URODA I ZDROWIE

Atopowe zapalenie skóry. Jakie są jego objawy?

21 stycznia 2018, dodał: EKSPERTKA

 

Atopowe zapalenie skóry to przypadłość dotykająca zarówno dzieci, jak i dorosłych. Choć podłoże choroby jest genetyczne, na jej występowanie wpływ ma również wiele innych czynników. Jakie są objawy dolegliwości i jaką dietę powinny stosować osoby się z nią borykające?

Atopowe zapalenie skóry – objawy

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą i nawrotową chorobą wrodzoną, wynikającą z nieprawidłowo funkcjonującej bariery ochronnej skóry. Skóra jest bardziej wrażliwa na działanie bakterii, m.in. gronkowca złocistego, występującego czasem na powierzchni skóry twarzy. Przyczyny występowania atopowego zapalenia skóry są upatrywane w czynnikach genetycznych, ale również w występujących w otoczeniu człowieka alergenach i w zanieczyszczeniu środowiska. Alergeny pokarmowe również mogą być czynnikiem, który nasila zmiany skórne w przebiegu atopowego zapalenia skóry.

Jednym z typowych i najbardziej dokuczliwych objawów atopowego zapalenia skóry jest świąd. Drugim, najbardziej widocznym, symptomem są nieestetyczne wypryski i zmiany skórne na policzkach, wokół ust czy na szyi.

Atopowe zapalenie skóry – dieta

Przy atopowym zapaleniu skóry lekarze zalecają rozsądną dietę eliminacyjną. Należy przy tym uważać, żeby nie ograniczyć pacjentowi dostępu do składników odżywczych. Nieprzemyślana eliminacja produktów spożywczych może doprowadzić do poważnych niedoborów i nasilenia się objawów skórnych. Dieta przy atopowym zapaleniu skóry powinna być ustalona z dietetykiem, który indywidualnie dobierze menu dla konkretnego pacjenta. Więcej o alergiach można dowiedzieć się, wchodząc na portal alergiko.pl (AZS dieta). Odpowiednio dobrana dieta pozwoli poprawić samopoczucie osoby chorej. W przypadku dzieci przekłada się to bezpośrednio na rozwój i wzrost organizmu. W diecie osoby cierpiącej na atopowe zapalenie skóry powinny znaleźć się prebiotyki, kwasy omega-3 i witamina D, które wzmacniają odporność.

Negatywne skutki źle dobranej diety eliminacyjnej


Alergia skórna wymaga wprawdzie odpowiedniej diety, jednak nie może opierać się wyłącznie na eliminacji składników pokarmowych, bez zastąpienia ich innymi. Eliminacja zbyt wielu produktów spożywczych może mieć negatywne konsekwencje w postaci diety niedoborowej, w której pacjent nie otrzymuje właściwych składników odżywczych, w efekcie czego stan jego skóry jeszcze bardziej się pogarsza. W przypadku dzieci i młodzieży może to mieć poważne konsekwencje w postaci nieprawidłowego przyrostu masy ciała.

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Atopowe zapalenie skóry. Jakie są jego objawy?

  1. avatar Adam pisze:

    Mam 28 lat i mi na atopowe zapalenie skóry pomaga olej do kąpieli z ekstraktem z konopi zawierający aktywne kannabinoidy. Stosuje go do kąpieli, wlewam trochę do ciepłej wody w wannie. Jest on zalecany do każdego typu skóry problematycznej.Skóra jest bardzo dobrze nawilżona, nie łuszczy się, a co najważniejsze plamy są dużo mniej widoczne. Także naprawdę polecam ten preparat. Dodatkowo myję się wyłącznie hipoalergicznym mydłem oraz piorę również w hipoalergicznym płynie dla dzieci. Praktycznie wyeliminowałem w ten sposób świąd i łuszczenie się skóry, polecam ten sposób na AZS.

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

coś pod szyją
Ja do tej konkretniej kurtki w kolorze granatowym z Cross Jeansu zawsze dobieram...
Zajadanie stresu
Ja może nie zajadam stresu ale czasami jem w stresie, szybko i zaraz...
Kurtka czy płaszcz?
Zgadzam się z poprzedniczką. Osobiście miałam kiedyś płaszcz, bo tak bardzo mi się podobał....
zakupy przez internet
Ja ostatnio jeszcze zamawiałam torebki i worki foliowe na nowaplast.pl Ponieważ ich produkty...