URODA I ZDROWIE

Aromaterapia – domowe sposoby na relaks

26 października 2012, dodał: Redakcja

W jaki sposób zrelaksować się w domu po ciężkim dniu w pracy, czy szkole? Możemy zacząć od słuchania naszej ulubionej muzyki, smacznej kolacji i miłego towarzystwa, ale to nie wszystko. Odpowiedź znajdziemy w kilkunastu kroplach naturalnego olejku eterycznego.

Jedną z najszybciej rozwijających się metod medycyny naturalnej, w której wykorzystujemy naturalne olejki eteryczne jest aromaterapia. Samodzielnie, w warunkach domowych możemy na kilka sposobów wykorzystać ich właściwości, które pomogą nam zregenerować siły po ciężkim dniu. Na początku powinniśmy dowiedzieć się, które olejki, wydobywane z jakich roślin pomogą nam w takich dolegliwościach.
Olejek cedrowy, cytrynowy, z drzewa różanego, grejpfrutowy, jałowcowy, kolendrowy, majerankowy, mandarynkowy, pomarańczowy – dzięki nim zrelaksujemy się.
Uspokoją nas i załagodzą nasz nastrój, gdy będziemy pod wpływem stresu te zapachy: olejek lawendowy, sandałowy, różany, cyprysowy, rumiankowe i inne.


A jak wykorzystać w pełni naturalne metody aromaterapii w warunkach domowych? Efekty możemy odczuć po pierwsze oddychając rozpylonymi olejkami w powietrzu. W tym celu przydatny będzie tak zwany kominek aromaterapeutyczny.
– Jest to niewielkie urządzenie ceramiczne, w którym na dole umieszcza się małą świeczkę, a nad nią, w niewielkiej rynience 10 do 15 kropli wybranego olejku oraz wodę.. Zapalona świeczka podgrzewa wodę z olejkiem uwalniając jego zapach w powietrzu – informuje Magda Nietupska, ekspert Dr Beta w dziedzinie aromaterapii.
Drugą metodą dostarczenia do naszego ciała olejków eterycznych pomocnych w odprężeniu będzie aromatyczna kąpiel. Analogicznie, jak przy kominku do kąpieli stosuje się od 10 do 15 kropli olejków eterycznych do wanny o standardowych wymiarach. Woda do kąpieli nie powinna być gorąca, ponieważ olejki bardzo szybko parują i zanikają. Ciepła woda umożliwi dłuższą kąpiel i styczność leczniczych substancji z naszą skórą. Nie należy przy takiej relaksującej kąpieli stosować innych środków oprócz klasycznego mydła. Zalecany czas kąpieli to ok. 20 minut. – Jeśli nie mamy ochoty czy czasu na długą kąpiel możemy zastosować tak zwaną kąpiel miejscową, czyli moczenie rąk czy nóg w wodzie z olejkami lub przykładać kompresy nasączone wodą z olejkami – doradza Magda Nietupska.


Takie i inne zabiegi aromaterapeutyczne możemy powtarzać codziennie w zależności od naszych potrzeb. Gama naturalnych olejków jest tak ogromna, że mogą być one stosowane nie tylko w czasie stresu czy napięcia ale w wielu innych dolegliwościach, jak do leczniczego masażu, w różnorodnych chorobach i przeziębieniach zarówno w warunkach domowych jak i w salonach kosmetycznych, Spa czy ośrodkach rehabilitacyjnych itp.

www.drbeta.pl

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jak rozwijać pracowników
To oczywiste, że najlepiej wysyłać pracowników na regularne szkolenia, które podniosą ich kwalifikację,...
Spadek - ile podatku się płaci?
To wszystko zależy od wielu czynników i nie jest takie proste jak się może...
Odpoczynek
Dla mnie najlepszy wypoczynek to z moim mężem i dziećmi nad Bałtykiem....
Ochrona danych osobowych
Ochrona danych to poważny obowiązek, który spoczywa na każdym właścicielu firmy. Jest...