Aparaty ortodontyczne dla dorosłych – jak dokonać wyboru?

19 marca 2018, dodał: Małgorzata Kopeć
Artykuł zewnętrzny

Jeszcze parę lat temu aparaty ortodontyczne zakładano wyłącznie dzieciom. Były bardzo widoczne i odstraszały wyglądem. Technika ortodontyczna rozwinęła się i teraz do wyboru pozostają bardzo estetyczne modele, które z powodzeniem mogą nosić również osoby dorosłe. Nic więc dziwnego, że coraz więcej Polaków decyduje się na korekcję wad zgryzu. Każdy chce mieć piękny uśmiech i ładne zęby, a ortodoncja daje taką możliwość.

Jakie są przesłanki do założenia aparatu u osób dorosłych?

Wbrew pozorom aparat nie tylko koryguje zęby w celach estetycznych. Właściwe ustawienie zębów ma wpływ na zdrowie. Łatwiej jest zachować prawidłową higienę, gdy ma się proste uzębienie. Dzięki temu można uniknąć próchnicy i chorób przyzębia, a także wszelkiego rodzaju infekcji w obrębie jamy ustnej. Zły zgryz może mieć wpływ na bóle szyi i części twarzowo-szczękowej, a nawet powodować problemy z oddychaniem i bezdech senny. Dlatego należy go leczyć, tak samo, jak inne schorzenia. Gdy chorujemy na przepuklinę, naturalną reakcją jest udanie się na zabieg. W przypadku krzywych zębów również powinniśmy zatem działać – odwiedzić ortodontę. „Warto pamiętać, że na leczenie ortodontyczne wad zgryzu nigdy nie jest za późno” – podkreślają specjaliści z serwisu tourmedica.pl.

Jakie są dostępne aparaty ortodontyczne dla dorosłych?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje aparatów: ruchomy i stały, przy czym wśród obydwu grup wyróżnia się wiele różniących się między sobą modeli. To, jaki aparat będzie najlepszy, okaże się po badaniu, a ostateczną decyzję podejmie ortodonta, uwzględniając nie tylko względy medyczne (warunki anatomiczne i zaawansowanie wady zgryzu), ale również preferencje pacjenta.

Aparat ruchomy

To rodzaj aparatu, który można zdejmować samodzielnie. Nie trzeba nosić go bez przerwy, jednak powinien pozostawać na zębach przez kilkanaście godzin na dobę. Można zakładać go na noc i po powrocie z pracy do domu. To bardzo praktyczne rozwiązanie, gdy nie chcemy, by otoczenie wiedziało, że mamy aparat. Takie rozwiązanie bardzo ułatwia ponadto przeprowadzanie zabiegów higienicznych. Najczęściej aparaty ruchome noszą dzieci, jednak modele te sprawdzą się świetnie również dla osób dorosłych, z niewielkimi problemami zgryzu. Produkt jest znacznie tańszy od aparatu stałego, jednak leczenie trwa dłużej, nawet do czterech lat.

Aparat ortodontyczny stały

Aparat stały, jak wskazuje nazwa, zakładany jest na stałe. Nie zdejmuje się go przez cały okres leczenia. Składa się z metalowego łuku, zamków i ligiatur, za pomocą których, przyklejany jest do zewnętrznej strony zębów. Może być również bezligaturowy – nie wymagają wówczas tak częstych wizyt w gabinecie. Mniejszy też jest dyskomfort noszenia. Są różne modele aparatów stałych, o mniej lub większej widoczności, a także różniące się zastosowaną technologią. Osoby nieczujące się komfortowo w widocznym aparacie mogą wybrać model estetyczny. Nie rzuca się on w oczy, gdyż zamki są bardziej płaskie i dobrane kolorystycznie do barwy zębów. Kolejną grupą są aparaty lingwalne. Umieszcza się je po wewnętrznej stronie zębów. Są całkowicie niewidoczne. Ich koszt jest wyższy od klasycznych. Mogą one powodować kłopoty z mówieniem.

Zastosowane technologie i różnego rodzaju materiały, z których wykonane są aparaty, pozwalają na wybranie aparatu, spełniającego nie tylko swoją rolę leczniczą, lecz także nasze oczekiwania wizualne.

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Polecane strony w sieci
Ja polecam strony z ciekawostkami historycznymi, np. historykon.pl
Samodzielne matki- 20 proc. wszystk…
To powinno dać części facetów do myślenia, że nie potrafią w większości funkcjonować...
Jak usunąć makijaż permanentny?
Przecież można zamalować go makijażem w innym stylu...
Jak nabrać pewności siebie
Czasem warto brać przykład nawet z facetów jak widać:D