet, dostępny w ofercie ALAB laboratoria. Obejmuje on:
- morfologię krwi,
- badanie triglicerydów,
- badanie cholesterolu,
- badanie ogólne moczu,
- określenie poziomu glukozy we krwi,
- stężenie wielu niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu mikro- i makroelementów.
Pakiet obejmuje też badanie poziomu estradiolu – hormonu odpowiedzialnego m.in. za regulację cyklu miesiączkowego.
Badania hormonalne
Zaburzenia równowagi hormonalnej powodują wiele dokuczliwych dolegliwości, a także mogą być przyczyną problemów funkcjonowania organów płciowych, prowadząc nawet do niepłodności. Badania hormonalne dla kobiet określają poziom estradiolu, progesteronu, testosteronu oraz innych hormonów, wydzielanych przez poszczególne gruczoły. Badania hormonalne warto wykonywać regularnie m.in. w celu zdiagnozowania przyczyn zaburzeń endokrynologicznych oraz przyczyn niepłodności.
Badania w kierunku chorób nowotworowych
Wcześnie wykryty rak to znacznie większa szansa na jego całkowite wyleczenie. Kobiety już od dwudziestego roku życia powinny regularnie wykonywać badania cytologiczne, pozwalające zdiagnozować raka szyjki macicy, a także samobadanie piersi oraz mammografię, wykorzystywaną w diagnostyce raka piersi.