Antyseptyczny i przeciwstresowy eteryczny olejek manuka | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Antyseptyczny i przeciwstresowy eteryczny olejek manuka

31 października 2017, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Od wielu lat coraz większą popularność na polskim rynku zyskuje pełen zdrowotnych właściwości miód manuka. Ten doskonały naturalny preparat o ciekawym aromacie działa antybakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybicznie i przeciwzapalnie.  Manuka jest występującym przede wszystkim w Nowej Zelandii łatwo rozmnażającym się wiecznie zielonym krzewem, wytrzymałym na trudne warunki glebowe. Posiada piękne, najczęściej białe kwiaty z lekkim różowym odcieniem. Kwitnie tylko raz do roku na okres około czterech tygodni. W kulturze Maorysów liście manuki używane były do parzenia leczniczych herbatek. Z kory drzewa i liści przyrządzano wywar wykorzystywany do leczenia różnych dolegliwości. Zewnętrznie okłady z naparu kory stosowano na skórę i trudno gojące się rany.

Jednak roślinie tej zawdzięczamy nie tylko znakomity miód, ale także znany ze swych walorów terapeutycznych eteryczny olejek manuka ( INCI Leptospermum Scoparium Oil). Olejek destylowany jest z liści i kwiatków krzewów lub drzew Leptospermum Scoparium występujących na półkuli południowej głównie w Australii, Nowej Zelandii, Tasmanii oraz w niektórych rejonach Azji. Pojawił się w Europie pod koniec XX wieku i znalazł zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, aromaterapii oraz kosmetyce naturalnej. Ten cenny, choć mało znany olejek eteryczny posiada ciepły i delikatny ziołowy zapach.

fot. Wirginia Bryll

Jak stosować eteryczny olejek manuka?

Olejek manuka używany jest w zabiegach aromaterapeutycznych, podczas których wykorzystywane są przede wszystkim jego właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Ta wspaniała naturalna substancja działa silnie na bakterie gram dodatnie i dermatofity. Jest delikatny dla naszej skóry, nie podrażnia naskórka i błon śluzowych, dlatego stosuje się go w maściach, kremach, żelach i do kompresów w bakteryjnych i grzybiczych infekcjach skóry, łuszczycy, wypryskach, podrażnieniach i swędzeniu. Przy problemach tych można go używać również do aromaterapeutycznej kąpieli. Jeśli dokuczają nam bakteryjne infekcje dróg oddechowych, warto użyć olejku do inhalacji.

Olejek posiada także właściwości przeciwbólowe, uspokajające i przeciwdepresyjne. Przy bólach reumatycznych i stanach zapalnych w układzie kostno-stawowym możemy zastosować go do masażu i nacierań, natomiast przy bólach głowy wcierać w skronie i czoło. Olejek manuka wpływa  korzystnie także na naszą psychikę. Okaże się pomocny w napięciach w okresie menopauzy oraz w stanach przygnębienia i depresyjnych. Najczęściej używany jest w mieszankach z innymi olejkami. Ze względu na skuteczne działanie olejku manuka przy popularnych problemach zdrowotnych warto na stałe wprowadzić go do swojej domowej aromaterapeutycznej apteczki.

 

Receptury Dr Beta z użyciem eterycznego olejku manuka:

Podrażnienia, infekcje, ukąszenia itp.

Olejek eteryczny manuka                               4 krople

Olejek eteryczny rumianku rzymskiego      3 krople

Olejek eteryczny lawendowy                         3 krople

Mieszanka może być stosowana w formie oliwki (10 kropli rozpuszczone w 20 ml oleju z nasion winogron) bądź  kompresu lub w żelach, kremach, balsamach, tonikach i maściach.

 

Niepokój, zmienne nastroje, przygnębienie itp.

Olejek eteryczny manuka                                   4 krople

Olejek eteryczny drzewa różanego                    3 krople

Olejek eteryczny geraniowy                                2 krople

Olejek eteryczny sandałowy                               1 kropla

Mieszanka może być stosowana do masażu i kąpieli.

 

Infekcje dróg oddechowych, katar, zapchany nos itp.

Olejek eteryczny manuka                                           3 krople

Olejek eteryczny drzewa herbacianego                   2 krople

Olejek eteryczny  mięty pieprzowej                          2 krople

Olejek eteryczny goździkowy z pąków                     2 krople

Olejek eteryczny eukaliptusowy                               1 kropla

Może być stosowana do inhalacji i miejscowych nacierań na przykład pleców (po rozpuszczeniu w oleju ze słodkich winogron), a także do nawaniania i dezynfekowania pomieszczeń.

www.drbeta.pl

__________

Literatura

W.S.Brud, I.Konopacka-Brud “Aromaterapia dla każdego” Białystok wyd. 5, 2009

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Czego nie mówić będąc w związku? 1. Nie masz nic do gadania. Chodzi o wszystkie zdania ograniczające...
Jedzenie, które zmniejsza ryzyko ch…
Nowe badania opublikowane w czasopiśmie "BMC Medicine" przekonują, że jedząc orzechy zamiast jajek możemy...
Podwyżka renty socjalnej
Sejm zajmuje się projektem podwyżki renty socjalnej. Świadczenie ma wzrosnąć aż trzykrotnie! Dzięki...
Tabletka "po" od 15 roku życia
Co sądzicie o zgodzie na dostęp bez recepty do antykoncepcji po stosunku dla...