Atopowe zapalenie skóry u niemowląt – jak stosować dietę eliminacyjną? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt – jak stosować dietę eliminacyjną?

24 listopada 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Atopowe zapalenie skóry (w skrócie AZS) to choroba skórna, która objawia się grudkami i rumieniami na twarzy dziecka oraz zmianami na nogach i rękach niemowlaka. Często atopowe zapalenie skóry u niemowląt łączy się z alergią pokarmową. Sposobem na złagodzenie objawów może być ograniczenie czynnika alergennego przez stosowanie skonsultowanej z lekarzem diety eliminacyjnej.

niemowlaczej2030

Kiedy stosować dietę eliminacyjną?

Stosowanie diety eliminacyjnej jest konieczne, gdy u dziecka stwierdzono alergię na dany produkt spożywczy. Stosowanie diety eliminacyjnej u niemowląt cierpiących na atopowe zapalenie skóry powinno zawsze odbywać się pod opieką lekarza i w porozumieniu z dietetykiem. Poprawnie stosowana dieta eliminacyjna pozwala na złagodzenie objawów alergicznych. Jest też podstawową metodą leczenia. Może być także sposobem diagnozowania – jeśli wyeliminowanie pewnych produktów spowoduje poprawę, wówczas stosuje się jeszcze jedną próbę dopuszczającą domniemany produkt alergenny. Ponowne pojawienie się reakcji alergicznej może być wskazówką potwierdzającą występowanie alergii.

Jak długo trwa dieta eliminacyjna?

Czas leczenia dietą eliminacyjną jest różny i zależy od indywidualnych wskazań. Bardzo często po pewnym czasie organizm dziecka zaczyna tolerować dany składnik lub pokarm. Czas stosowania diety eliminacyjnej powinien być konsultowany z lekarzem i jest zawsze indywidualnie dostosowywany do każdego dziecka.

Jak stosować dietę eliminacyjną – złote zasady

  • Eliminacja wyłącznie produktów wywołujących reakcję alergiczną – wyeliminowanie zbyt wielu produktów może prowadzić do niedożywienia lub niedostarczenia organizmowi ważnych składników odżywczych.
  • Zastępowanie mleka krowiego mlekiem kozim jest błędem. Najczęstszą alergią pokarmową wśród niemowląt jest alergia na białko z mleka krowiego. Wobec tego rodzice bardzo często decydują się podawać dziecku mleko kozie. Niestety w tym przypadku substytutem mleka krowiego nie powinno być mleko kozie. Konsultacja z dietetykiem pozwoli na dobór odpowiedniego zamiennika eliminowanego produktu.
  • Profilaktyka alergii – jeśli rodzice są alergikami lub alergia dotyczyła także starszego rodzeństwa, warto zastosować działania profilaktyczne. Najlepszą metodą profilaktyki jest karmienie dziecka mlekiem kobiecym jak najdłużej. Najlepiej, żeby była to wyłączna metoda karmienia do 6. miesiąca życia.
  • Korzystaj z opieki specjalistów – jeśli niepokoją Cię jakieś obawy, nie bój się porozmawiać na ich temat z pediatrą lub alergologiem. Jeśli dowiesz się, który produkt uczula Twoje dziecko, możesz skonsultować się z dietetykiem, żeby dowiedzieć się, jak zastąpić dany produkt.
  • Mądrze zastępuj pokarmy. Jednemu wyeliminowanemu składnikowi diety powinien odpowiadać inny, który dziecko dobrze toleruje. Pochopne wykluczanie poszczególnych składników może skutkować niedoborami żywieniowymi.

 

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz