Badania, o których zrobienie możesz zostać poproszona przez ginekologa

28 października 2014, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

 

Jakie badania może zlecić lekarz ginekolog? Jak należy się do nich przygotować? Dlaczego profilaktyka ginekologiczna jest istotna zarówno w przypadku młodszych, jak i nieco starszych pań?

 

ciaza

Każda kobieta po ukończeniu 20. roku życia powinna zgłaszać się na coroczne badania ginekologiczne, które pozwalają wykryć tzw. „cichych zabójców”, czyli nowotwory piersi i szyjki macicy. Niestety wiele pań nie korzysta z możliwości, jakie daje nam współczesna medycyna i przychodzi do lekarza wtedy, gdy jest już za późno. W niektórych przypadkach wykonanie nawet jednego prostego badania daje specjaliście pełny obraz sytuacji, pozwalając na postawienie diagnozy i podjęcie właściwego leczenia. Na czym polega specyfika takich badań? Które z nich wykonuje się najczęściej?

 

Badania USG

 

Jednym z badań szczególnie zalecanych przyszłym matkom jest ultrasonografia (USG). Pozwala ona na dokładną ocenę stanu narządów rodnych za pomocą fal ultradźwiękowych (http://portal.abczdrowie.pl/usg-dopochwowe). Ginekolog, posługując się aparatem USG do badań dopochwowych, może m.in. sprawdzić stopień zaawansowania ciąży i położenie płodu na specjalnym ekranie oscyloskopowym, przy czym najczęściej wykorzystuje się tu aparat USG służący do badań dopochwowych. Ultrasonografia jest jednym z najbardziej miarodajnych źródeł informacji na temat przebiegu ciąży, ale nie tylko. Pomaga również wykrywać różnorodne nieprawidłowości i wczesne stadia chorób dziecka w łonie matki.

 

Kolposkopia i cytologia

 

Kolposkopia, czyli badanie wziernikowe polegające na oglądaniu powierzchni szyjki macicy, dolnej części jej kanału, pochwy i sromu przy pomocy urządzenia optycznego zwanego kolposkopem, jest bezbolesne i powinno być przeprowadzane wyłącznie na pacjentkach, które już współżyły. Umożliwia ono bardzo wczesną diagnostykę stanów przedrakowych, zróżnicowanie szeregu infekcji, umożliwia również pobranie wycinków zmienionej tkanki do dalszych badań histopatologicznych. Przed jego wykonaniem kobieta rozbiera się do pasa i siada na fotelu ginekologicznym, a lekarz wprowadza do pochwy specjalny nasączony żelem wziernik z układem optycznym, który rozchyla jej ścianki, pozwalając na przystąpienie do dokładnych oględzin. Dzięki urządzeniu przypominającemu mikroskop można uzyskać trójwymiarowy obraz narządu (nawet w pięćdziesięciokrotnym powiększeniu), ocenić strukturę przestrzenną nabłonka, jego układ, barwę i przejrzystość, a także obejrzeć stan naczyń krwionośnych.

Podobny przebieg ma badanie cytologiczne, które polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy (przy pomocy specjalnej szczoteczki), naniesieniu go na szkiełko i utrwaleniu. Materiał ten jest następnie analizowany przez specjalistę cytologa lub histopatologa. Panie, które boją się badania ginekologicznego lub chcą uzyskać wyniki badań w krótkim czasie, mogą skorzystać z oferty prywatnych gabinetów ginekologicznych. Więcej informacji o tych badaniach można znaleźć na stronie ultramedic.com.pl.

 

Badania krwi i moczu

 

Badania krwi i moczu mają charakter rutynowy i są zlecane zarówno przyszłym mamom, jak i kobietom, u których podejrzewa się istnienie problemów hormonalnych