Królewski skrytobójca – recenzja | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne

Królewski skrytobójca – recenzja

19 listopada 2014, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Robin Hobb: „Królewski skrytobójca”

„Królewski skrytobójca” to druga część trylogii Robin Hobb z serii Skrytobójca. Lektura będąca kontynuacją losów Bastarda Rycerskiego, bękarta królewskiego rodu, który stał się słynnym uczniem Ciernia, nadwornego skrytobójcy.

Opowieść będąca dalszym ciągiem losów niezwykłego chłopca, a jednocześnie historii królestwa komplikuje się i daje _krolewski_skrytobojca_dczytelnikowi zdecydowanie więcej powodów do zachwytów. Zmyślna strategia plątająca i uzależniająca czytelnika snuje się wokół intryg, problemów i zdrady, a klimat opowieści balansuje pomiędzy biegunami euforii i czarnej rozpaczy, sprawiając przyjemność i zaskakując. Autorka wyśmienicie rozkłada środki ciężkości, dając popis literackich umiejętności. Wprowadza nowe możliwości i tym samym rozciąga działanie magii, której welon otula całą opowieść, nadając jej wdzięczności a zarazem tajemniczości. Świat nie jest tu jednak słodki i czarodziejski, a brutalny, pełen krwi, śmierci i zdrady. Stąd mieszanka stworzona z kunsztownym wyczuciem, pozwala na zachwyt i uznanie.

Sama opowieść niesie wiele zmian w układzie sił na dworze, który przy chorobie króla i nieobecności następcy wpada w chciwe szpony najmłodszego księcia, przedkładającego własne wygody i ambicje nad dobro królestwa. Łamane są sojusze i prawa, wzgardzany honor, deptany majestat. Wojna zatacza coraz większe kręgi, najeźdźcy pustoszą ziemie nasączając je krwią i chorobą, a najbardziej wierni koronie i ideałom zostają osądzeni i skazani za zdradę. Wyjściem jest tylko śmierć, która jednak jest równocześnie wyzwoleniem i nadzieją.

Bohaterowie opowieści kreśleni mocno i piętnowani siłą swoich charakterów, to jedna z cech charakterystycznych książki, tak barwnej i jednocześnie wielowymiarowej. Nie da się obojętnie przejść wobec postaci głównych, których albo darzy się ogromną sympatią, albo szczerze nienawidzi, a wybór jest dyktowany emocjami, których huragan zmienia oblicze opowieści, targając w różne strony, nadając dynamizmu i jednocześni owej głębi prawdziwej, tak wspaniałej i jednocześnie bliskiej, prawdziwie ludzkiej oprawie.

Książka jest zachwycającą kontynuacją, równie udaną, fascynującą i frapującą jak jej część poprzednia. Miło jest zauważyć, iż autorka wysoko stawia poprzeczkę i wręcz ją przeskakuje, kończąc wymownym wskrzeszeniem i pozostawiając mnóstwo nowych możliwości rozwoju osobowości bohaterów, jak też rozwiązania historii stojącej teraz na rozdrożu. W takim ujęciu można uważać „Królewskiego skrytobójcę” za majstersztyk geniuszu literackiego, wspaniałą i godną polecenia lekturę, którą można się zachwycać zachłystując wyobraźnią i stylem autorki. Sama opowieść jest bezsprzecznie wciągającą i nieprzewidywalną ścieżką zdarzeń ułożonych w mozaikę kunsztownego arcydzieła, perełką dla wielbicieli przygody i fantazji zgrabnie splecionych w literacką doskonałość.

Polecam serdecznie.

Królewski skrytobójca
_mag_logoAutor: Robin Hobb
Tłumaczenie: Agnieszka Ciepłowska
Tytuł oryginału: Royal Assassin
Seria: Skrytobójca – tom 2
ISBN: 978-83-7480-451-6
Oprawa: twarda
Ilość stron: 640
Rok wydania: 17 października 2014
Cena detaliczna: 49,00 zł
WIĘCEJ: TUTAJ

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu MAG za udostępnienie egzemplarza promocyjnego – Redakcja

POZOSTAŁE TYTUŁY SERII:

_uczen_skrytobojcy_d _wyprawa_front_popr2

ZAPRASZAMY NA STRONĘ: www.mag.com.pl/

Share and Enjoy !

Shares

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Spowiedź dzieci przed komunią
Jakie te dzieci mają grzechy...? Śmiech na sali z tą spowiedzia....
Coraz mniej jest wysokich facetów
Mnie bardziej martwi ich sylwetka, te zaokrąglone biodra, pełne uda to objaw estrogenow....
Niepokój dziecka po szczepieniu.
To decyzja rodziców czy szczepic dzieci wiec niektórzy może nie chcą tego przeżywać ....
Galeria Przymorze
Napis Promocja to niekoniecznie oznacza obniżkę, są sklepy gdzie obniżka o kilka...