URODA I ZDROWIE

Antykoncepcja – ważna sprawa po porodzie

10 listopada 2014, dodał: Redakcja

Wkładka wewnątrzmaciczna z dodatkiem miedzi to najstarsza z metod długoterminowych, jej historia sięga lat 20. ubiegłego wieku. Wkładki miedziane mają różne kształty, wykonane są z elastycznego plastiku i miedzi. Jej skuteczność jest wysoka (ok. 94-95 proc.). Wkładki miedziane niosą za sobą ryzyko nasilenia miesiączek. Wkładki miedziane zakładane są przez lekarza na okres 3-10 lat. Wkładki hormonalne działają inaczej niż wkładki miedziane. Zawierają tylko jeden hormon – progestagen, dzięki czemu są metodą odpowiednią dla kobiet, które obawiają się ryzyka związanego z przyjmowaniem estrogenów, w tym zakrzepicy. Systemy mają postać około 3 cm wkładek w kształcie litery T, które lekarz wprowadza do macicy na 3-5 lat. Jeżeli w tym czasie kobieta będzie chciała starać się o dziecko, w dowolnym momencie może usunąć wkładkę u lekarza. W ciążę można zajść już w następnym cyklu po usunięciu systemu. Systemy zawierają tak niewielką ilość hormonu, że dopuszcza się ich stosowanie przez mamy karmiące piersią.

mother and baby

Wkładki zabezpieczają przed ciążą bez względu na wagę kobiety czy obecność problemów jelitowo-żołądkowych. Wewnątrzmaciczny system hormonalny, tak jak implant, to antykoncepcja o najwyższej skuteczności wśród metod planowania rodziny. Implant podskórny to niewielki pręcik (ok. 4 cm) zawierający jeden hormon, który wszczepiany jest w znieczuleniu miejscowym pod powierzchnię skóry wewnętrznej części ramienia. Hormon uwalniany jest przez 3 lata, po czym należy go usunąć chirurgicznie. Metoda ta działa poprzez zahamowanie jajeczkowania i zagęszczenie śluzu w szyjce macicy, utrudniając plemnikom przedostanie się do tego narządu. Podobnie jak hormonalny system wewnątrzmaciczny jest odwracalna. Badania wykazały zmniejszenie bolesności krwawień miesiączkowych. Metody długoterminowe stanowią alternatywę dla przemęczonych i zapracowanych mam, których życie po narodzinach dziecka zazwyczaj przechodzi rewolucję. Dzięki najnowszym rozwiązaniom można zapomnieć o antykoncepcji na długi czas i w pełni cieszyć się macierzyństwem. Wyboru antykoncepcji należy dokonać z lekarzem ginekologiem na podstawie wywiadu i odpowiednich badań ze szczególnym uwzględnieniem przeciwwskazań do stosowania poszczególnych produktów. Szeroki wachlarz rozwiązań antykoncepcyjnych daje współczesnym mamom możliwość dobrania metody odpowiadającej ich potrzebom, dostosowanej do stanu zdrowia oraz stylu życia.


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Antykoncepcja – ważna sprawa po porodzie

  1. avatar maga pisze:

    Ja może trochę dziwaczę, ale w życiu bym nie dała sobie założyć wkładki domacicznej. Nawet nie będę tego tłumaczyć. Dla mnie jedyną metodą są tabletki antykoncepcyjne po porodzie można stosować limetic i też jest się zabezpieczonym przed ciążą.

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

garnier color naturals 102
Fajny kolorek na lato, ja bym się tak przefarbowała:)
Peeling
Ja robię domowy peeling z cukru trzcinowego, olejku migdałowego i fusów kawy:)
Gdzie szukać oprogramowania dla fir…
Są też darmowe programy, np. do faktur, które wystarczają w przypadku mniejszych firm.
Piersi
Oczywiście że efekt będzie nietrwały, czyli po odstawieniu kremu czy tabletek spada poziom substancji...