Aparaty USG – jak wybrać odpowiedni dla placówki?

28 września 2021, dodał: Redakcja
Artykuł sponsorowany

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Postawienie trafnej diagnozy i wybór odpowiedniej metody leczenia to dla pacjenta główny cel wizyty u lekarza. Jednym z najbardziej wiarygodnych źródeł informacji o zmianach chorobowych poszczególnych części anatomicznych jest badanie ultrasonograficzne. Dobór dobrego sprzętu może zaważyć nie tylko na opinii o specjaliście, ale przede wszystkim pomóc w przywróceniu zdrowia pacjentowi. Jaki aparat USG wybrać?

Aparaty USG

Określenie zapotrzebowania placówki

Decydując się na zakup aparatu USG trzeba wziąć pod uwagę, kto będzie korzystał z niego na co dzień. Umożliwi to wybór sprzętu ukierunkowanego na konkretne schorzenia. Lekarzom pierwszego kontaktu może wystarczyć sprzęt z głowicą liniową lub konweksową. Jeśli jednak w danym centrum medycznym współpracę podjęli liczni specjaliści, konieczny może okazać się zakup bardziej precyzyjnego modelu.

Ważnym czynnikiem decydującym o zakupie sprzętu medycznego jest częstotliwość wykonywania badań USG w danej placówce. Coraz więcej specjalistów decyduje się na użycie ultrasonografu już przy pierwszej wizycie, a badanie USG to obok badań fizykalnych najpopularniejsza nieinwazyjna metoda diagnostyki. Może więc się okazać, że jeden aparat nie wystarczy. Dużym udogodnieniem są przenośne aparaty USG. Przydają się zwłaszcza tym specjalistom, którzy świadczą wizyty domowe, a także w placówkach, gdzie sprzęt jest regularnie przenoszony z miejsca na miejsce.

Rodzaje ultrasonografów

Aparatura ultrasonograficzna to główne narzędzie pracy specjalistów z zakresu radiologii. Obecnie jednak z tego typu sprzętu korzysta praktycznie każdy lekarz, w tym interniści, pediatrzy, ortopedzi, ginekolodzy, kardiolodzy czy urolodzy.  Również wykonawcy zawodów około medycznych, w tym fizjoterapeuci, korzystają z wiedzy dostarczanej przez USG. Tak szeroka diagnostyka wymaga użycia sprzętów o różnym ukierunkowaniu. Umożliwia to użycie trzech typów głowic.

Głowice liniowe służą do analizy zmian występujących w najpłycej położonych narządach czy tkankach miękkich, trafnie diagnozują schorzenia narządów ruchu. Z kolei organy umiejscowione w jamie brzusznej wyraźnie widać przy użyciu konweksowej głowicy. Natomiast sondy sektorowe potrafią przebrnąć przez duże „przeszkody” i przebadać nawet najmniejsze zmiany w głębi ludzkiego ciała. Na przykład doskonale nadają się do wykonania ECHO serca.

Aparaty USG nowe i używane, jaki wybrać?

Często placówki medyczne sięgają po sprzęt, który już znają i do którego lekarze zdążyli się przyzwyczaić. Czas oczekiwania na nowy model czy konieczność jak najszybszego zdobycia aparatury może skłonić do zakupu sprzętu używanego. Jeśli był poprawnie serwisowany oraz dalej ma gwarancję, jego zakup może być lepszym wydatkiem niż kupno nowego, droższego odpowiednika.

Większość używanych modeli wystawionych na sprzedaż to kilkuletnie egzemplarze demonstracyjne, służące dotychczas jako aparaty pokazowe podczas szkoleń czy prezentacji. Były więc użyte, ale nie wyeksploatowane. To dobra opcja dla placówek o ograniczonym budżecie.

Średni koszt aparatów USG

Podstawowy sprzęt kosztuje blisko 20 000 zł. Średnio cena tego typu aparatury plasuje się miedzy 30 000 a 40 000 zł, a górna granica sięga nawet 150 tysięcy. Z kolei koszt sprzętu z opcją wykonania kolorowego, dopplerowskiego oznaczenia to koszt mniej więcej 40 000 zł.

Wybór sprawdzonego dostawcy

Zakup aparatu do ultrasonografii powoli staje się koniecznym wydatkiem większości przychodni. Samo zdobycie odpowiedniego sprzętu to jednak nie wszystko – trzeba wiedzieć, do kogo zgłosić się o pomoc przy rutynowej konserwacji lub nieoczekiwanych naprawach. Firma Mar-Med, sprzedawca aparatów marki MINDRAY, oferuje nie tylko wysokiej klasy ultrasonografy, ale też swoją wiedzę o ich budowie, zasadach działania i serwisowaniu. W dzisiejszym zautomatyzowanym świecie problemy techniczne takich podstawowych narzędzi pracy mogą nawet uniemożliwić jej kontynuowanie. Szybka reakcja, zdalna i stacjonarna fachowa pomoc oraz naprawianie większości usterek podczas jednej wizyty czynią z Mar-Med dobrego współpracownika placówek medycznych.

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jak radzicie sobie z pielęgnacją ce…
Jak radzicie sobie z pielęgnacją cery suchej, narażonej bardziej na problemy zmiany temperatury na zewnątrz?
Czy kosmetyki z kwasami przypominaj…
Czy kosmetyki z kwasami przypominają w zaletach peelingi, czy możecie mi zdradzić,...
Związek na odległość
Czytając, co piszecie, i dokładając do tego swoje doświadczenie, muszę stwierdzić, że związki na...
Jak znaleźć faceta nadającego się d…
Prawda, ale z drugiej strony to musi być niesamowite uczucie zobaczyć kogoś i...