URODA I ZDROWIE

Antyseptyczny i przeciwstresowy eteryczny olejek manuka

31 października 2017, dodał: Redakcja

Od wielu lat coraz większą popularność na polskim rynku zyskuje pełen zdrowotnych właściwości miód manuka. Ten doskonały naturalny preparat o ciekawym aromacie działa antybakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybicznie i przeciwzapalnie.  Manuka jest występującym przede wszystkim w Nowej Zelandii łatwo rozmnażającym się wiecznie zielonym krzewem, wytrzymałym na trudne warunki glebowe. Posiada piękne, najczęściej białe kwiaty z lekkim różowym odcieniem. Kwitnie tylko raz do roku na okres około czterech tygodni. W kulturze Maorysów liście manuki używane były do parzenia leczniczych herbatek. Z kory drzewa i liści przyrządzano wywar wykorzystywany do leczenia różnych dolegliwości. Zewnętrznie okłady z naparu kory stosowano na skórę i trudno gojące się rany.

Jednak roślinie tej zawdzięczamy nie tylko znakomity miód, ale także znany ze swych walorów terapeutycznych eteryczny olejek manuka ( INCI Leptospermum Scoparium Oil). Olejek destylowany jest z liści i kwiatków krzewów lub drzew Leptospermum Scoparium występujących na półkuli południowej głównie w Australii, Nowej Zelandii, Tasmanii oraz w niektórych rejonach Azji. Pojawił się w Europie pod koniec XX wieku i znalazł zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, aromaterapii oraz kosmetyce naturalnej. Ten cenny, choć mało znany olejek eteryczny posiada ciepły i delikatny ziołowy zapach.

fot. Wirginia Bryll

Jak stosować eteryczny olejek manuka?

Olejek manuka używany jest w zabiegach aromaterapeutycznych, podczas których wykorzystywane są przede wszystkim jego właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Ta wspaniała naturalna substancja działa silnie na bakterie gram dodatnie i dermatofity. Jest delikatny dla naszej skóry, nie podrażnia naskórka i błon śluzowych, dlatego stosuje się go w maściach, kremach, żelach i do kompresów w bakteryjnych i grzybiczych infekcjach skóry, łuszczycy, wypryskach, podrażnieniach i swędzeniu. Przy problemach tych można go używać również do aromaterapeutycznej kąpieli. Jeśli dokuczają nam bakteryjne infekcje dróg oddechowych, warto użyć olejku do inhalacji.

Olejek posiada także właściwości przeciwbólowe, uspokajające i przeciwdepresyjne. Przy bólach reumatycznych i stanach zapalnych w układzie kostno-stawowym możemy zastosować go do masażu i nacierań, natomiast przy bólach głowy wcierać w skronie i czoło. Olejek manuka wpływa  korzystnie także na naszą psychikę. Okaże się pomocny w napięciach w okresie menopauzy oraz w stanach przygnębienia i depresyjnych. Najczęściej używany jest w mieszankach z innymi olejkami. Ze względu na skuteczne działanie olejku manuka przy popularnych problemach zdrowotnych warto na stałe wprowadzić go do swojej domowej aromaterapeutycznej apteczki.

 

Receptury Dr Beta z użyciem eterycznego olejku manuka:

Podrażnienia, infekcje, ukąszenia itp.

Olejek eteryczny manuka                               4 krople

Olejek eteryczny rumianku rzymskiego      3 krople

Olejek eteryczny lawendowy                         3 krople

Mieszanka może być stosowana w formie oliwki (10 kropli rozpuszczone w 20 ml oleju z nasion winogron) bądź  kompresu lub w żelach, kremach, balsamach, tonikach i maściach.

 

Niepokój, zmienne nastroje, przygnębienie itp.

Olejek eteryczny manuka                                   4 krople

Olejek eteryczny drzewa różanego                    3 krople

Olejek eteryczny geraniowy                                2 krople

Olejek eteryczny sandałowy                               1 kropla

Mieszanka może być stosowana do masażu i kąpieli.

 

Infekcje dróg oddechowych, katar, zapchany nos itp.

Olejek eteryczny manuka                                           3 krople

Olejek eteryczny drzewa herbacianego                   2 krople

Olejek eteryczny  mięty pieprzowej                          2 krople

Olejek eteryczny goździkowy z pąków                     2 krople

Olejek eteryczny eukaliptusowy                               1 kropla

Może być stosowana do inhalacji i miejscowych nacierań na przykład pleców (po rozpuszczeniu w oleju ze słodkich winogron), a także do nawaniania i dezynfekowania pomieszczeń.

www.drbeta.pl

__________

Literatura

W.S.Brud, I.Konopacka-Brud “Aromaterapia dla każdego” Białystok wyd. 5, 2009

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

sauna
A ja byłam w saunie i polecam, oczywiście trzeba dopasować warunki do swoich możliwości,...
Tiary
A nie takie ozdoby kojarzą się staroświecko, dawne księżniczki chyba w nich gustowały:)
skep internetowy z oprawkami
Lepsze okazje są na ebay czy aliexpress... Allegro zrobiło się przy nich drogie.
jak odczuwać szczęscie
W obecnym czasie człowiek czuje się zagrożony nawet jak ma rodzinę, bo niebezpieczeństwo jest...